Skip to content

Rébusy 16 - Shakashaka Mystery Cache

Hidden : 11/22/2021
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítám vás u 16. kešky ze série Rébusy. Jako další bude Shakashaka.

Pravidla jsou jednoduchá. Máte čtvercovou mřížku, která obsahuje bílé a černé čtverečky. Vaším úkolem je do bílých políček umístit černé trojúhelníčky (trojúhelníček vždy zabírá polovinu políčka a jsou možné tyto čtyři směry: ).Trojúhelníčky musíte umístit tak, aby všechny vzniklé bílé plochy tvořily jen čtverce nebo obdélníky, buď klasicky nebo otočené o 45 stupňů (tj. strany jsou úhlopříčky) , tak, jak to vidíte na následujícím obrázku. Tam, kde jsou čísla, tak ty určují, kolik trojúhelníčků musí být ve čtyřech přilehlých políčkách.

A teď tento příklad od začátku, abyste zas pochopili principy:

1) Vaším úkolem je doplnit do mřížky trojúhelníčky, které vám budou vytvářet čtverce a obdélníky. Jak vidíte na obrázku, čtverce a obdélníky tvořené trojúhelníčky jsou vždy nakloněné o 45 stupňů a jsou o velikosti minimálně 2x2 políčka. Když se ale pozorně na rébus podíváte, zjistíte, že některá políčka nemohou být součástmi takového čtverce nebo obdélníku (jsou to často políčka na krajích nebo v blízkosti černých čtverečků) Pokud políčko nemůže být částí takového čtverce nebo obdélníku, nebude na něm trojúhelníček a bude bílé. Označíme si je tečkou.

Podobně, pokud někde bude nula, znamená to, že sousedící políčka budou bez trojúhelníčku, tj. bílá, tak si zde uděláme tečku.

Dále si všimněte, že díky tečce vpravo od nuly uděláme i tečku v rohu, ani toto políčko už nemůže vytvářet čtverec.

2) Poté se podíváme na čísla. Zajímá nás čtyřka (všechna čtyři políčka kolem budou mít trojúhelníček), trojka na obvodu (bude platit to samé) a dvojka v rohu (to samé), případně čísla, kde už máme omezené možnosti čtverečky s tečkou, s číslem, s trojúhelníčkem nebo černými čtverečky.. Tady máme tři čtyřky, tj. na políčku nahoře, dole, vlevo i vpravo od nich bude trojúhelníček.

U čísla vždy musí být takový trojúhelníček, který se celou svojí stranou dotýká čtverečku s číslem. Tím pádem máme dvě možnosti.

Pokud je ale v úhlopříčce od čísla další číslo nebo černý čtvereček nebo políčko s tečkou nebo s trojúhelníčkem, možnost je jen jedna. Trojúhelníček musíme umístit tak, aby se jednou stranou dotýkal obou těchto políček. (podobně to bude platit i pro čísla po obvodu: trojúhelníček se musí jednou stranou dotýkat čísla a jednou stranou obvodu mřížky) Vidíte to u dvou stran horní čtyřky, všech stran prostřední čtyřky a dvou stran dolní čtyřky.

(ono si zkuste představit jiné směry - stále mějte na paměti, trojúhelníčky vám budou vytvářet čtverce a obdélníky - a zjistíte, že jinak v těchto případech natočit nejdou)

Díky trojúhelníčkům u horní čtyřky jsme vyčerpali dva trojúhelníčky u dvojky. Vlevo od ní si tedy uděláme tečku.

Vrátíme se znovu ke čtyřkám, nejprve k horní čtyřce. Co políčko nad čtyřkou? Zde musí být trojúhelníček nasměrovaný směrem vlevo (směrem vpravo být čtverec nemůže, brání tomu černé políčko v horním řádku)

Podobně v políčku vpravo od čtyřky máte jedinou možnost, jak trojúhelníček natočit,aby později bylo možné vytvořit čtverec nebo obdélník.

Další věc, pokud už se vám někde začne tvořit strana čtverce/obdélníku, naproti musí někde být strana protilehlá, a to minimálně stejně dlouhá. Podívejte se na prostřední čtyřku vlevo, tady už máme stranu o dvou políčkách, tím pádem i naproti budou dvě políčka. Podobně horní čtyřka vlevo, máme už stranu o dvou políčkách a naproti je jediná možnost, kde protější stranu vytvořit.

Budeme pokračovat v dotváření čtverců a obdélníků. Stále ale mějte na paměti, že čtverce i obdélníky mohou být jakkoliv dlouhé i široké, tudíž trojúhelníčky dávejte jenom tam, kde si jste jisti, že útvar musí končit (tj. dalšímu pokračování zamezuje kraj mřížky nebo černá políčka a políčka s tečkou, s čísly a s trojúhelníčky)

Obdélník vlevo nad horní čtyřkou: musíme ukončit nahoře i dole (nahoře je okraj, dole políčko s tečkou)

Obdélník/čtverec vpravo od horní čtyřky.Tady jsme měli zatím jen jeden trojúhelníček vpravo od čtyřky. Na obou stranách není kam dál pokračovat, útvar už tak můžeme tvořit směrem nahoru. Ale bude to čtverec nebo obdélník protažený až k pravému hornímu rohu? Tady nás žádná políčka neomezují, necháme to zatím otevřené...

Obdélník vpravo od prostřední čtyřky. Zde využijeme toho, co jsme si řekli o protilehlých stranách, tj naproti musí být stejně dlouhá protilehlá strana. Dva samotné černé čtverečky vpravo tady navíc jasně vymezují, kde musí obdélník začínat a končit.

Obdélník vlevo pod prostřední čtyřkou.Nahoře musíme obdélník ukončit, dole ho ale můžeme ukončit nebo protáhnout k nule. Necháme to zatím být.

Obdélník/čtverec pod spodní čtyřkou. Dole jsme u kraje, musíme tady útvar ukončit. Nahoře ale máte 3 možnosti, jak může vypadat (čtverec, obdélník, delší obdélník). Necháme to zas být.

Nyní se podívejte na políčko vpravo od jedničky. Tohle políčko už být součástí čtverce 2x2 nemůže, nemůže tu tak být trojúhelníček. (můžete si i v průběhu luštění tato políčka tečkovat) Tím pádem trojúhelníček musí být nad jedničkou.Velikost budoucího čtverce/obdélníku je vlevo omezena krajem, dole políčkem s tečkou, můžete si tak už zas vytvořit spodní tři strany.

Nyní se znova podíváme na dva předešlé nedokončené obdélníky. Pokud nás při tvorbě útvarů neomezuje kraj ani další políčka, často se dá využít další pravidlo, které zní, že bílé čtverečky, které zbydou, také musí tvořit jen čtverce nebo obdélníky (ty už nebudou nakloněné, nejmenší velikost je tentokrát jen jeden čtvereček, ale velké mohou být zas jakkoliv). Když se tak podíváte na útvar vpravo od horní čtyřky, kdybyste ho hned ukončili a vytvořili čtvercec, zbylo by vám tam takové bílé téčko, s kterým  už nic neuděláte, když ale útvar protáhnete na obdélník, zbyde akorát jeden čtvereček.

Podobně obdélník pod prostřední čtyřkou. Pokud byste ho hned ukončili, dole by vám vznikl takový křížek z bílých políček (a kvůli nutnosti bílých políček kolem nuly už zde pomocí trojúhelníčků žádný útvar nevytvoříte). Když ho ale protáhnete až k nule, tak tento problém vyřešíte a vlevo od nuly zbyde pouze čtvereček.

Nyní se podíváme na útvary v levém dolním rohu. Jak určitě vidíte, tím že jsme nad jedničkou začli tvořit další útvar, zamezili jsme prostor tomu spodnímu a ten tak musíme ukončit - bude to tím pádem čtverec.

A co ten vrchní? U čtyřky stále ještě nemáme doplněný poslední trojúhelníček. Poté, co jsme ale teď úhlopříčně vlevo pod čtyřkou dotvořili čtverec, trojúhelníček vlevo od čtyřky musí sousedit jednou stranou s tímto vyplněným políčkem a už má jen jedinou volbu orientace. Tím pádem útvar vlevo nad jedničkou se protáhne na obdélník.

Nyní už máme čísla odbytá a je potřeba vytvořit ještě nějaké útvary pomocí trojúhelníčků tak, aby všechny bílé plochy tvořily jen čtverce a obdélníky. Nejjednodušší situaci vidíte vpravo nahoře: čtverec 2x2 a nad ním a pod ním čtvereček, uděláte tedy jednodušše ve čtverci pomocí trojůhelníčků otočený čtverec a máte situaci vyřešenou.

Co vpravo dole? Tady už malý čtverec stačit nebude, je tu moc políček a zbylá bílá políčka by čtverec ani obdélník nevytvořila, zato obdélník už situaci vyřeší.

Co vlevo? V 6. řádku už dvě bílá políčka obdélník tvoří, to je dobré, je potřeba ale dát trojúhelníček na políčko hned nad nimi a zabránit tak tomu, aby se vytvořilo elko. V rohu musíme nově vznikající útvar pomocí trojúhelníčků ukončit, co ale směrem nahoru? Bude to čtverec nebo obdélník? Tady se je zas potřeba podívat na další políčka, kokrétně 2 políčka s tečkou vlevo od dvojky, které už tvoří obdélník. Tento obdélník zas potřebujeme ponechat a nerozšiřovat ho vlevo do elka, tím pádem na políčko vlevo musíme dát trojúhelníček a tím pádem vytvoříme obdélník. Aby byl postup jasnější, rozložila jsem ho tady do dvou posledních obrázků.

Nyní už obdélník jediným možným způsobem dokončíme. Nahoře nám tak zůstane 5 bílých políček (4 tvoří čverec, jedno je navíc) což už je ta nejjednodušší situace, kdy pomocí trojúhelníčků vytvoříme ve čtverci otočený čtverec a zbyde tak jeden čtvereček.

Rébus k vyluštění je tentokrát zhruba stejně obtížný jako rébus v příkladu. Snažila jsem se ze stránek vybrat spíš jednodušší, kde si vystačíte hlavně se zhora uvedenými pravidly. Nejdřív doplňujte, to co je jednoznačné, trochu těžší je konec,  v nejhorším si tipněte a pak to vygumujte, těch možností zas tolik není... Kdyby vám to nešlo, tak nejdřív na stránkách https://www.puzzle-shakashaka.com/ trénujte na rébusech 5x5, pokud zkusíte rébusy 10x10, většina z nich bude trochu těžší...

Až budete mít vyluštěno, jednodušše spočítejte počet celých bílých políček v prvních šesti řádcích (je jedno, jestli tato políčka jsou částí nakloněných nebo nenakloněných čtverců a obdélníků) a máte tak písmena A - F.

Keš najdete na těchto souřadnicích:

 

N 50 26. (A) (B - 1) (C + 3)

E 16 08. (D - 2) (E - 2) (F - 2)

 

Nezapomeňte si opsat bonusové číslo P !!!

Additional Hints (Decrypt)

fzeprx an xenwv, h irgfvub cnermh, ivfv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)