DÍRENSKÝ PIVOVAR
Za zakladatele zdejšího pivovaru je považován pan Albrecht z Dírného. Pivovar byl založen roku 1520. Na počátku 18. století byla produkce pivovaru (výstav) až 1500 hl ročně.
Roku 1858 se stal vlastníkem dírenského velkostatku s pivovarem teprve tříletý Eugen hrabě Wratislav, syn předčasně zemřelého Františka Jana. Dozor nad zbožím dírenským měla jeho matka. Kolem roku 1875 svařoval dírenský pivovar již přes 2500 hl piva ročně a nadále měl snahu zvyšovat svou produkci, což se záhy stalo za sládka Františka Vaňka, který koncem roku 1897 pivovar nově přebudoval. K sladovně přibyl hvozd, rozšířené sklepy měli lednici, chladící štok nová žaluziová okna s větráním. Wratislavové dbali při přestavbě nejen na jeho vyšší produkci a modernizaci, ale tak i na vnější podobu podniku. Tady se prosadil vliv schwarzenberské projekční kanceláře.
Roku 1898 se rodové zboží ujal Oswald hrabě Wratislav z Mitrovic. Pivovar zaznamenával další vyšší produkci, která byla již přes 4000 hl piva ročně. I Když provoz v pivovaru byl omezen ruční mechanizací, byl výstav piva čím dál větší a ve výrobním roce 1906-7 dosáhl výstav piva absolutního rekordu 8326 hl. V r. 1912 byl postaven k pohonu naftový motor a zřízen motorem poháněný výtah na led. Led z rybníka byl vytahován po nakloněné ploše na půdu nad lednicí a sám padal třemi otvory do lednice.
Vaňkovým následovníkem se stal pan Ladislav Brunner, nastoupil v r. 1915 v době 1. světové války. Ve stejném roce byly mosazné součásti pivovaru, zejména zcezovací káď, vyměněny za železné. Mosaz rakouský erár k účelům vojenským. Na čas se v pivovaru nevařilo v důsledku nedostatku surovin. Poválečný rozjezd byl již učiněn za pana Josefa Oswalda Wratislava, který po usilovném desetiletém činění dohnal pivovar ke stejnému výstavu jako před válkou.
Roku 1926 vystřídal na postu sládka L. Brunnera, který zemřel v červenci t. r., Emanuel Mareš ze Staňkova u Sušice, do té doby podstarší, který byl bohužel sládkem posledním. Byl to klasický praktik, který pracoval přes 30 let. Jeho osudovou smůlu byla změna hospodářských a politických poměrů v r. 1948 a následné uzavření podniku.
Ve výrobním r. 1927-8 byl výstav piva necelých 5000 hl a produkce se neustále zvyšovala. Než naplno udeřila hospodářská krize, stačil dírenský pivovar v r. 1930-1 vyprodukovat 6605 hl piva. Zůstává proto až s podivem, že pivovar, stále produkující a vystavující ročně 4 až 5000 hl piva, funkčně prošel za protektorátu, o čem svědčí výborná kvalita piva a jeho oblíbenost. Nesporným důvodem byla též zásluha práce ředitele velkostatku a pivovaru Josefa Hodače, který byl erudovaným a velice schopným hospodářem a prodlouženou rukou Wratislavů. Za zmínku stojí i to, že v dírenském pivovaru prožil svá učednická léta pozdější budvarský pivovarník Karel Boček, otec současného ředitele tohoto nejpřednějšího pivovaru u nás.
Bohužel pak přišel rok 1948, vznikla národní správa a nový ředitel Jan Sladkovský už po roce provoz v pivovaru ukončil. Poslední výstav piva v r. 1948 činil 3130 hl, za tři měsíce v r. 1949 to bylo 391 hl piva. Poslední pivo se uvařilo na svatbu Maxmiliána Jos. Wratislava a bylo tmavé...Ne každá svatba musí být veselá zvláště když Wratislavům byly zámek, statek i pivovar odebrány a dány do rukou dělnické vládnoucí třídě. Po zrušení pivovaru byly části zařízení převezeny do pivovarů Studená, Pacov, Tábor, Velké Popovice a Soběslav.
Na závěr si myslím, že by se hodilo obnovení dírenské pivovarnické tradice(z pozice dlouhomajetnosti Wratislavů), poněvadž pivovaru více prospívá vlahost než přeprášenost. To aby Dírná nezůstala''dírou'' ve staropivovarských mapách, vždyť podobných příkladů návratů pivních várek na místa ''odvařená'' už je po Čechách zhusta.
Jak na keš:
Na úvodních souřadnicích nic nehledej. Stačí si pořádně přečíst listing.
xx= výstav piv v r. 1949 mínus 344
yy= rok založení pivovaru mínus 1484
Finální souřadnice : N 49 14,1xx E 014 50,1yy
Zdroj : Slova a vyprávění pana Jaroslava Marcilise st. z knížky od Václava Šedivého Jana Novotného Dírná Album Pohlednic
!!!
9.3.2022 změna výpočtu
9.3.20022 změna velikosti z malá na micro