Skip to content

Rébusy 13 - Slither Link Mystery Cache

Hidden : 10/14/2021
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítám vás u 13. kešky ze série Rébusy. Jako další vám ukážu Slither Link.

Tento rébus se trochu podobá rébusům Masyu nebo Shingoki, a to v tom, že vaším úkolem bude opět nakreslit jednu spojnici, která nemá nikde začátek ani konec a nikde se nekříží ani nevětví. Tetokrát ale žádné perly. Místo toho zde máte (uvnitř pomyslných čtverečků) čísla. Každé číslo vám říká, kolik čar ho obklopuje. Čáry mohou vést vodorovně nebo svisle, tj. u každého čísla jsou 4 strany, kde může být čára (nahoře, dole, vlevo vpravo). Vzhledem k tomu, že musíte vytvořit spojnici, propojení ze všech čtyřech stran možné není, to by vám vznikl spojený čtvereček, počet čar obklopujících čtverečky je tedy 0 - 3.  (čísla jsou pouze v některých čtverečcích, tam, kde nejsou, může být počet čar takový, jaký potřebujete)

Přestože se rébus může zdát podobný předešlým rébusům s perlami, strategie při luštění jsou tentokrát dost odlišné. Už i pro jednodušší rébusy je klíčové, abyste věděli, kudy musí vést spojnice při určitých kombinacích a pozicích čísel. Abych sem nemusela vše kopírovat, dávám vám tady odkaz na anglickou wikipedii, kde tyto kombinace najdete: https://en.wikipedia.org/wiki/Slitherlink. Pokud neumíte anglicky, použijte překladač anebo je možné si vystačit pouze s obrázky bez textu. Čáry logicky znamenají, kudy povede spojnice, křížky naopak, kudy vést nesmí. Pokud máte jen červené čáry/křížky, znamená to, kudy v dané situaci čára povede/nepovede (žádné čáry ještě kolem nejsou, nebo jsou, ale nezáleží na tom, jak vedou). Pokud zde máte i černé čáry/křížky, ty znamenají, že už v této pozici čáry/křížky v rébusu máte, ty červené pak znamenají, jak v této situaci musíte pokračovat dál. Pro potřeby hlavolamu v příkladu a toho k vyluštění si ale vystačíte jen s první možností, tj obrázky s červenými čarami/křížkami. Je dobré si tedy zapamatovat těchto pár následujícíh pozic: jednička v rohu (podél rohu čára vést nesmí), trojka v rohu (podél rohu čára vést musí), dvojka v rohu, nula a trojka vedle sebe, dvě trojky vedle sebe, nula a trojka v úhlopříčce, dvě trojky v úhlopříčce, trojka, dvojka a trojka v úhlopříčce. (některá řešení jsou vám asi na první pohled jasná, jako např. nula a trojka vedle sebe, na jiná byste sami ale asi těžko přišli) Je vám asi taky jasné, že pochopitelně i když je v obrázku jednička v levém horím rohu, řešení bude platit pro všechny rohy, stejně tak když jsou např. dvě trojky vedle sebe, řešení platí i pro trojky pod sebou (kdybyste váhali, jak čáry zakreslit, otáčejte papírem, abyste ho měli ve stejné pozici jako na obrázku).

Při luštění můžete využít i složitějších situací, které předpokládají, že už máte nějakou čáru zakreslenou a ukazují, jak pak pokračovat dál (pokud si některé takové situace všimnete), ale vystačíte si bez nich.

Nyní se vám možná tento rébus zdá hodně složitý, ale zas tak hrozné to není. Na jednoduchém rébusu vám opět ukážu jak se tento hlavolam luští.

Nejdříve se podívejte, jestli jsou v rébusu nějaké nuly: u nich logicky udělejte křížky ze všech stran.

Poté hledejte pozice a kombinace čísel z wiki. V tomto rébusu to je trojka v dolním rohu : čára povede podél rohu, dvě trojky vedle sebe nahoře: čára bude z obou stran i uprostřed mezi nimi. U trojek uprostřed se dokonce budou uplatňovat dvě kombinace najednou: dvě trojky pod sebou: čára je nahoře, dole a mezi nimi, a trojka a nula vedle sebe. Na straně s nulou být pochopitelně čára nesmí, tudíž musí být na všech třech zbývajících stranách, jak pak dále na obou stranách pokračovat máte taky jen jednu možnost.

Nyní si nakreslete křížky všude tam, kde čára být nesmí. V místě, kde už máte delší čáru (uprostřed), může čára vest dál jen na kraji (čára se nesmí nikde křížit ani větvit). Když se ale podíváte na její horní kraj, zde jsou nad ní dvě trojky vedle sebe (jejich prostředek), od jejich prostředka vést čára také nesmí, došlo by k větvení (jak je i v příkladu na wiki), takže i zde uděláte křížek.

Po křížkování se dívejte, jestli někde nezbyla jen jedna možnost, jak vést čáru dál: Tady můžete od prostřední horní trojky jen vodorovně vlevo.

Dále se dívejte na čísla sousedící s již nakreslenými čarami a křížky. Zde se nabízí dvojka hned vpravo od prostřední horní trojky. Dvojka znamená, že kolem ní musí být dvě čáry. My zde máme čáru a dva křížky, to znamená, že na pravé straně musí být čára. Když ji nakreslíme, dole máme jedinou možnost, jak pokračovat dál: doprava. Tím pádem u krajové dvojky jsme už vyčerpali obě čáry, zbylé strany tedy označíme křížky. A musíme pokračovat dolů. A tím vyčerpáme dvě čáry i u spodní dvojky, zas si zbylé strany označíme křížky. Takže opět musíme dolů. V dolním rohu pak není jiná možnost než vlevo. Nahoru pak nemůžeme, nebylo by, kam pak pokračovat dál, takže protáhneme čáru dále vlevo a propojíme.

Nyní se podíváme na horní konec čáry, kterou jsme právě nakreslili. Zde je jediná možnost, musíme nahoru (vlevo od dvojky). V tuto chvíli máme tak u dvojky vlevo čáru a vespodu křížek. Potřebujeme tak ještě jednu čáru a jeden křížek. Určitě vidíte, že vpravo u kraje být čára nemůže, dole by se neměla kam napojit, čára tedy musí vést nad dvojkou.Dostaneme se tak k rohu, kolem rohu existuje pouze jediná možnost, jak čáru vést (nahoru a v rohu vlevo). Co dál? Dolů nemůžeme, tudíž musíme pokračovat čáru nad horní dvojkou. Z toho nám už pak vyplyne jediná možnost, jak vést čáru kolem trojek.

Nyní se nám oba konce spojnice dostaly blízko k sobě. My je ale propojit nesmíme, spojnice musí vést i kolem trojky v levém dolním rohu. Jediná možnost, jak toto provést, je na následujícím obrázku a rébus se nám tím pádem i úspěšně dokončí.

Rébus, který jsem pro vás vybrala, je zas trochu větší, ale dá se vyluštit pouze za pomoci nahoře zmíněných principů, není potřeba nikde tipovat, jak pokračovat dál. Nejdříve si nakreslete čáry v pozicích uvedených na wiki (trojky vedle sebe/pod sebou, trojky v úhlopříčce, nula a trojka vedle sebe, nula a trojka v úhlopříčce) a křížky kolem nul. Poté pečlivě křížkujte všechna místa, kde čára být nesmí, protože by došlo k větvení a sledujte čísla a počet čar, které už kolem nich máte a kolik jich zbývá. Vždy vám tak někde vyplyne jednozačné místo, kde je potřeba čáru doplnit.

Případně můžete trénovat na menších rébusech na známých stránkách: https://cz.puzzle-loop.com/

Písmen si při luštění nevšímejte, ty jsou pak do vzorce..

Až budete mít vyluštěno, jednodušše dosaďte čísla za neznámé A až H podle toho, kolik čar tato písmena obklopuje (0 - 3). Keška se nachází na těchto souřadnicích:

 

N 50 2 (A + 3). (B) (C + 1) (D + 3)

E 16 0 (E + 5). (F + 6) (G + 2) (H + 1)

 

Nezapomeňte si opsat bonusové číslo M !!!

Additional Hints (Decrypt)

gb gr ancnqar

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)