Skip to content

Rébusy 10 - Nonogram Mystery Cache

Hidden : 9/11/2021
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítám vás u 10. kešky za série Rébusy.

Tentokrát jsem vybrala nonogramy (malované křížovky). Doufám, že většina z vás tento rébus zná a nebude tak pro vás problém ho vyluštit.

Nonogram je hlavolam, při kterém je okolo mřížky umístěná legenda s čísly a pomocí nich lze získat obrázek. Každé číslo v legendě určuje počet za sebou následujících černých čtverečků (v řádku nebo sloupci). Mezi těmito bloky černých čtverečků musí být vždy alespoň jedno políčko volné (může jich ale být i víc, to musíte zjistit sami).

Nejdříve jsem  myslela, že vám sem dám odkaz, jak při luštění postupovat, ale nic rozumného jsem nenašla, takže vám to zas na příkladu ukážu sama.(pokud někdo neznáte)

 

V tomto hlavolamu začínáme od nejvyšších čísel. U řádků/sloupců, kde je pouze jedno číslo, se soustředíme na ty, kde toto číslo je alespoň o 1 větší, než je polovina políček v řádku/sloupci. Tady máme v řádku a sloupci 10 políček, zajímají nás tedy číslice 6 a vyšší. (zde máme 8 v pátém a 6 v sedmém sloupci). Potom tuto hodnotu odpočítáme seshora i zdola (v řádku zleva i zprava) a políčka, která budou pro obě počítání společná, můžeme začernit. Tj. u 8 to bude 3., 4., 5., 6., 7. a 8. políčko shora, u 6 to bude 5. a 6. políčko. (Můžete si klidně vyzkoušet, ať blok o osmi (nebo šesti) políčkách začnete ve sloupci kdekoliv, vždy bude zahrnovat tato políčka).

Podobně budeme postupovat i v případech, kde je čísel víc (zas si vybereme ty kombinace, kde jsou nějaká větší čísla). Tak např. v 3. a 6. sloupci je kombinace 6 a 1. Blok o šesti políčkách tedy nemůže sahat až dolů, konkrétně nemůže sahat na dolní dvě políčka (zde musí být prostor pro jedno černé políčko (jedničku) a nad ním minimálně jedno bílé (bloky musí být odděleny aspoň jedním bílým políčkem). Zbývá nám tak jen prvních 8 políček, kde může šestka být. Zase zde šest políček odpočítáme shora i zdola a začerníme ta společná. Blok tedy musí obsahovat 3. až 6. políčko.

A co kombinace 4, 1, 2 v prvním sloupci? Kde může být čtyřka? Potřebujeme prostor pro jedničku a dvojku a take dvě políčka pro mezery (mezi 4 a 1, a 1 a 2) ,tj. 5 políček, tudíž čtyřka v žádném případě nemůže zasahovat do spodních pěti políček. Zbývá nám tedy vrchních pět políček. Máme tím pádem jen dvě možnosti, buď bude začínat na 1. nebo na 2. políčku. V každém případě bude obsahovat 2., 3. a 4. políčko.

Stejným způsobem už také zjistíte jedno políčko dvojky. Nad ní musí být čtyřka a jednička (a tím pádem taky dvě volná políčka, mezi 4 a 1, a 1 a 2), tj. 7 políček. Dvojka tedy může být jen v dolních třech políčkách. Máte tedy zas dvě možnosti, v obou případech 9. políčko shora bude černé.

Toto je základní princip, který potřebujete znát pro luštění těchto rébusů. Tento princip pochopitelně také využijete dál během luštění, když některá políčka už jsou začerněná. Tak např. když řádek bude mít 15 políček, vy už máte začerněné 10. políčko a vepředu máte doplnit blok o šesti políčkách. Máte tak pro něho volných 8 políček (za blokem musí být mezera) odpočítáte 6 zleva i zprava a zjistíte že můžete začernit 3.,  4., 5. a 6 políčko.

Podobným způsobem můžete ve vzorovém rébusu doplnit i některé řádky: tj. některá políčka u kombinace 1+6, 6+1, 1+1+3+1, u kombinace 3+3+2 můžete rovnou vyplnit všecha políčka. Já jsem se zde rozhodla po přehlednost střídat vyplňování sloupců a řádků, vy při vašem luštění ale toto můžete střídat, jak se vám hodí.... Na dalším obrázku jsou tedy jen sloupce.

Nyní se tedy vrhneme na řádky. Jakmile už máte něco vyplněné, nemá smysl pokračovat strategií popsanou nahoře, když už to jde jednoduššeji. Nejvíce nám vždy pomůžou vyplněná políčka v krajních řádcích a sloupcích, kde bloky buď začínají nebo končí a můžeme je tak hned celé identifikovat. (proto se snažte vyplnit si hned na začátku některá z těchto políček)

V 2. řádku máme doplnit blok o dvou políčkách. Je tedy jasné, že to bude 1. a 2. Můžeme je tedy hned začernit. Žádný jiný blok zde již není, na zbytku políček tedy uděláme křížky (těmi vždy označujeme políčko, o kterém víme, že musí být bílé)

3. řádek máme již hotový, doplníme jen křížky. Ve čtvrtém řádku je hned jasné, že blok 3 získáme jedině tak, že přidáme jedno políčko k dvojici začerněných. Jednička ale může být v předposledním nebo posledním políčku, ty tedy zatím nekřížkujeme.

U kombinace 1,6 se zatím nedá určit, jestli první černé políčko je právě jednička, nebo jednička bude před ním a bude patřit šestce. Nevyplníme nic.

Zato u kombinace 6,1 je jasné, že všechna černá políčka musí patřit šestce (jednička bude za nimi), můžeme je tedy propojit. Máme tak pět černých políček, tím pádem první políčko bude bílé, na to šestka nedosáhne.

Kombinaci 3,3,2 můžeme rovnou vyplnit celou. V 9. řádku pak ještě první dvojku.

Vrátíme se zas ke sloupcům.

V 1.sloupci pozici čtyřky ještě neurčíme, ale jednička a dvojka už jsou jednoznačné.

V 2. sloupci máme tři černá jednotlivá políčka, každé z nich bude patřit jedné ze třech dvojek. Tak, aby se navzájem nedotýkaly, máme jen jedinou možnost, jak je umístit. Také v 3. sloupci je už jasné, jak vyplnit 6 a 1.

Ve 4. sloupci pozici druhé jedničky neurčíme, jen tu první oddělíme křížkem,

Další tři sloupce zas můžeme celé doplnit.

V 8. a 9. sloupci ale jedničky opět neurčíme, ani čtyřku v posledním sloupci, můžeme akorát zakřížkovat první políčko - tam se čtyřka určitě nevejde.

Nyní už je snadné rébus doluštit, můžete si ho sami doplnit. Jen k pravidlům ještě zmíním, že nejsou důležitá jen krajní políčka,ale i políčka kousek od kraje vám hodně pomůžou. Pokud např. máte černé 2. políčko a řádek má začínat osmičkou, můžete už začernit 2. až 8. políčko (i když přesnou pozici bloku ještě nevíte). Podobně pokud máte černé páté políčko a na začátku bude šestka, určitě bude zasahovat na 5. a 6. políčko. To samé pak platí i pro konce řádků a sloupců, kde se to zas bude týkat posledních čísel.

Pro luštění jsem vybrala zas větší, ale relativně lehký hlavolam. Spíše težší než vyluštit je neudělat chybu z nepozornosti, radši si vždy vše dvakrát zkontrolujte, dohledat v tomto rébusu zpětně chybu je skoro nemožé, Rozhodně nikde netipujte, není to potřeba.

Červených písmen si při luštění nevšímejte, ty jsou do vzorce.

 

Souřadnice jsou zas trochu zašifrované. Ale pevně věřím, že jste jedničky a nejste žádné nuly a s luštěním si poradíte. Kešku najdete zde:

 

(AAIIAI) (AEJAJ). (DFFCCGAH)

(AIIII) (AAA). (BBFGHCJABC)

 

Nezapomeňte si opsat bonusové číslo J !!!

 

 

Additional Hints (Decrypt)

fzex an xenwv, mrmnqh, ivfv (icenib bq arub wr zrpubil cnerm)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)