Skip to content

Noční přechod Multi-cache

Hidden : 9/4/2021
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Noční přechod

Teta WIKI o partyzánech
První známé partyzánské jednotky byly zformovány během americké války za nezávislost (1775–1783). Byly rekrutované především z lovců kožešin, kteří znali terén a uměli se v něm pohybovat.

Druhá světová válka
Partyzáni se vyskytovali ve všech zemích okupovaných wehrmachtem. Zpočátku se rekrutovali hlavně z rudoarmějců, kteří zůstali za frontou, z uprchlých válečných zajatců a čím dál víc také z civilistů, mezi nimiž bylo i mnoho žen.
Za rok 1943 hlásili sovětští partyzáni 11 000 explozí na železnicích, 9 000 vykolejených transportních vlaků – bylo při tom údajně zničeno nebo poškozeno na 6 000 lokomotiv a 40 000 vagonů – a rovněž 22 000 zdemolovaných německých automobilů. Na počátku roku 1944 operovalo za německými liniemi přes 250 000 sovětských partyzánů.

Německá okupační moc byla vůči aktivitám partyzánů zcela bezmocná a pokoušela se ovládnout situaci brutálním odstrašovacím terorem, jenž ovšem postrádal taktický koncept: partyzáni a jejich pomocníci byli stříleni nebo věšeni, vesnice, v nichž nalezli skutečný nebo údajný úkryt, byly většinou srovnány se zemí a jejich obyvatelé povražděni. Síla partyzánů přesto rostla, při příchodu Rudé armády mohli všude přejít do protiútoku a okupanty vyhánět z měst i z celých oblastí.

Partyzáni na Morávce
Už v období let 1938-39 po polském záboru Těšínska na podzim 1938 a zvláště pak po obsazení zbytku Československa v březnu 1939 hitlerovským vojskem a vyhlášení tzv. Protektorátu Čechy a Morava - převáděli Morávčané přes hranici, která tudy vedla, do Polska vlastence, kteří odtud měli ještě možnost dostat se do tvořícího se zahraničního odboje.

Po přepadení SSSR nacistickým Německem v roce 1941 vzrůstá v dalších letech odpor proti fašismu mezi všemi obyvateli Morávky. Začali navazovat styky s prvními partyzánskými oddíly, podporovali je v sabotážích i v odbojové činnosti. Stranou nestáli ani starosta obce, poštovní úřad a četnická stanice. Partyzáni si za podpory obyvatel vybudovali bunkr na úbočí Malého Travného. S občany, kteří je zásobovali potravinami, šatstvem a také jim podávali informace, byli ve stálém styku.
Obyvatelé Morávky a okolních obcí aktivně pomáhali také výsadku Wolfram z Anglie, jenž seskočil při dvou průletech 14. září 1944 poblíž osad Nytrová a Kotly v obci Morávka.

Pamětní deska na Zajičorce u usedlosti Koloničných

Prvním projevem odplaty fašistů za sabotáže a partyzánskou činnost bylo 4. prosince 1944 neočekávané a nepozorované noční obklíčení usedlosti Koloničných na samotě Zajičorka, kde se právě ukrývali partyzáni po namáhavém přechodu hor Kozubové a Slavíče. Tři partyzáni zde padli, ostatním se podařilo uprchnout až na jednoho, který byl Němci zajat a vyzradil nejen místo partyzánského bunkru na Malém Travném, ale i jména rodin, s kterými se partyzáni stýkali.
Rodina Koloničných byla uvězněna, jejich domek vypálen. 9. prosince 1944 za pomoci nových německých posil byl přepaden bunkr na Malém Travném. Při přestřelce zahynulo 10 partyzánů a jeden občan Morávky - Dominik Kotásek. Němci ztratili 39 vojáků.

Pamětní deska u již nexistujícího partyzánského bunkru na Malém Trávném

Odplatou obyvatelům Morávky byl STANNÝ SOUD svolán do obecního hostince (nynější hostinec Partyzán) na 14. prosince 1944. Původně měli být do hostince svoláni všichni muži od 16 do 60 let. Prostory sálu nestačily pro tak velké množství lidí, proto bylo nařízení změněno a soudu se zúčastnili jen muži z popisných čísel končící číslicemi 3, 6, 9.

Pamětní deska na restauraci Partyzán

Po nelidském a krutém výslechu byl vynesen rozsudek: 14 Morávčanů bylo odsouzeni k trestu smrti, 10 odvlečeno do koncentračních táborů. Odsouzení hrdinové, takto pro naši svobodu obětovali svůj život.


Obec Morávka obdržela v roce 1971 za protifašistický odboj Československou cenu míru a byl jí udělen titul Partyzánská obec.

19. srna 1968 odhaluje sochař Miloš Zet velké sousoší Noční přechod: "Tři dotykem propojené postavy se snaží tiše, nenápadně proklouznout krajinou vesnice Morávka. Horní linka siluety je propojuje s okolními kopci. Obyvatelé obce, zdecimované za války Němci, říkají památníku U Tří hrbatých," popisuje beskydské sousoší sochařův syn Martin Zet.

Zdroj informací: pamětníci, kronika, internet


JAK NA KEŠ?

Obec Morávka nechala  v roce 2020 sousoší Noční přechod i jeho okolí upravit do dnešní podoby, od cesty k (po setmění národními barvami osvětlenému) sousoší se klikatí kamenná stezka, do níž jsou zasazeny desky se jmény obětí, tvým úkolem je místo písmen doplnit číslici měsíce z data narození uvedené oběti nacistů.

Žádná z jmen se neopakují, leda shodují, jména nejdou po řadě, projdi si celou stezku a doplň číslice do souřadnice:

 

N 49° AB.CDE' E 18° FG.HIJ'

 

 

A - Rudolf Koloničný  / dělník    F - Rudolf Koloničný / lesní dělník
B - Bohuslav Kučera     G - Anežka Vroblová
C - Jan (John) Pastorek    H - Marie Kotásková
D - Josef Liberda     I - Rudolf Mrůzek
E - Josef Polka     J - Karel Muroň

 

 

Celý prostor je pietního charakteru, chovej se zde podle toho!!!

 

 

 

 

Additional Hints (No hints available.)