Skip to content

Rébusy 8 - Shingoki Mystery Cache

Hidden : 8/11/2021
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítám vás u 8. kešky ze série Rébusy. Tentokrát to bude Shingoki.

Shingoki je celkem podobné rébusu Masyu. Opět máte mřížku a v ní černé a bílé kroužky (perly). Opět bude vaším úkolem navléknout je na provázek, který nikde nekončí, nikde se nekříží ani nevětví a obsahuje jen vodorovné a svislé čáry. I pravidla pro průchod perlami jsou stejná. Přes bílou perlu musí čára vést vodorovně nebo svisle, v černé perle se musí zlomit. Tentokrát ale odpadají pravidla pro sousední políčka (tj. u obou perel je uplně jedno, jak čára v sousedních políčkách povede), místo toho máte v každé perle číslo. To číslo vám udává, kolik rovných čar vede dohromady na obě strany od perly. (abyste to dobře pochopili, podívejte se už na vyřešené vzorové shingoki)

Vzorové shingoki je 5x5, tj. na jeden řádek (do jednoho sloupce) se vejde 6 perel a 5 čar. (maximální součet rovných čar je tedy 10 - pokud bude černá perla v rohu a čáry z ní povedou na obě strany až do rohů)

Počítá se součet rovných čar na obě strany, tj. do místa, dokud se čára nezlomí. Čára se povinně musí zlomit v rohu, u stěny mřížky a v černé perle. V bílé perle se zlomit nesmí. V ostatních políčkách se zlomit může i nemusí.

(Když bude čára procházet přes bílou perlu, počítání se tím nijak nezastavuje, prostě jako kdyby tam nebyla)

Začínáme zase od krajů, kde máme méně možností. Pokud např. v mřížce 5x5 bude u krajové bílé perly číslo 5, čára povede přes celou stranu. Pokud zde bude číslo 4, víme, že čára nepovede do jednoho z rohů, můžeme ji už ale nakreslit do třech nerohových políček. U bílé perly s číslem 2 zlomíme čáru hned na obou sousedních políčkách.

Uvnitř mřížky zas využijeme např. pozice černých perel (tam se čára vždy zlomí), nebo čáry, kterou už jsme nakreslili. Hlavně u vyšších čísel tak často zjistíme, že určitým směrem prostě čára vést nemůže, protože tam není dost místa. Např u perly s číslem 5 - pokud je jedním směrem možné rovně pouze jedno políčko, potřebujeme, aby druhým směrem byla volná čtyři, pokud nejsou, tak to tak vést nesmí.

Čára opět musí procházet všemi perlami, všemi políčky procházet nemusí.

 

Na jednoduchém shingoki vám nyní ukážu jak postupovat při luštění:

Podobně jako u Masyu, začneme zase od krajů, kde můžeme doplnit vedení čar u bílých a krajových černých perel. U bílé perly čára prochází souběžně s okrajem, u černé perly v rohu se zlomí.

Vlevo nahoře máme bílou perlu s dvojkou. Součet rovných čar na obě strany je 2, tj. na každou stranu právě jedna. Čára se tak u takovéto perly zlomí na obou sousedních políčkách.

(ve spodním políčku se pochopitelně musí zlomit i z toho důvodu, že je zde černá perla)

Nyní se podíváme na černou osmičku vpravo v rohu. Abyste pochopili více situací, zkuste si nejdříve představit, že nad osmičkou není ani bílá perla s trojkou ani černá perla s dvojkou. V takovém případě nemůžete přesně určit, kolik čar povede na kterou stranu. Přestože toto nejste schopni určit, je dobré si umět spočítat, kolik čar musí být minimálně na každou stranu a ty si už nakreslit. To určíte tak, že si spočítáte možný počet čar na jednu stranu, to co přebývá, musí pak nutně být na straně druhé. Pokud tedy máte v rohu osmičku, na jednu stranu se vám (v hlavolamu 5x5) vejde maximálně 5 čar, to znamená že na druhé straně musí být alespoň 3 čáry, z toho vyplývá že na každé straně musí být minimálně 3 čáry a ty si už můžete nakreslit (jak to vidíte na dalším obr.)

Nyní si zkuste představit, že vpravo nahoře je černá perla s dvojkou ,ale bílá perla s trojkou v rébusu není . V černé perle se čára musí zlomit, proto tedy směrem nahoru od osmičky nemůže vést 5 čar, ale maximálně čtyři. (mohou být ale také tři, čáry pochopitelně nemusí vést až ke dvojce) Tím pádem na druhou stranu musí být minimálně čtyři čáry.

V našem obrázku ale máme také bílou perlu s trojkou. Díky ní je jasné, že od osmičky směrem nahoru povedou právě tři čáry, tím pádem na druhou stranu jich bude pět, tak jak to vidíte na 3. obrázku.

Vedení čar od trojky a osmičky jsme si právě vysvětlili, podíváme se na ty další.

Vlevo máme černou pětku, vzhledem k tomu, že víme, že směrem nahoru od ní vedou dvě čáry, směrem doprava tím pádem musí být tři čáry.

Nyní se podíváme na černou dvojku vpravo nahoře. Zde už zbývá jediná možnost, jak čáru zlomit. Čára se nám tím dostane do rohového políčka, jediná možnost, jak pokračovat, je zlomit ji znovu.

(U takovýchto menších jednodušších hlavolamů máte většinou spousty možností jak postupovat dál, jen abyste věděli, že tento postup není jediná cesta.... )

Nyní se např. podíváme na čáru nahoře u černé dvojky. Hned vidíme, že nahoře ji nesmíme zlomit, vytvořil be se nám malý propojený čtvereček, to nejde (čára je jedna dlouhá spojnice), vedeme ji tedy dál doleva.

Nyní se podíváme třeba na černou čtyřku. Zde se čára musí zlomit a součet rovných čar na obě strany bude 4. Od každé černé perly máme čtyři možnosti, kam čáru vést: doleva, doprava, nahoru a dolů. Když se podíváme na všechny možnosti, vidíme, že doleva a nahoru máme k dispozici pouze jednu čáru, dolů čára nesmí vést vůbec. Z toho vyplývá, že v posledním možném směru, tj. doprava musí být tři čáry a čára se tedy zlomí směrem nahoru.

Nyní určitě vidíte, že je jediná možnost, jak čáry vlevo dole na sebe napojit. (a že se k sobě musí napojit právě tyto dvě čáry, dolní čáru nemáte možnost napojit na žádnou jinou) Napojování konců čar je to nejtěžší u těchto rébusů. Skutečnost, že jsou dvě čáry vedle sebe, totiž vždy neznamená, že se zrovna tyto dvě k sobě spojí. Spojujte tedy ze začátku jen ty čáry, kde jasně vidíte, že jednu z nich už jinam napojit nemůžete. (když se podíváte na tento rébus, tak vidíte, že čára nad čtyřkou by se teoreticky dala napojit i ke koncům čar o řádek výše)

Nyní se podívejte na pravou stranu. Znovu otázka: Které čáry spojit? Kdybyste spojili čáru vpravo od čtyřky s čárou vpravo nad ní, dolní půlka spojnice by se vám napojila sama na sebe a měli byste pak spojnice dvě. Vy ale potřebujete jednu dlouhou spojnici. Proto musíte čáru vpravo od čtyřky napojit na tu vlevo nad ní.

Nyní už se blížíme k cíli. Určitě vidíte, že jediná možnost, co udělat s koncem čáry vpravo dole, je propojit ji s tou horní....

Nakonec se podívejte na černou trojku. U trojky vždy platí, že jedním směrem budou dvě čáry a druhým jedna.Na dvě čáry máte místo pouze směrem doleva, čára se musí zlomit do pravého úhlu, místo je jedině směrem nahoru. Poté už jen propojíme.

Úloha, kterou budete muset vyřešit, je opět trochu větší, ale opět se řadí spíše k těm lehčím. Klíčem k úspěchu je pochopit a zautomatizovat si všechna pravidla a postupy a důsledně je používat, představivost ještě není až zas tolik potřeba. Trénovat zas můžete na těchto stránkách: https://www.puzzle-shingoki.com/

Stejně jako u Masyu, i tentokrát vás bude zajímat počet zlomů (nahoru i dolů) v jednotlivých řádcích. Řádků je tentokrát 11.

A - počet zlomů v 1. řádku

B - počet zlomů v 2. řádku

C - počet zlomů ve 3. řádku

atd. až do K

K - počet zlomů v 11. řádku

 

Kešku pak najdete na těchto souřadnicích:

 

N 50 2 (A + 1). (B + 1) (C - 5) (D)

E 16 0 (E + 1). (F + 3) (G - 3) (H - 3)

 

Nezapomeňte si opsat bonusové číslo H!!!

Additional Hints (Decrypt)

cnuly fgebzh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)