Skip to content

Nádraží Votice Multi-cache

Hidden : 8/18/2021
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Nádraží Votice

 

Jedna keš už tu byla, a byla pořád vymudlená. Tak to zkusme jinak… Třeba se bude žlutá hodit, i když tady se moc nepřestupuje. Zatím.

 

 

Protože k tomuhle nádraží už mám asi 50 let citový vztah. Od doby, co jsem sem začala jezdit na prázdniny… A pamatuju tak ještě ty lepší časy nádraží, když tu pracovali nejméně 4 zaměstnanci, výpravčí, telegrafista, pokladní a paní, co měla na starosti dopravu zásilek a pošty.

 

V sobotu v deset dopoledne jsme se sem občas chodili dívat na Vindobonu… To byl v socialistickém Československu celkem se vymykající vlak, jak vzhledem, tak tím, že spojoval socialistické státy s kapitalistickou Evropou. (Tedy ne že bychom s ním běžně do toho Rakouska mohli jezdit…) V letech 1957 – 1979 projížděl Voticemi na trase Berlin Ostbahnhof – Drážďany – Děčín – Ústí nad Labem – Praha hl.n. – Tábor – Gműnd – Wien Franz Josef Bahnhof, od roku 1966 s onou typickou motorovou jednotkou VT 18.16 Delfin. Od roku 1979 ale už vede jeho trasa do Vídně přes Brno…

 

 

Nádraží Votice bývalo v 70./80 letech důležité hlavně jeden květnový víkend, kdy se chodil Pochod Praha – Prčice. No, on se ještě chodí, ale dobu své největší slávy už má zřejmě za sebou… Tehdy tu bývalo fakt hodně živo….

 

 

 

Základní údaje o nádraží (wiki)

Kód stanice 552067

Trať 220

Nadm. výška 490 m n.m.

V provozu od 14.12.1871

Dopravních kolejí – 3

Nástupiště – 2

Návazná doprava – autobusy před budovou

 

 

Trať

Stanicí prochází Čtvrtý železniční koridor, vede tudy dvoukolejná elektrifikovaná trať 220 (25 kV, 50 Hz AC).

Od 60. let 19. stol. je součástí trasy budovaného spojení Vídně a Prahy s dočasnou konečnou stanici v Čerčanech, kam dojel první vlak z Českých Velenic už 3. září 1871. K otevření zbývající trasy do Prahy, včetně votického nádraží, došlo 14. prosince téhož roku, po dokončení železničního mostu přes Sázavu v Čerčanech. Ten byl zpočátku provizorně postaven ze dřeva.

KFJB (Dráha císaře Františka Josefa) byla zestátněna roku 1884, trať převzaly Císařsko-královské státní dráhy, po roce 1918 správu převzaly Československé státní dráhy (ČSD).

Koncem 70. let 20. století byla trať elektrizována.

Aktuálně je tento úsek trati součástí transevropské železniční sítě a IV. národního železničního koridoru Děčín státní hranice – Praha – Benešov – Tábor – Veselí n. Lužnicí – České Budějovice – Horní Dvořiště státní hranice. Díky modernizaci bude možné, aby vlakové soupravy v podstatné části projížděly rychlostí až 160 km/hod.

V současné době ve Voticích zastavují pouze osobní a spěšné vlaky. Rychlíky mají svou pravidelnou zastávku v sousedních (menších a méně významných) Olbramovicích, kde se však připojuje boční trať ze Sedlčan.

 

 

Historie dráhy u Votic

 

Velmi důležitou událostí se pro město Votice i celý okolní kraj stala výstavba Dráhy císaře Františka Josefa, později Wilsonovy dráhy, dnes tratě c. 220.

Stavba probíhala v letech 1867 – 1870 a pracovali na ní především italští dělníci. Železniční stanici dle typizovaného stavebního vzoru vybudovala soukromá společnost Dráha císaře Františka Josefa (KFJB). První slavnostně vyzdobený vlak složený z lokomotivy a čtyř vozů přijel do stanice v neděli 3. 9. 1871.

Původně měla železnice vést těsně okolo města a nádraží se mělo nacházet v místě dnešní sokolovny (Masarykovo náměstí). O důvodu, proč trať nakonec město minula v podstatně vetší vzdálenosti, hovoří ve svých „Pamětech“ někdejší starosta města František Hochman: "Když byla trat vyměřena okolo Votic, přičinil se František Macháček, okresní starosta a rolník v Olbramovicích, s hejtmanem Víždálkem, aby nádraží bylo na Veselce, vzdálené od Votic 3/4 hodiny, ale blízko u Olbramovic. Macháček prý také přemluvil mnohé obecní starosty, aby před stavební komisí prohlásili, že chtějí mít nádraží na Veselce." (z webových stránek města Votice).

Navíc údajně dráha „ležela v žaludku“ i majitelům pozemků, po kterých měla vést. Votice si nakonec alespoň vymohly stanici u Beztahova. Stanice se potom jmenovaly Votice - město (dnes pouze Votice) a Votice - Veselka (od roku 1937 Olbramovice).

V roce 1872 vystavělo město ke stanici silnici (dnes Husova ulice), v roce 1925 byla doplněna jednostranným chodníkem, později přibylo také veřejné osvětlení po celé trase mezi městem a nádražím.

Stanice byla na přelomu 19. a 20. století přestavěna a rozšířena. První vlak tažený elektrickou lokomotivou přijel na nádraží v pátek 27. 9. 1988 ve 12:00.

(Převzato z původního Ferdova listingu).

 

 

Rekonstrukce budovy nádraží

Díky výstavbě koridoru mezi Benešovem u Prahy a Voticemi prošla stanice Votice modernizací. Roku 2019 byla rekonstruována a upravena dle parametrů na koridorové stanice: byla přidána druhá traťová kolej, byla zvýšena průjezdová rychlost stanicí na 160 km/h, vznikla dvě bezbariérová vyvýšená nástupiště, jedno ostrovní a jedno hranové. Současně Votice zanikly jako stanice a staly se jedním z obvodů stanice Olbramovice.

 

Vnější fasáda domu byla obnovena, zachovány byly i původní skromné ozdobné prvky, vč. doplnění cihelných obkladů a oprav hrázděného zdiva. Nádražní budova dostala nové okapy a nejvýraznějším prvkem je nová, dřevěná konstrukce peronního přístřešku (verandy). Konstrukce je z dřevěných hranolů (s profilováním hran), na podbití jsou použity palubky, jako krytina pozinkovaný plech s povrchovou úpravou v matné barvě břidlicově šedé. Osvětlení je tvořeno svítidly LED. Rekonstrukcí tedy veranda svou historickou podobu nezíská. Původní prvky střechy verandy totiž byly v roce 1917 tvořeny nejen vlnitým plechem, ale kvůli prosvětlení také průhledy z tehdy používaného drátového skla. Nevhodná osinkocementová vlnitá krytina pocházela až z pozdější opravy budovy, realizované někdy během 60./70.let 20.století. Novou střechu pak výpravní budova získala na přelomu let 2005/2006.

Dlažba, položená při úpravě stanice v roce 2010 (kdy nahradila tu původní) byla odstraněna a položena nová, reliéfní betonová dlažba vč. obrubníků a čistících rohoží před vchodovými dveřmi.

Oprava toalet v budově není součástí stávající rekonstrukce, jsou ale umístěny aspoň mobilní toalety vedle budovy. Byt, který v objektu nádraží už vybudovaný je, by měl sloužit správci budovy, který by se staral o pořádek i o vytápění.

 

 

Aktuálně se město Votice snaží o získání pozemků v sousedství votického vlakového nádraží od Českých drah. Hlavním důvodem je vznik nového přestupního terminálu, který by nabídl nová odstavná stání pro autobusy a několik nových nástupních a výstupních zastávek pro regionální autobusové linky i dostatek nových parkovacích míst pro motoristy i cyklisty.

 

Do budoucna prý chtějí Votice znovu usilovat o zařazení Votic mezi rychlíkové stanice s tím, že právě tady půjde zajistit mnohem lépe potřebná zázemí pro řidiče autobusů. Touto iniciativou nebude dotčeno zastavování rychlíků v Olbramovicích.

 

Listing s použitím aktuálních internetových zdrojů, Votických novin a původního listingu od Ferdy (historie). Fotografie z různých internetových zdrojů, kromě aktuální mojí.

 

 

Jak na keš:

V areálu nádraží zjistěte:

Na výchozích souřadnicích:

Nad vstupem do podchodu k druhému nástupišti je čtyřmístné číslo.

První číslice = A

Třetí číslice = B

 

Stage 2 (N 49°38.265 E 14°37.200):

Před nádražní budovou je tabule s informacemi o Voticích. V její pravé části je C fotografií místních zajímavostí (znak Votic nepočítejte!)

 

 Stage 3 (N 49°38.288 E 14°37.176):

Odsud se podívejte přes koleje na nádražní budovu. Počet klasických oken v prvním patře v její levé "třetině" = D

 

Krabičku najdete na souřadnicích

49o 38. (A)(A+C)(D)

014o 37.(B)(B+C)(D)

 

 

Pozor, v keši není tužka!

 

VII.2022: po změně infotabule byl upraven vzorec, keš na stejném místě

 

 

 

 

Additional Hints (Decrypt)

Gl cebfgerqaí, zntarg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)