Skip to content

Rébusy 7 - Masyu Mystery Cache

Hidden : 8/9/2021
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítám vás u 7. kešky ze série Rébusy. Tentokrát si vyzkoušíte Masyu.

Pravidla jsou celkem jednoduchá. Tento hlavolam přípomíná navlékání náhrdelníku s perlami. V mřížce jsou bílé a černé kroužky (nebo perly). Vaším úkolem je navléknout tyto perly na jeden "provázek". Provázek obsahuje jen svislé a vodorovné čáry a je uzavřený (tj. nikde nezačíná a nikde nekončí), nesmí se nikde křížit ani větvit.

Každá perla má svá pravidla, jak přes ni musí provázek vést: Přes bílou perlu musí čára vést rovně (vodorovně nebo svisle), ale musí se zlomit alespoň na jednom sousedním políčku, případně tedy i na obou. Oproti tomu pro černé perly platí, že se čára musí lomit do pravého úhlu přímo v nich, na sousedních políčkách ale čára musí vést rovně a nelámat se.

V ostatních políčkách (těch bez perel a co s perlami nesousedí) může čára vést, jak chcete (tj, vodorovně, svisle nebo se může lomit do pravého úhlu). Provázek musí vést všemi políčky s perlami, není ale nutné, aby vedl všemi políčky bez perel, některé můžou zůstat a většinou i zůstanou prázdné.

Opět vám na jednoduchém masyu ukážu, jak se tento rébus luští.

Začínáme vždy z obvodu mřížky směrem dovnitř. Je to proto, že po obvodu máme méně možností, jak můžou čáry vést.

Nejprve se podíváme na bílé perly - přes ně musí čára procházet rovně (vodorovně nebo svisle). U bílých perel, které jsou po obvodu, tak musí čára vést jedině rovnoběžně s okrajem (tj. v řádcích rovně a v sloupcích svisle), jinak bychom narazili do "zdi".

Toto bude platit potom i pro případ, že bílá perla bude někde uvnitř a např. v řádku pod ní už budeme mít vodorovnou dlouhou čáru - čára přes tuto perlu pak bude procházet také vodorovně a rovnoběžně, kdyby vedla svisle, narazili bychom do čáry pod ní. (provázek se nikde nesmí křížit ani větvit)

U černých perel se čára musí lomit do pravého úhlu přímo v nich. Jednoznačně určit, jak čára povede, můžeme tak jen u černých perel v rohu, jak vidíte na obrázku. U ostatních perel po obvodu máme dvě možnosti. ( i když v tomto rébusu žádné další černé perly po obvodu už nejsou)

Nyní můžeme využít toho že víme, jak se čára má chovat na sousedních políčkách vedle perel. U černé perly se čára lomí v perle, na sousedních políčkách ale musí vést rovně (nelámat se). Na políčku vlevo od černé perly už nám čára rovně vede, díky tomu, že je zde bílá perla, v políčku nad černou perlou ale čáru protáhneme na další políčko.

(Až budete luštit, pochopitelně čáru protáhněte přes jedno políčko hned v okamžiku, kdy budete vědět, na kterou stranu ji od černé perly vést. Tato skutečnost, že čára od černé perly vždy vede dál minimálně přes jedno políčko, vám také pomůže v případě, že je černá perla např. v řádku nebo sloupci hned vedle toho krajového - pak čára od ní nesmí vést směrem ke kraji (tam je jen jedno volné políčko), ale směrem dovnitř. Stejně tak pokud bude černá perla někde uvnitř mřížky, kde vedle ní je jen jedno volné políčko, tak čára tímto směrem vést nesmí, ale povede směrem opačným.)

Co bílé perly? Zde se čára musí lomit buď v jednom nebo v obou sousedních políčkách. Pokud se podíváme na bílé perly vpravo nahoře, pro obě z nich platí, že čára se láme v jednom ze sousedních políček. Proto v tom dalším políčku se lámat může, ale taky nemusí, necháme je tedy zatím být.

Nyní se podívejte na první bílou perlu ve 3. řádku. Zde na sousedním políčku nad ní čára vede rovně (protože je zde další bílá perla), na sousedním políčku pod ní se tedy musí zlomit.

To samé platí pro 1. perlu na 2. řádku: na sousedním spodním políčku čára vede rovně, na políčku nad ní se tedy musí zlomit (i když zde je jasné, že se musí zlomit už z toho důvodu, že jste v rohovém políčku a jiná možnost, jak pokračovat, není)

Co bílá perla na 3. políčku spodního řádku? Na políčku vpravo od ní čára vede rovně, proto na políčku vlevo se musí zlomit. (Poté co ji zlomíme, ji na dalším políčku můžeme zlomit znovu - určitě vidíte, že jinak by čára brzy narazila buď do zdi nebo do čáry nad ní)

Tím jsme vyčerpali jednoznačné možnosti okrajových perel, podíváme se nyní na zbývající perly - je zde nějaká jednoznačná možnost, kudy vést čáru? Ano je, v černé perle vpravo dole máte jedinou možnost, jak čáru zlomit - směrem dovnitř. (jinak byste narazili do obvodové čáry a navíc po krajích ani nemáte dvě volná políčka, které jsou u černé perly potřeba)). Podle pravidel hned na dalších dvou sousedních políčkách protáhněte čáru rovně, tím se vám vlevo provázek hezky spojí.

Nyní se nabizí vyřešit poslední černou perlu (v které se čára opět musí zlomit). Směrem doprava ji zlomit nemůžete, nemáte zde dvě volná políčka. Navíc by pak obvodová čára v posledním sloupci dole zůstala bez napojení, to nejde. Čára se v perle tedy musí zlomit vlevo a čáry v pravém obvodu napojit samy na sebe.

V sousedním políčku od černé perly vedeme čáru podle pravidel rovně (navíc zde i z toho důvodu, že je zde bílá perla).

Nakonec čáru propojíme s čárou pod ní - kdybychom to neudělali, spodní čáru nemáme kde jinde propojit.

Nyní už není těžké dokončit. Zbývá nám bílá perla - přes ni musí vést čára rovně. Kdyby vedla svisle, narazila by do čáry pod ní, musí tedy vést vodorovně. Pak už čáru jen jednodušše propojíme, aby to byla jedna souvislá čára bez začátku a konce.

(toho, že jsou rohy barevně, si nyní nevšímejte, je to proto, aby vám pak bylo jasné, jak luštit neznámé do vzorce)

Doufám, že poté, co jste pochopili základní pravidla a principy, snad nebude velký problém vyluštit následující masyu, které je sice větší, ale není o moc těžší. Zvlášť u větších a těžkých masyu je kromě dodržování pravidel potřeba i představivost, protože vám vznikne spousta otevřených konců, které je potřeba propojit do spojnice, u následujícího masyu si ale vystačíte spíše jen s důkladným dodržováním všech principů ukázaných v příkladu. Kdyby vás tento rébus bavil, těžší i lehčí rébusy najdete na těchto stránkách : https://cz.puzzle-masyu.com/.

(Kromě toho, že si můžete rébus vytisknout, tyhle rébusy se taky docela dobře luští třeba v Malování)

Až budete mít vyluštěno, tentokrát bude potřeba spočítat počet zlomů (směrem nahoru i dolů) v každém řádku. Aby to bylo jasné, v předešlém příkladu jsem je označila barevně (1. řádek červeně - 4 zlomy, 2. řádek žlutě - 2 zlomy, 3 řádek zeleně  - 2 zlomy, 4. řádek modře - 2 zlomy atd.)

A = počet zlomů v 1. řádku

B = počet zlomů v 2. řádku

C = počet zlomů ve 3. řádku

atd. stejně až po J

J = počet zlomů v 10. řádku

Keš pak naleznete zde:

 

N 50 2 (B + 1). (A + D) (H - 1) (J + 3)

E 16 0 ( F + G). (C) (H + I) (E + 3)

 

Nezapomeňte si opsat bonusové číslo G!!!

Additional Hints (Decrypt)

cnerm, icenib, uarq h crfval

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)