Vítám vás u čtvrté kešky ze série Rébusy. Tentokrát jsem vybrala Kakuro.
Kakuro je hra podobná sudoku, která spočívá v doplňování čísel do prázdných políček. Do dané části řádku či sloupce je třeba doplnit různá (tj. neopakující se) čísla 1 až 9 tak, aby jejich součet vždy odpovídal číslu zadanému vlevo od této části řádku (resp. nad touto částí sloupce).
POZOR! Jak vidíte ve vyplněném kakuru dole, na rozdíl od sudoku, čísla se nesmí opakovat jen v rámci jednoho součtu, v rámci celého řádku nebo sloupce se opakovat můžou.
Při luštění kakura je klíčové znát možné kombinace čísel pro různé součty. Nejdůležitější pro vás budou ty součty, které mají pro daný počet políček jedinečné kombinace. (s nimi budete začínat) Tabulku těchto kombinací najdete dole v odkaze. (je převzata z wikipedie https://cs.wikipedia.org/wiki/Kakuro)
Nejlepší je si na začátku tato čísla v rébusu vyhledat a vypsat si k nim možnosti, podobně jako si možnosti vypisujete u sudoku (tj např u součtu 10 na 4 políčka si do každého políčka vypište 1,2,3,4).
Díky tomu, že se na každém políčku kříží dva součty (jeden vodorovně, jeden svisle), tak většinou - alespoň u lehčích verzí kakura - brzy odhalíte nějaké políčko, kde může být jen jedno číslo. (Např vodorovně součet 3 na 2 políčka (1+2), svisle součet 4 na dvě políčka (1+3), na společném políčku může být pouze jednička) U těžších hlavolamů je ale potřeba přemýšlet trochu víc dopředu....
Vzhledem k tomu, že podrobný postup a tipy a strategie je celkem těžké někde najít v češtině, na následujícím lehkém kakuru vám ukážu, jak přemýšlet a postupovat při luštění (pokud kakuro znáte, můžete tento popis přeskočit):
1) Najdeme součty, které mají jedinečné kombinace. V tomto kakuru to jsou součty 4 (1+3), 3 (1+2), 10 (1+2+3+4). (kombinace si malými čísly můžete vypsat do všech políček součtů) Tím pádem zjistíte, že v dolních čtvercích, kde se kříží součet 3 a 4 musíte vyplnit jedničky, a v horních rozích, kde se kříží součet 4 a 6 taktéž jedničky (6 nemůže být 3+3, protože se v jednom součtu nesmí opakovat stejná číslice).
2) Nyní můžeme dopočítat vodorovné součty 10, 7, 7, a 8.
3) Nyní se podíváme na další součty. U svislých součtů 22 a 26 už máme hodně číslic vyplněných. Nebudeme je tedy už brát jako např součet 22 na 6 políček, ale součet 4 na 2 políčka.Tudíž ve dvou chybějících políčkách musí být číslice 1 a 3. Pokud ale nebudeme přemýšlet na víc než na 1 krok dopředu, nejsme zatím schopni určit, kde bude 1 a kde 3 (v součtu 10 i 17 může být obojí). Podíváme se tedy, jestli by nebylo výhodnější začít svislým součtem 26 na 6 políček (z kterého po vyplnění čtyřech políček máme nyní součet 8 na 2 políčka). Jaké jsou možnosti? 1+7, 2+6 a 3+5 (4+4 není možné z důvodu opakování číslice) Ovšem i když to nyní bereme jako součet 8, stále patří do součtu 26 a v tom se nesmí žádná číslice opakovat.Takže jediná možnost je 1+7. Kde ale bude 1 a kde 7? Tady nám opět pomůže jedinečná kombinace vodorovného součtu 10, která je 1+2+3+4. Ve společném políčku tedy může být pouze jednička.
4) Nyní se už úspěšnějí můžemě vrátit k svislému součtu 22. Dvě chybějící políčka mají součet 4, tj 1+3. V křížícím se součtu 10 už jedničku máme, ve společném políčku tedy musí být trojka.
5) V součtu 10 nám tedy zbývají poslední dvě číslice: 2 a 4. Pokud bychom do společného políčka se svislým součtem 9 dali 2, chybějící číslice součtu 9 by pak byla 7 - což být nemůže, protože by vodorovný součet 17 měl dvě sedmičky, proto zde druhá číslice u součtu 10 musí být čtyřka. Zbylá čísla už pak jedodušše dopočítáme podle daných součtů.
Kakuro, které jsem pro vás vybrala je trochu větší a těžší, ale stále se řadí spíše k těm jednoduchým. Pokud byste se přece jen zasekli, zkuste si tipnout. Na rozdíl od sudoku, kde se chyba často zjistí až na konci, u kakura se většinou projeví už po pár dalších krocích....
Trénovat můžete např. zde https://www.kakuroconquest.com/ nebo zde https://www.puzzle-kakuro.com/
Kešku najdete na souřadnicích:
N 50 2A. BCD E 16 0E. FGH
Nezapomeňte si opsat bonusové číslo D!!!