Skip to content

Boleslavske schody / Boleslav stairs Multi-cache

Hidden : 9/13/2021
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítejte a přijměte pozvání na menší procházku po Mladé Boleslavi. Čeká vás 10 virtuálních zastávek, kde ale bude potřeba vaše fyzická zdatnost, neboť budete stoupat (můžete i klesat) po různých schodištích a počítat jednotlivé schody. Terénní obtížnost je stanovena na úrovni 3 hlavně z důvodu většího počtu stanovišť a celkového počtu schodů (finále je terén 2). Pokud jste místní, tak po některých schodištích chodíte možná každý den do školy či zaměstnání, pokud jste z daleka, tak o existenci některých jste možná do dnešního dne neměli ani tušení.

Níže následuje text od historika pana PhDr. Karla Herčíka, který vyšel v Senior Revue, ročník 8./číslo 3./květen 2016 a s autorovým svolením ho zde uvádím:

 

Boleslavské schody a schodiště

Přirozená poloha přemyslovského hradu a středověkého města nad soutokem Jizery s Klenicí byla sice skvělou ochranou před případnými oblehateli, ale na druhé straně bylo obtížné se dostat mimo městskými branami směrem do údolí k tekoucí vodě. Příkré pěšiny byly po značnou část roku obtížně schůdné, a tak byly někde nahrazovány pracně budovanými schodišti, takže Mladá Boleslav jich má i nyní na dvě desítky, některá velmi stará, jiná i z nové doby. Patrně nejstarší zpráva o úzkém schodišti, možná utajeném, pochází ze 14. století. Tyto schody vedly směrem na Pták a sloužily k obstarávání vody v případě obležení hradu či města. V některých případech se zachoval i původní název schodiště.

Křížkové schody vedoucí nedaleko Pražské brány dolů na Podolec získaly své pojmenování podle Božích muk, tedy křížku, nacházejícím se na podestě schodiště. Zato o názvu Kominických schodů můžeme jen spekulovat. Není doloženo, že by v těchto místech žili příslušníci kominického cechu, možná však název souvisí s profilem schodů, který svou úzkostí připomíná komín. Zajímavé je i to, že na těchto i jiných schodištích vyrostly postupně domky, které byly přístupné pouze po schodech. Povozem či autem jste se k domovním dveřím nedostali. Některé dodnes stojí. Velmi stará schodiště spojovala s Ptákem i klášter na Karmeli. Jedno je ke spatření poblíž dnešní kavárny Burget (pozn. ownera: dnes je z kavárny Burget nové Café Svět - ale zase záleží na jak dlouho), to druhé vede pod Konviktem. Koncem 19. století vznikla i jeho horní část, která spojovala tehdy nově postavenou kolonii bytových řadových domů pro úředníky Klingerovy textilky s dole ležící továrnou. Tato místa mají své hanlivé pojmenování, resp. Tovačovského ulice, kterou schodiště přetínalo. To jméno zní “Posranka“ a pamětníci nabízejí hned dvojí vysvětlení. Jednak v místech prý nevedla kanalizace, takže se odtud linul zápach ze suchých záchodů, jednak prý schodiště mělo zákoutí, kde si pocestní „ulevovali.“ Obyvatelé přilehlých domků se prý občas bavili tím, jak ze známého nevěstince U Lišků v dnešní Jaselské ulici prchali ve spodním prádle s uniformou v podpaží vojáci, když podnik prohledávala vojenská patrola a vojáci tam měli přístup zakázán.

Když se od 80.let 19. století začalo upravovat údolí Klenice a vznikal park Štěpánka, vybudovali vojáci místní posádky hned několik schodišť po obou březích říčky, která byla na některých místech také přemostěna. Naopak z nové doby je schodiště v Rybničné ulici, která bývala kdysi zcela průjezdná až k dnešní kruhové křižovatce na dolním konci náměstí Míru. Velmi pěkný rozhled na část Štěpánky poskytují Flaklovské schody spojující Viničnou ulici s Krásnou vyhlídkou na tř. TGM. Po 1. světové válce se začalo hromadně stavět na Dubcích a na Belvederu, tedy u letiště. Z tohoto období pochází také schodiště vedoucí na Podolec.

Stále funkční je také prastaré schodiště, jehož hlavní část vede od staré vodárenské věže zprvu dnešní Bělskou ulicí a pak dolů k mostu do Čejetic. Naši předkové říkali schodům „stupně“ a právě od nich pochází název letitého mlýna, jemuž se říkalo „Podstupenský.“ Toto schodiště, jehož horní část vede až na Komenského náměstí, utrpělo značné škody leteckým bombardováním 9.května 1945, takže je bylo nutno prakticky znovu vybudovat. Komu se nechce, nemusí tudy šlapat pěšky a může použít nedávno postaveného výtahu. Město má i schodiště zcela nového data vzniku. Před časem se například dočkalo úpravy schodiště vedoucí z Vandrovky na Pták a také bývalá značně krkolomná stezka bývalým lomem z Radouče k mostu do Podlázek je dnes i pomocí několika schodů dobře přístupná. Prostě schodiště zůstávají stále nedílnou součástí městských komunikací pro pěší. Mladí lidé se po nich pohybují snadno, starší generace to má složitější, ale co nemáme my senioři složitější. Takže nezbývá než se chovat na schodech obezřetně, jak se říká –pomalu, ale jistě!

PhDr. Karel Herčík

JAK NA KEŠ?

V galerii jsou mapky jednotlivých schodišť a v nich zeleně označeno, co vše je potřeba počítat (je to zmíněno i u jednotlivých stanovišť - viz waypointy). Plus je tam tahák na cestu (má dvě části), který doporučuji si vytisknout a vzít sebou. Po navštívení 10 stanovišť je to už lehké počítání:

X=A+B+C+D+E=___

(ciferace čísla X je 9)

 

Y=F+G+H+I+J=___

(ciferace čísla Y je 2)

 

N 50° 24. (X - 78)

E 014° 55. (Y - 399)

 

GeoCheck.org

Tak tedy pevný krok a vzhůru do akce!

 

Ilustrační foto ze stanoviště číslo 08:

(výsledná indicie H je tedy pak součtem 13 + počet schodů z druhého celku nahoře u cukrárny)

Po trefné připomínce prvního lovce (doodle_cz) doplním ještě ilustrační foto ze stanoviště 02, kde se nacházejí takzvané "jalové schody", které jsou soušástí nejprve chodníku (dlažby) a pak jednotlivých podest do kterých jsou zapuštěné. Tyto jalové schody se nepočítají.

Schod (stupeň) počítejte pokaždé, když si stoupnete o cca 10-15 centimetrů výše.
 

 !!!!! V místě finále buďte prosím maximálně obezřetní, je tu značný mudloprovoz. Po odlovu prosím znovu zamaskovat !!!!!

 

 

P.S. můžete namítnout, že jsem opomněl schodiště v příměstské části Čejetice, Sahara, Belvedér, nebo schody vedoucí z Radouče na Podlázky či schody od 4.ZŠ vedoucí na Dubce. Ty jsou již trochu z ruky a říkal jsem si, že 10 stanovišť a daný počet schodů pro vás bude tak akorát :)

 

 

Zároveň jsem si řekl, že se pokusím na magistrátu zjistit více k uzavřené části schodiště ze stage č. 2, protože ty jsou uzavřeny již pěknou řadu let (dle google streetview byly uzavřeny někdy mezi září/2011 a březen/2012) - bezmála tedy 10 let.

EDIT:

Po téměř 2 a půl měsících (první mail jsem psal 15. 07. 2021) se mi podařilo získat nějakou odpověď od magistrátu města Mladá Boleslav. A to konkrétně od pana primátora Mudr. Raduana Nwelatiho, kterého zde cituji:

"Dobrý den, zahájení a oprava schodiště a zabezpečení svahu se plánuje ještě do konce tohoto roku."

Tak uvidíme. Případné další lovce prosím, kdyby se na stagi číslo 2 něco dělo (v horní části) - prosím o fotodokumentaci, děkuji. Po opravě budeme moci i tyto schody zahrnout do výpočtu :)

Additional Hints (Decrypt)

trbpurpx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)