Skip to content

Cat 🐈 Letterbox Hybrid

Hidden : 10/25/2021
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


,,Mačka pochádza z Felis silvestris, z druhu morfologicky príbuzného dnešnej mačke. Posledné genetické štúdie publikované v Science dokázali, že mačka domáca je potomok Mačky plavej- Felis silvestres lybica, pôvodom zo Stredného východu, v relatívnej blízkosti Cypru. Na základe týchto nových objavov sa uvažuje, že začiatky domestikácie boli už pred 12000 rokmi, zhruba v období najväčšej expanzie poľnohospodárstva. Keď sa začínali zakladať dediny a siať obilie, zostávali zvyšky, ktoré lákali hlodavce a inú malú korisť a spolu s nimi prišli tiež mačky. Takto sa divé mačky začali prispôsobovať ľudskému životu.”

 

1. Mačky neznášajú horúce jedlo a chute si pamätajú dlho. Aj preto je problém dať im lieky tak, aby si to nevšimli.

2. Keď robia mačky čudné grimasy, ktoré pripomínajú uškŕňanie, pravdepodobne ide o flémovanie. Je to proces, keď toto zviera zachytáva pachy.

3. Mačky dokážu vydávať vyše 100 rôznych zvukov.

4. Tieto huňaté stvorenia vycítia aj tie najslabšie vibrácie. Zemetrasenie vytušia o 15 minút skôr ako človek. Môžu za to ich citlivé labky so senzormi, ktoré zachytia aj ten najmenší pohyb.

5. V starom Egypte si mačky veľmi vážili. Ak by ste v tom čase jednu zabili, pravdepodobne by ste dostali trest smrti. Egypťania si po smrti svojej mačky dokonca holili obočie.

6. Odtlačok nosa mačky a psa je vraj rovnaký originál, ako odtlačok prstu u človeka.

7. Chuť na jedlo vzniká u mačky najmä vôňou. Ak jej ju narušíte, zviera pochúťku odmietne.

8. Mačky pradú, keď sú spokojné, ale aj vtedy, keď ich niečo trápi. Pradenie im uľavuje napríklad aj od bolesti.

9. Turecká van je plemeno mačky, ktoré je výborným plavcom. Pochádza z Turecka a jej názov vznikol podľa jazera Van, v ktorom sa kvôli lovu potravy musela naučiť plávať.

10. Rastlina Kocúrnik obyčajný obsahuje látku nepetalakton, ktorá na mačky pôsobí ako halucinogén.

11. Medzi veľké zaujímavosti o mačkách patrí aj fakt, že  mačky sú schopné prespať aj 16 hodín denne.

12. Chorobný strach z mačiek sa nazývame ailurofóbia.

13. Dospelé mačky mňaukajú len preto, aby si od človeka vypýtali jesť. Podľa vedcov vraj inak mňaukať nepotrebujú.

14. Keď mačka pomaly zatvára a otvára oči, je to znamenie veľkej lásky k vám.

15. Mačka môže spadnúť aj z výšky okolo 300 metrov, pričom sa jej nemusí nič stať. Zvládne to vďaka vyrovnávaciemu reflexu, pomocou ktorého sa dokáže počas pádu pretočiť labkami nadol. Jedinečná stavba chrbtice navyše tlmí náraz, ktorý by inak znamenal smrť.

16. Kvôli uzavretým priestorom s klimatizáciou a cigaretovému dymu, v ktorých mačky chováme, u nich vznikajú rôzne problémy, ako napríklad alergie či dokonca astma.

17. Mozog mačky pracuje 83-krát rýchlejšie, ako najmodernejší počítač z roku 2010. Jeho štruktúra sa podobá ľudskému mozgu až na 90 percent.

18. Mačacia mozgová kôra je zložitejšia ako u psov. Mali by byť teda vnímavejšie na rôzne podnety.

19. Ak hladkáte svoju mačku neprestajne napríklad na kolenách, môžete jej spôsobovať stres.

20. Mačky sú nezávislé tvory a potrebujú svoj priestor a pokoj.

21. Bytové mačky venujú čisteniu srsti aj 5 hodín denne

22. Mňaukanie je špeciálne ,,vytvorené” pre ľudí. Mačka sa prirodzene s ostatnými tvormi dorozumieva rečou tela.

23.Vždy pristanú na nohy- To je mýtus, odôvodnený obratnosťou mačky pri skokoch z veľkých výšok. Nanešťastie nie vždy dokážu pristáť na nohách a bez zranení a u mačiek často vidíme zranenia spôsobené pádmi dokonca aj z nie veľmi vysokých miest.

24. Mačky počujú aj ultrazvuky.

25. Prespia 70% svojho života.

26. Niektorí ľudia veria, že mačky sú schopné vidieť duše a duchov, pretože sú veľmi citlivé na okolie a energie. Keď sa zamyslíme, nad niektorými záhadnými a náhlymi pohybmi zvierat, možno pochopíme ako vznikla táto povera.

27. Chvost pomáha pri rovnováhe, preto sú bezchvosté mačičky pomerne “čaptavé,,

28. Pokiaľ mala mačka s viacerými kocúrmi pohlavný styk, mačiatká nemusia mať jedného otca, ale viacerých, takže majú črty rôznych otcov.

29. Vďaka prirodzenému vývoju nie sú mačky schopné rozpoznať sladkú chuť v potrave. Vzhľadom na to, že pre život potrebujú iba nízky prísun sacharidov a žijú iba z koristi, schopnosť rozpoznávať túto chuť nie je u mačky vyvinutá.

30. Zívanie signalizuje sebaistotu a spokojnosť.

31. Vďaka svoje vynikajúcej schopnosti uniknúť hrozbe, vznikol mýtus, že majú niekoľko životov. Vieme, že napriek schopnosti prežiť, je dĺžka života mačky v priemere 15 rokov. Zvláštnosťou je, že v anglosaských krajinách (napríklad v Anglicku a USA) „vyhrali“ mačky ešte dva životy naviac – verí sa, že majú 9 životov. Mačka chovaná doma sa dožíva priemerne 15-20 rokov Mačky žijúce vonku sa dožívajú priemerne 7-8 rokov.

32. Mačky sú vo svojej podstate teritoriálne. Neznamená to však, že nie sú pripútané k svojmu majiteľovi. Tento „chlad“ mačiek je iba súčasť ich prirodzeného správania, ktoré sa podstatne odlišuje od psov, ktoré napríklad vždy veľmi jasne vyjadrujú svoje pocity. Trením hlavy a tela o rôzne predmety dáva mačička najavo, že sa jej predmety páčia, a značkuje si ich tak svojím pachom.

33. Mačky jedia trávu, aby im pomáhala pri trávení.

34. V Kórei a v Japonsku existujú mačacie kaviarne, kde si môžete vychutnať kávu a mačka sa tam môže vybehať

35. Mačky sa zriedka stratia, pretože majú vysoko vyvinutý zmysel pre orientáciu. Vďaka dobrej pamäti si dokážu vizuálne a čuchovo zapamätať aj veľmi dlhú cestu. Dokážu sa zorientovať pomocou známych vôní (napríklad materiál domu alebo napríklad dom na ulici) a vrátiť sa z potulky využívajúc svoj zrak (viac menej ako my). Existuje tiež teória, že mačky na orientáciu využívajú tiež uhol dopadu slnečného svetla.

36. Mačky sú v USA najobľúbenejší domáci miláčik. Je ich 88 miliónov v porovnaní so psami, ktorých je 74 miliónov

37. Najdlhšia mačka merala 1,23m .

38. Hmatové chlpy, fúzy, sú pre mačku životne dôležité. Ich hlavnou úlohou je zistiť či priestor, ktorým chce mačka prejsť, je pre ňu dostatočne veľký, rozpoznať smer vetra, zacítiť prítomnosť nebezpečenstva z okolia pohybom a ohmatať potravu a korisť. Preto nikdy nestrihajte mačke fúzy!

39. V niektorých kultúrach sa mačka považuje za strážcu duše a bránu do iných dimenzií, považuje sa za spojenie pozemského života a iných svetov.

40. Mačky nevedia stráviť laktózu, ktorá sa nchádza v mlieku.

41. Mačky sú pomern stereotypné, majú rady pravidelnosť a radšej zostávajú doma, než by mali opustiť domáce prostredie.

42. Prvé mačky chodil po našej približne už pred 40 miliónmi rokov .

43. Mačky maju rovnako povahové črty ako človek , preto sú niektoré hravé a iné zase lenivé.

44. Ak má mačka chvost a uši vztýčené , je priateľsky naladená.   

45. Zdvihnutý chvost je pozdrav, mávanie chvostom zo strany na stranu znamená, že mačka je stresovaná alebo má strach

46. Hlasité mačacie jačanie počujeme keď je mačka stresovaná alebo sa kocúr snaží zastrašiť rivala bojujúceho o rovnakú partnerku.

47. Najdlhšia mačka merala 1,23m.

48. Uši stiahnuté pozdĺž hlavy signalizuje strach, rovnako naježené fúzy, otvorená tlama alebo nahrbený či naopak stiahnutý chrbát.

49. Mačky majú 32 svalov, ktoré ovládajú uši, pričom človek ich má iba 6.

50. Starovekí Egypťania si oholili obočie na znak smútku nad ich zosnulou mačkou.

51. V Egypte nebolo rozumné zabiť mačku. Trestalo sa to ukameňovaním.

52. V Taliansku mačka zdedila 13 miliónov dolárov po svojom majiteľovi

53. V Rusku musí ako prvá prekročiť prah nového domu mačka, aby vyhnala zlých duchov a nešťastia

54. Každý rok je v Číne zjedených približne 1 milión mačiek ako delikatesa

55. V Japonsku sa verí, že dušu majú iba človek a mačka.

56. V Kambodži sa mačka prenáša v prútenej klietke z domu do domu, aby jej mraučanie privolalo dážď.

57. Budhisti preklínajú mačky, pretože pri Budhovej smrti neplakali iba had a mačka.

58. Číňania stavajú sochy mačky pred dom, aby odplašili chudobu .

59. Mačka nemá úplne vyvinutú kľúčnu kosť. To je dôvod, prečo sa dokáže prepchať aj na nedostupné miesta. Kam totiž prejde jej hlava, tak prejde celé telo.

60. Mačka nevie šplhať zo stromu dole hlavou. Môžu za to pazúry zahnuté do zlého smeru. Mačku preto často musíme zo stromu  skladať ručne.

61. Mačka dokáže vylúdiť približne sto rôznych druhov zvukov. Pes iba desať.

62. Prítomnosť mačky v rodiny výrazne znižuje riziko srdcových chorôb ostatných členov rodiny.

63. Srdiečko mačky bije dva krát rýchlejšie ako srdce človeka.

64. Mačka dokáže predvídať zemetrasenie. Sú totiž veľmi citlivé na vibrácie. V niektorých prípadoch sa teda oplatí mať pri sebe podobný senzor.

65. Alergia na mačaciu srsť je oficiálna diagnóza, ale môže to fungovať aj opačne. Veterinárka Sandy Willis potvrdila, že okrem sezónnych alergií skutočne môžu mačky trpieť aj alergiou na ľudí. Obvykle však na nejakú látku v ich parfume, mydle, alebo pracom prostriedku. Ak mačka od vás bočí, alebo má nádchu, zmeňte kozmetiku.

66. Lízanie srsti nepôsobí len ako čistiaci mechanizmus, ale ukazuje sa, že ho mačky využívajú aj ako osobnú klimatizáciu. Najmä počas horúcich dní si lízaním zvlhčujú kožuch a pokožku, čo ich príjemne ochladzuje.

67. Žiadna iná činnosť zdá sa nemá u mačky toľko funkcií ako lízanie. Ak ste ju pohladili a škrabkali, tak len čo sa od vás vzdiali, už sa začne olizovať. Dôvod je ten, že cez jazyk sa snaží zabezpečiť udržanie si vlastnej vône. Oni si skrátka na ňu potrpia a potrebujú si ju strážiť. No a tú vašu potrebujú zo seba čo najskôr zmyť.

68. Sietnica mačky je vybavená tak, že dokáže zužitkovať akékoľvek minimálne svetlo. Preto sa dokáže s prehľadnosťou pohybovať aj v prostredí, kde si ľudské oko nedovidí ani na špičku nosa.

69. Periférne dokážu vidieť ďalej ako ľudia. Ich zrakový rozsah je až 200 stupňov, čo je približne o 20 % viac ako u ľudí. jednoducho mačka vás uvidí, aj keď sa k nej budete zakrádať od chrbta.

70. Mačky počujú viac ako psy. Môže za to ich špeciálne trojuholníkovo tvarované ucho. Pôsobí ako zvukový lievik. Pri otváraní konzervy s jedlom preto mačka dobehne rýchlejšie ako pes. Všetko začuje omnoho skôr.

Zdroj: https://klocher.sk/zaujimavosti-o-mackach/

 

Mňaukanie je špeciálne ,,vytvorené” pre ľudí. Mačka sa prirodzene s ostatnými tvormi dorozumieva  _ _  .

 

 

 

 


Cez certitude môžete overiť riešenie svojej kešky.

Additional Hints (Decrypt)

Crpvngxn wr fhpnfg xrfxl.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)