Skip to content

CHKO Strážovské vrchy Cache In Trash Out® Event

This cache has been archived.

SimonCooper.sk: Nebudeme strašiť na mape, archív.

More
Hidden : Saturday, October 16, 2021
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

16 October 2021, 10:00 - 16:30

Kde: Vrchteplá lúka  s prechodom do Tr1 s orchideami a veternicou lesnou, ktorá skoro zarástla  burinou, ale presvetľuje sa raz za 2 roky cca posledných 8 rokov.

Čo nás čaká:  kosenie, orezávanie stromov, hrabanie biomasy na kopy...  

Kedy: V sobotu, 16.10.2021 od 09:57 do 16:33

Pracovné pomôcky: zabezpečí owner, vlastné prac. rukavice z hygien. dôvodov potešia

Chránená krajinná oblasť Strážovské vrchy pribudla do siete veľkoplošných chránených území v roku 1989. Bola vyhlásená za účelom zabezpečenia ochrany a racionálneho využívania najzachovalejších častí prírodného prostredia Strážovských a Súľovských vrchov, dnes už vyčlenených ako rovnocenné geomorfologické celky v minulosti jednotne ponímaného pohoria Strážovská hornatina.

Okrem samotnej CHKO Strážovské vrchy s 2.stupňom ochrany má Správa CHKO Strážovské vrchy v územnej pôsobnosti aj územie s 1. stupňom ochrany nachádzajúce sa v okresoch Bytča, Ilava, Považská Bystrica a Púchov.


Na Slovensku rastú 4 druhy veterníc
Pôjdeme na to vylučovacou metódou. Jedna z nich - veternica iskerníkovitá (Anemone ranunculoides) má žlté kvety a rastie v listnatých lesoch. Ako jej názov napovedá, podobá sa naozaj na iskerník. Nečudo, veď obe rastliny patria do rovnakej čeľade - iskerníkovité.

Zostávajú tri ďalšie bielokvitnúce veternice. Najskôr vylúčime veternicu narcisokvetú (Anemone narcissiflora). Nie že by nebola pekná, naopak. Odlišuje sa však od zostávajúcich dvoch najmä tým, že má viacero kvetov v okolíku a hlavne - je to rastlina vysokohorských alpínskych lúk. Darí sa jej na holiach a hrebeňoch napr. vo Veľkej Fatre, alebo Nízkych Tatrách, najmä na vápencoch. V nižších polohách ju iste nestretnete, iba ak pestovanú v záhradke.

Zostali nám dve veternice, ktoré sa najviac zamieňajú - veternica hájna (Anemone nemorosa) a veternica lesná (Anemone sylvestris). Rozlišovacie znaky sú veľmi jednoduché a je ich niekoľko. Najnápadnejším znakom je odlišná veľkosť kvetov. Veternica hájna má menšie kvety, v priemere 1,5 - 4 cm, zatiaľ čo veternica lesná takmer dvakrát väčšie (4 - 7 cm). Ak spočítame okvetné lupienky, zistíme, že veternica hájna má 6-7 lupienkov a veternica lesná iba 5. Rozdiel je aj v čase kvitnutia. Skôr kvitne veternica hájna - v apríli, zatiaľ čo veternica lesná asi o mesiac neskôr - v máji. No a nakoniec rozdiel je aj v stanovišti, kde tieto veternice rastú. Veternica hájna rastie v lesoch a na vlhších lúkach. Názov veternice lesnej je trochu zavádzajúci. Nerastie totiž v lese, ale na výslnných a teplých stráňach a lesostepiach.

Bielokvitnúcim veterniciam sa ešte podobá napr. veterník žltuškolistý (Isopyrum thalictroides), jemná, krehká rastlinka s menšími kvetmi v priemere 1 - 2 cm, rastúca v jarných listnatých lesoch. Na vysokohorských holiach si možno veternice pomýliť ešte s poniklecom bielym (Pulsatilla alba). Pri lepšej pozornosti si už veternice mýliť zaiste nebudete.

Časť textu: Mgr. Jaroslav Košťál, PhD., snaturou2000.sk
Foto: slideplayer.cz

Additional Hints (No hints available.)