Červený kříž
Česká, moravská a slezská krajina je doslova poseta kříži, kapličkami a božími muky, která stojí na místech s tajemnou atmosférou a okouzlujícím výhledem. Tyto tiché památníky připomínají významná místa, stará rozcestí i tragické události a bitvy.
Sakrální stavby v krajině nejsou pouhými označeními starých cest a rozcestí. Boží muka, kříže, smírčí křížky a kapličky navozují pokoru i vnitřní uklidnění. Mnohdy skrývají příběhy významných událostí i tragických lidských osudů, které se v krajině odehrály.
Některá označení v krajině jsou stovky i tisíce let stará a značila se již před příchodem křesťanství. Významná místa se nejprve značila kamennými kupami, dřevěnými sloupy a výsadbou památných stromů. Později se na vztyčených kamenech začaly objevovat vytesané křesťanské symboly a dřevěné, kamenné i kované kříže. V druhé polovině 18. století se do krajiny začaly umísťovat moderní litinové křížky. Tyto kříže zpravidla vyznačovaly cesty a rozcestí poutníkům, nebo byly tichým mementem významných událostí.
Červený kříž v katastru obce Nemyšl byl postaven na památku vichřice, která se prohnala krajinou 29. července 2013. Tehdy přešla přes střední Evropu výrazná studená fronta, která ukončila předcházející vlnu veder. V odpoledních a večerních hodinách se nad územím České republiky zformoval rozsáhlý bouřkový systém, který s sebou přinesl extrémní projevy především do středních a severovýchodních Čech. Nárazy větru dosahovaly rychlosti až 39 m/s, srážkové úhrny přesahovaly 60mm/hod, místy byla i výrazná krupobití. Bouřka přišla až v podvečer, z původních 37°C se ochladilo zhruba na 16°C.
(čerpáno z webů i-senior.cz a meteosvatonovice.cz)
Jak na keš
Na úvodních souřadnicích je kříž na paměť vichřice ze dne 29.7.2013, z tabulky na kříži zjistěte tyto údaje:
rok, kdy byl kříž obnoven = ABCD
počet řádků nápisu na kříži = E
počet písmen na 3. řádku = F
N 49°32.CDE E 014°41.(F/3)B(F-A)