Skip to content

SOROBAN Mystery Cache

Hidden : 4/15/2021
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Soroban  je počítadlo vyvinuté v Japonsku. Je odvodené od starodávneho čínskeho počítadla Suanpan, dovezeného do Japonska v 14. storočí.

Akonáhle sa soroban stal populárnym, niekoľko japonských matematikov ho podrobne preštudovalo. Tieto štúdie sa prejavili na vylepšeniach samotného sorobanu a operáciách na ňom použitých. Pôvodný čínsky Suanpan mal dve „nebeské“ (horné) guľôčky a päť "pozemských" (dolné) guľôčok oddelených „čiarou“. Pri konštrukcii japonského sorobanu sa počet guľôčok začal postupne znižovať.

Modernú verziu Sorobanu,  môžete vidieť na obrázku v pravo. Horná guľôčka má hodnotu päť a volá sa go-dama (päť guliek). Pod čiarou (zúčtovacia čiara) má každý stĺpec štyri guľôčky nazývané ichi-dama (jedna guľka).

Počet stĺpcov v sorobane je vždy nepárny a nikdy nie menej ako sedem. Základné modely majú zvyčajne trinásť stĺpcov, ale počet sa často zvyšuje na 21, 23, 27 alebo dokonca 31, čo umožňuje výpočet viacerých číslic alebo zastúpenie niekoľkých rôznych čísel súčasne. Každý stĺpček predstavuje číslicu a väčší počet stĺpcov umožňuje znázornenie viacerých číslic.
Väčšina sorobanov vyrobených v Japonsku je vyrobená z dreva a na posúvanie gulôčok má drevené, kovové, ratanové alebo bambusové tyčky. Samotné gulôčky majú tvar dvojitého kužeľa.

REPREZENTÁCIA ČÍSIEL

Soroban používa desatinný systém, kde každý stĺpec môže predstavovať jednu číslicu od 0 do 9. Pohybom guľôčok smerom k zúčtovacej lište sa dajú do polohy „aktívne“; tj ukazujú hodnotu. V prípade „päťkových“ (samostatné v hornej časti) to znamená, že sú posunuté nadol, zatiaľ čo „jednotkové“ sú posunuté smerom nahor. Týmto spôsobom môžu byť všetky číslice od 0 do 9 reprezentované rôznymi konfiguráciami guľôčok.
Vyjadrenie viacciferných čísel sa robí rovnakým spôsobom ako v západnej desatinnej notácii: guľôčky úplne vpravo predstavujú jednotky, druhý stĺpec z prava desiaky, tretí stĺpec stovky, atď.

Používanie Sorobanu v Japonsku už nie tak rozšírené ako v minulosti. V súčasnosti prevláda rýchle dosiahnutie výsledku a tak moderná technika (kalkulačky, počítače) nahradila sorobany. V základných školách sa už nevyžaduje, aby učitelia učili študentov používať soroban, hoci niektorí tak robia podľa vlastného uváženia. Vyučovanie tejto techniky sa presunulo do  súkromných tried vo forme krúžkov.
Existuje šesť úrovní osvojenia. V minulosti platilo, že na prácu vo verejných korporáciách v Japonsku boli kvalifikovaní tí ľudia, ktorí získali aspoň certifikát/licenciu tretieho stupňa. 


MENTÁLNA ARITMETIKA

Ak sa začnete učiť používať soroban, krátko po začiatku štúdia sú do výučby začlenené cvičenia na zlepšenie mentálneho vnímania, ktoré sú v japončine známe ako anzan (暗算 „slepý výpočet“). Študenti riešia matematické úlohy vizualizáciou (predstavujú si soroban) a vypracovávajú riešenia teoretickým pohybom guľôčok v mysli. Tu nájdete krátke video z praktickej výučby..

Vedeli ste že?
12. novembra 1946 sa v Tokiu konala súťaž medzi japonským sorobanom, ktorý používal Kiyoshi Matsuzaki a elektronickou kalkulačkou, ktorú ovládal vojak americkej armády Thomas Nathan Wood. Základom pre bodovanie v súťaži bola rýchlosť a presnosť výsledkov vo všetkých štyroch základných aritmetických operáciách a príklady kombinujúce všetky štyri. Soroban zvíťazil 4: 1, v násobení prevládala elektronická kalkulačka. O udalosti informovali noviny "Nippon Times", že „Civilizácia ... sa zapotácala“ a noviny "Stars and Stripes" napísali „ strojový vek urobil krok späť".


POUŽÍVANIE SOROBANU

Soroban držíme ľavou rukou. Gulôčky ovládame pravou rukou. Používame ukazovák a palec. Ukazovákom ovládame horné „päťkové“ gulôčky (posun hore aj dolu + aj -), palcom ovládame dolný rad. Gulôčky posúvame k stredovej priečke ak pripočítavame a ukazovákom od priečky ak odpočítavame. V prípade, že sa žiadna gulôčka nedotýka stredovej priečky, tak soroban ukazuje hodnotu nula.

Ak si chcete "pošúchať" gulôčky a nevlastníte počítadlo Soroban, môžete použiť tento ONLINE.

Ak máme voľné gulôčky, tak priame sčitovanie je veľmi jednoduché. Ale čo ak máme 3 guľočky + 3 guľôčky? Nemáme miesto v jednotkových guličkách a preto musíme privolať päťkovú guličku. Používajú sa na to vzorce a tak napríklad keď máme príklad 3+3, odpočítame -2 a pridáme 5. Alebo keď chceme k číslu 3 pripočítať 7 a nemáme miesto, vymažeme 3 a pripočítame 10. Ak máme päťkovú guličku obsadenú, tak platia ďalšie vzorce. Napr. ak chceme k číslu 6 pripočítať 8 a nemáme miesto, pripočítame 13 a odpočítame 5.

Znie to neuveriteľne, ale Soroban zvládne vypočítať aj náročnejšie úlohy. (násobenie, delenie, zlomky, mocniny a odmocniny).

Pevne verím, že ste sa po prečítaní týchto pár riadkov niečo naučili a tak veľmi ľahko získate finálne súradnice.

KU KEŠKE:

Pri odlove prosím dodržujte tieto pravidlá:

1. Pred odlovom sa pozrite na obe strany a skontrolujte okolie, či náhodou nie ste pozorovaní.
2. Zápis do logbooku doporučujem urobiť ďalej od miesta úkrytu, aby sme ho neprezradili. Ideálna je lavička pár metrov vo vnútrobloku.
3. Keď budete dávať kešku naspäť na miesto, uistite sa, že je celá na svojej "podložke". Zabránite možnému vypadnutiu kešky z úkrytu. Najlepšie ju ukryjete použitím hintu.

 

Ďakujem, že dodržiavate tieto pravidlá. Predĺžime tak životnosť tejto kešky.

HAPPY CACHING !

Použité zdroje: wikipedia, internet

Additional Hints (Decrypt)

UVAG: 1 zrgre bq ebuh, qbyr. 1. Cerq bqybibz fn cbmevgr an bor fgenal n fxbagebyhwgr bxbyvr, pv aáubqbh avr fgr cbmbebinav. 2. Mncvf qb ybtobbxh qbcbehphwrz hebovg qnyrw bq zvrfgn hxelgh, nol fzr ub arcermenqvyv. Vqrnyan wr ynivpxn ib iahgeboybxh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)