Skip to content

Přemostění mezi duby Mystery Cache

This cache has been archived.

ScoutOS: Na základě včerejší zprávy od Papilio Teamu, jsem dnes udělal kontrolu. Tenká břízka, která nesla keš, je zdemolovaná, evidentně tím, že někdo po ní lezl za keší, čímž ji nevratně zmrzačil. Po keši zbyl pouze její závěs. Obnovení kešky za daných okolností není možné.
Archivace listingu.

More
Hidden : 3/25/2021
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Hlavním smyslem keše je připravit trochu zábavy fanoušům a fanynkám T5. Žádný extrém, v těchto končinách to ani není možné.

Pozor! Pečlivě proberte celý listing, ať se tam neploužíte zbytečně.

Budete potřebovat vybavení pro stromolezecké lanové techniky. Jaká lana a další výzbroj, to si odvodíte z textu listingu.
Nezkoušejte to žebříkem, smycováním nebo lezením "na medvěda", pokud se nechcete přerazit vejpůl. Stromek s keší takovou zátěž neudrží!

Až dojdete k místu finálních souřadnic, uvidíte statný dub ve tvaru písmene Y, od něj zhruba 12 metrů k jihu další dub.
Na linii mezi oběma stromy stojí slaboučká bříza, na ní je v cca 7 metrech nad zemí keš. Břízka má dole průměr asi na čtyři prsty, o kousek výš už je mnohem slabší, u keše tak na dva prsty. Prostě takové křehké, tenké dlouhé párátko, které váhu člověka neunese.

Přemostění mezi duby je potřeba umístit nejméně 12 metrů vysoko kvůli pronesení vodorovného lana do "V" po jeho zatížení lezcem. Ať je lano sebevíc napnuté, vždycky se pronese. Pokud použijete dynamické, musíte je na oba duby namontovat o notný kus výš. S dynamickým lanem ale určitě použijte výlučně variantu "T".

Po horizontále (varianta podstatně náročnější než varianta "T", viz níže):
Ke keši se můžete přepravit horizontálním přesunem po lanovém přemostění. Lano bude pod vaší vahou pronesené do V, takže od stromu ke keši to pojede možná až příliš rychle! Pozor na skřípnutí oděvu, nedejbože vlasů nebo prstů mezi lanem a kladkou/karabinou!
Pak přijde návrat zpátky na strom, na němž máte sestupové lano. To znamená od keše "do kopce", což někdo nemusí zvládnout bez pomoci blokantů nebo i další osoby.
Budete se ve výšce převazovat z výstupového lana na horizontální lano a zpátky v opačném pořadí, což jsou hodně ošemetné manévry.
Pokud tyto metody naprosto spolehlivě neovládáte, rozhodně zvolte variantu "T".

Varianta "T":
K cíli je také možné vystoupat kolmo po vertikálním lanu, zavěšeném karabinou na horizontálním lanu, čili sestrojit aparát ve tvaru písmene T. Závěsná karabina je zacvaknutá volně, aby bylo možno svislé lano podle potřeby posunovat zdola po horizontále a nastavit je do optimálního místa, ideálně přímo ke keši.
Jde o mnohem jednodušší a bezpečnější variantu bez převazovacích komplikací a namáhavých přesunů po horizontále. A žádného z krajních stromů se vlastně ani nedotkne. Po zatížení se z T samozřejmě stane Y; to je třeba při osazení a napínání horizontálního lana zohlednit, jinak lezec na keš nemusí dosáhnout (podobně tak i u horizontálního přesunu).

Poznámka: Jestli si nechcete odrbávat lano o kůru, napínejte je přes kladky/karabiny, ukotvené smyčkou. Rozdíl je ve velmi významném snížení tření, lano se neodírá, námaha je mnohem menší, výsledek (napnutí) podstatně lepší.

Owner použil: Statické lano 60m, zavěšené ve zhruba 12 metrech, něco z lana spotřeboval primitivní kladkostroj pro napnutí lana, něco spolkly úvazy a uzly a ještě zbyl pořádný kus. Plus druhé, výstupové lano. Ostatní verky by byly na malý seznam, ale to jistě každý lezec zná.

Stromy zůstaly v přirozeném stavu, nebyly nijak upraveny. Bude tedy potřeba přemýšlet a hledat místa, odkud a kam nahodit, aby horizontální lano mezi větvemi probíhalo kudy má a aby směřovalo na dosah ke keši. Nebo vylézt nahoru a založit lano přímo tam? Však si jistě poradíte.

***
Co se týče schránky, nečekejte žádné umělecké anebo technicky vyprecizované dílo. Je v ní logbook a tužka, ale radši si vezměte svoje pisátko (BYOP!).
Nerazítkujte, prosím. Jistě chápete, že nutit ownera ke zbytečným výměnám logbooků kvůli velkým otiskům razítek je u takto uložené kešky hodně nefér...

Cílové souřadnice leží mimo území přírodní památky Na Plachtě, i tak se zde prosím chovejme ohleduplně k přírodě, ale i k ostatním lidem.

Test je pitomoučce snadný, v odpovědích se snad vůbec nelze splést. Ani málo však nevysvětluje aspekty lezení, k tomu slouží úplně jiné instrumenty. Berte ho tedy jen jako pouhé připomenutí, že bychom ve vlastním zájmu měli jednat rozumně. Samotný testík má hodnotu D1 (fakticky D0), deklarovaná vyšší obtížnost je dána hledáním v zarostlém terénu.
A) Strom
- je neměnný, co bylo vloni, platí i letos. A=5
- se stále mění, je třeba vždy vyhodnotit jeho celkový stav a dávat pozor především na jeho stabilitu a na odesýchající nebo porušené části, jimž je nutné se vyhnout. A=2
B) Pro přemostění je vhodné lano
- dynamické. B=12
- statické. B=9
C) Lano se "nahazuje" a zavléká
- kamkoli bez ohledu na pákový efekt, strom unese cokoliv. C=9
- co nejblíže ke kmeni stromu nebo do spolehlivé rozsochy. C=6
D) Pod větví či rozsochou s lanem má být
- volný prostor pro padání lezců. D=12
- ještě aspoň jedna pevná "pojistná" větev. D=9
E) Pro lezení lze použít
- jakékoliv cajky, nejlíp "samodomo". E=3
- pouze řádné lezecké vybavení v bezvadném stavu. E=0
F) U lezení teoretické znalosti a praktické zkušenosti
- nemají význam, vyleze tam každá opice. F=12
- jsou zásadní podmínkou pro činnost ve výšce. F=9
G) Uzel pevně dotáhnout nutné
- není, při zatížení se dotáhne sám. G=4
- je, jinak se kterýkoli uzel může samovolně rozvázat. G=1

Souřadnice finálky: N50°GG.ABC E15°5G.DEF (kontrola řešení je níže pod obrázkem)

Užijte si prochajdu do přírody a vyřádění u keše!

Odkaz na odborné lezecké stránky: Horolezecká metodika

Additional Hints (Decrypt)

[Vše je v textu listingu.]

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)