Skip to content

Smolnická výsypka BONUS Mystery Cache

Hidden : 3/17/2021
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Smolnická výsypka

     Smolnická výsypka získala svůj název dle stejnojmenné obce. Obec Smolnice, německy Pechgrün, byla poprvé zmiňována už roku 1356 a jméno zřejmě získala v souvislosti s okolními lesy, sběrem a zpracováním smůly. Největšího rozmachu dosáhla na přelomu 19. a 20. století, kdy zde žilo téměř 700 obyvatel. Od šedesátých let 20. století byla Smolnice součástí Chodova a o několik let později došlo k jejímu zániku právě v souvislosti s budováním výsypky pro ukládání nadložních jílů a zeminy z nedalekého lomu Jiří a Družba.

     Dnes obec připomíná pouze kříž, který stával na cestě k Chodovu a byl znovu vztyčený u koupaliště Bílá voda v srpnu 2015. 

     Smolnická výsypka se rozkládá na ploše 616 hektarů mezi obcemi Nová Role, Božičany a Chodov a na severu navazuje na lesní komplex Krušných hor. Samotné těleso výsypky tvoří nadložní horniny z lomů Jiří a Družba. Nejvyšší patro výsypky je na kótě 555 m n.m. Největší mocnost výsypky je 102,5 metrů.

     Zakládání bylo zahájeno v roce 1967 a skončilo v roce 2020. Pro zajištění stability celého výsypkového tělesa byla prováděna průběžně řada geotechnických průzkumů, výpočtů a monitorovacích prací.

     První sanační a rekultivační práce na výsypce byly zahájeny již v roce 1971 na nejnižších etážích nejblíže směrem k okolním obcím, Na výsypce jsou použity převážně lesnické a zemědělské rekultivace s menším podílem hydrických rekultivací. Sanační a rekultivační práce průběžně pokračují směrem k vyšším etážím a pokryjí celou plochu výsypky.

     Pro rekreační účely lze využít již ukončených částí např. areál „Bílé vody“, cyklostezku a značenou běžeckou trať. Po výsypce se dá pohybovat celoročně a jsou odsud  pěkné výhledy na Krušné hory, Doupov a Slavkovský les.

 

     K vytvoření této série nás inspirovaly naše každodenní vycházky s Brokem v době lockdownu, a proto jsou všechny keše umístěné na katastru obce Božičany.

     Délka okruhu je přibližně 5 km a krabky jsou uloženy do ca 10 m od zpevněných cest.                                                        smiley

 

Finálka: N 50° 15.ABC E 012° 45.DEA

 

Přejeme příjemný lov.

 

Additional Hints (No hints available.)