Skip to content

Biltema Klokan s tyčí 12 - BONUS Mystery Cache

Hidden : 3/3/2021
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


... A JE TADY FINÁLE

Toto je bonusová keš celé biltema klokaní série. Její souřadnice zjistíte díky odlovu keší číslo 2 – 11. A zde je váš cíl:

N 50° (stromový + páskovaný + warabi + quokka + rudoboký)
E 015° (Hagenův + kosmatý + bažinný + uzdičkový + rudý)

Tato keš sama o sobě není biltema, ale k jejímu otevření potřebujete Skippyho klíč (TB) a ten klíč je umístěn ve výšce cca 6-7 m v okruhu 5ti metrů od keše. K sundání a vrácení klíče tedy biltema pomůcku nutně potřebujete.

Čeleď: KLOKANOVITÍ (Macropodidae)

Klokan je natolik známé zvíře, že jeho typickou postavu s těžištěm posunutým do zadní části těla není potřeba podrobně popisovat. Spíše se blíže podívejme na znaky, které při letmém pohledu unikají. Zatímco přední končetiny jsou vždy pětiprsté a klokani je často používají jako ruce, zadní nohy coby hlavní orgány pohybu doznaly značných změn. Celému chodidlu délkou vévodí mohutný čtvrtý prst opatřený silným drápem. Pátý prst je o hodně kratší a palec zcela chybí. Druhý prst srůstá se třetím v maličký prstík se dvěma drápky, čímž vzniká hřebínek k pročesávání srsti. Klokaní kožich totiž bývá velmi hustý a vyžaduje neustálou péči. Ze smyslů je u klokanů nejbystřejší sluch a také čich mají výborný.
Trávicí soustavě klokanů vévodí prostorný vakovitý žaludek, do něhož se vejde hodně zelené potravy. Jejímu zpracování napomáhají stejně jako u přežvýkavců četné mikroorganismy, které ji částečně natráví už v jícnu. Ani klasický diprotodontní chrup nezapře, že jde o býložravce. Z 32 zubů až 34 zubů jsou nejnápadnější široké dlátovité řezáky v dolní čelisti. Za nimi za mezerou po chybějících špičácích následují ostré třenové zuby a stoličky se širokou žvýkací plochou s lištami nebo hrbolky. U většiny druhů se zuby během života vyměňují, což nemá mezi ostatními vačnatci obdobu.
Samice klokanů mají dobře vyvinutý vak a rodí obvykle jedno mládě, o které pečují různě dlouho. Mladí samečkové rostou zpravidla rychleji než samičky a u mnoha druhů se i v dospělosti projevují velké rozdíly ve velikosti mezi pohlavími, někdy doprovázené i jiným zbarvením. Jde o živorodé savce (na rozdíl od savců vejcorodých jako jsou ptakopyskové či ježury), což znamená, že mládě se rodí živé, ale velice málo vyvinuté – v podstatě ve stádiu embrya placentálů. Po porodu se tento bezbranný tvoreček musí z kloaky vlastními silami dostat do vaku matky po její srsti. K tomu mu slouží zvětšené přední nohy s drápky, s nimiž pudově pohybuje jako při plavání. Ve vaku se přisaje k mléčné bradavce. Ta mu v tlamičce zduří. Mláděti doslova srostou pysky, takže to vypadá, jako by z mléčné bradavky vyrůstalo. Funkce vaku se dá přirovnat k inkubátoru pro nedonošené děti. U mnoha druhů platí, že zatímco jedno narozené mládě je ve vaku, má samička v děloze již oplodněné vajíčko s pozastaveným vývojem, které jen čeká na to, až jeho starší sourozenec vak opustí, aby se okamžitě začalo vyvíjet. Vak je tvořen nejen kůží, ale i mnoha svaly. Pro dostatečnou pevnost je podpořen také vakovými kostmi, které vyrůstají jako součást pánve z kosti stydké.
Klokani patří spolu s čeledí Klokánkovití k vývojově nejmladším větvím vačnatců, neboť jsou známi až od konce starších třetihor (30-40 milionů let). Jinde než v australské oblasti nikdy nežili a nežijí. Po objevení Austrálie se stali centrem pozornosti Evropanů. Nejprve jako neznámá kuriozní zvířata, později na maso i kožešiny, a nakonec museli ustoupit pasoucím se stádům ovcí a dobytka. Na decimaci klokaních populací a druhů má člověk podíl i nepřímý – zavlečením krys a divokých koček na australský kontinent.

O sérii

Sérii tvoří celkem jedenáct biltema mikrokeší a bonusovka, která sama o sobě není biltema, ale k jejímuž odemčení potřebujete klíč a ten klíč je umístěn tak, že bez biltema pomůcky ho nezískáte. Jedná se o mystery keše, ale řešení těchto otazníčků je více než jednoduché. Uvedené obtížnosti vyjadřují spíše to, že jde o biltemy ve značných výškách, než zákeřnost luštění.
V listingu každé z keší číslo 2-11 se dozvíte spoustu věcí o klokanovi, který na vás v příslušné keši čeká. Tedy všechno kromě jeho jména. JMÉNO každého nalezeného klokana a k němu přiřazené BONUSOVÉ číslo si nezapomeňte u každé keše zapsat, abyste mohli odlovit i bonusovou keš. První klokan na vás čeká v keši číslo dvě, desátý klokan v keši číslo jedenáct. Sérii doporučuju lovit postupně dle čísel. O celé čeledi klokanovitých se všechno dozvíte v listingu bonusové keše.

TERÉN

Za deště a po deštích počítejte pro cestu mezi kešemi číslo 4 až osm s jednou hvězdou terénu navíc.
Ne všechny cesty, které jsou na mapě, existují i ve skutečnosti a naopak existuje spousta cest a pěšin, které na mapě nejsou. Od keše číslo 6 (pátého klokana) se dejte rovnou po přechodu přes potok a sledujte tuto pěšinu kolem oplocenky - víceméně za šipkou. Tak se pohodlně dostanete k další keši.
Mezi keší číslo osm a devět vás čeká skok přes potok, takže v případě velkého množství vody se možná namočíte, ale to určitě uschne ;-)

Keše se nenacházejí na uveřejněných souřadnicích a neobsahují tužky.

Informace pro listingy všech keší byly čerpány z Wikipedie (české i anglické – tedy spíše australské) a z knihy Svět zvířat I – Savci (1) od Miloše Anděry (Albatros 1997, ISBN 13-736-97)

Moc děkuju kačerům HADI Z Lysé a dejwy za betatest celé série a Rico Rewierovi za publikaci.

Série vydá celkem na výlet o délce cca 6 km, která zabere cca 2,5 hodiny.
Jiná než pěší doprava není vhodná (i kolo vám bude od druhé keše jen překážet).
Budete se pohybovat v místech s vysokým výskytem černé zvěře - psy s sebou neberte !!!

Chovejte se v lese jako zvěř - tj. tiše a tak, aby po vašem odchodu vše zůstalo stejné jako bylo při vašem příchodu.
AŤ SE LÍBÍ.

<<<<<<
Klokan s tyčí 11

>>>>>>
PROLOG

Additional Hints (Decrypt)

olqyízr an ohxh, xyíp zázr an qhoh 6-7 zrgeh ilfbxb, 5 zrgeh qnyrxb

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)