Skip to content

Kam s nimi? Mystery Cache

This cache has been archived.

ladislavappl: Tak ta keš sktečmě zmizela. Jsem rád, že je ukradená. Aspoň na nikoho nespadne strom, padá jeden za druhým.

More
Hidden : 2/28/2021
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


COVID-2

Kam s nimi?

Tato keš je věnována současné pandemii COVID-19.

Virus SARS-CoV-2

Koronavirus SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 znázorněný na trojrozměrném modelu.
 Foto: https://www.scientificanimations.com | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

V době, kdy píšu tento listing (únor 2021), je u nás pandemie COVID-19 v plném proudu. Nemocnice se postupně zaplňují, na jednotkách intenzivní péče už moc volných míst nezbývá a sanitky neustále přivážejí další a další pacienty. Nelze jinak, než nemocné překládat tam, kde ještě nějaká volná místa jsou. Chtít po lékařích, aby vedle své práce ještě obvolávali desítky nemocnic, zda jsou ochotny jejich pacienty přijmout, dost dobře nelze. Proto v rámci ČR vznikl Národní dispečink lůžkové péče. Tam nemocnice každý den hlásí svá volná místa na standardních lůžkách, JIPkách atd.; tyto počty jsou dostupné i na internetu.

Pár slov o virech

Viry jsou malé, nebuněčné organismy, které se replikují pouze v živých buňkách za využití hostitelské syntézy bílkovin. Zralé viriony (virion je termín užívaný pro jednu virovou částici) obsahují pouze jediný typ nukleové kyseliny – DNA nebo RNA. Nejsou organizovány jako buňky (pamatujete se na hodiny biologie?), ale jsou to pouhé částice neschopné samostatného života ani rozmnožování. Napadená buňka začne tvořit z vniklého viru jeho další a další kopie. Když je jich plná, tak odumírá a vyrobené viry se uvolní z buňky ven. Uvolněné viry napadnou další buňky, ty zase další a další – a zanedlouho má tělo vážný problém. Občas se při kopírování něco poplete a tak vznikají mutace viru. Napadený organizmus se infekci pochopitelně brání imunitními mechanizmy, ale ne vždy boj vyhraje.

Viriony jsou tělíska různého tvaru. Mohou být kulovitá, tyčinkovitá, vláknitá. Vnitřní část virionu se nazývá nukleoid. Je složen z nukleové kyseliny a je obklopen proteinovou schránkou – kapsidou. Kapsida je složená z proteinových podjednotek – kapsomer. Jejich tvar umožňuje, aby se vzájemně přikládaly (pasovaly k sobě) a vytvořily větší celek. U převážné většiny virů je virion složen ze zevního lipoproteinového komplexu a z druhově specifického vnitřního proteinu. Lipoproteinový komplex tvoří lipidová dvojvrstva (pochází z různých částí hostitelských buněk podle místa vzniku viru) a virové glykoproteiny. Tyto glykoproteiny se skládají v symetrické útvary, tzv. peplomery, obvykle vyčnívající jako výběžky z virového obalu – typické u koronavirů. Peplomery slouží k usnadnění adsorpce virů vnímavou buňkou. Největší viry (poxviry) měří okolo 300 nm, a proto mohou být pozorovány i ve světelném mikroskopu. Chřipku vyvolávající viry měří asi 100 nm, zatím co nejmenší známé viry vyskytující se u živočichů (pikornaviry, parvoviry) měří kolem 20 nm. (Převzato z www.wikiskripta.eu/w/Viry, zkráceno a upraveno.)

Operační analýza

Převoz pacientů z m nemocnic do n dalších nemocnic je typický dopravní problém. Jde o optimalizační úlohu, kdy je třeba minimalizovat celkový počet ujetých kilometrů. Operační analýza se zabývá celou řadou podobných problémů. S některými jste se už na mých keších setkali: teorie front (hromadné obsluhy), problém obchodního cestujícího, problém dvou loupežníků, CPM a PERT i dopravní problém u již archivované keše Kam s ním. Řada těchto úloh má (zvl. při velkém počtu výchozích údajů) tolik možných řešení, že by je současné nejvýkonnější počítače nevyřešily ani za 100 i více let. Mluvíme o NP-úplných úlohách.

NP-úplná úloha je taková, kde vám trvá až tisíce let, než ji vypočítáte, ale zato velmi rychle zjistíte, že to máte úplně blbě...  (To není definice, ale bonmot). Nalézt uspokojivé řešení je u některých typů  NP-úplných úloh (např. u problému obchodního cestujícího při velkém počtu měst) i v těchto případech možné, ale je třeba použít „chytré“ (heuristické) algoritmy. Z mnoha možných řešení se pokusí algoritmus (resp. program) sám vybrat to nejlepší. To sice nemusí vždy znamenat, že by ještě lepší řešení neexistovalo, ale za ohromnou úsporu času ta malá nepřesnost obvykle stojí.

K řešení rozsáhlejších úloh tohoto typu slouží lineární programování (např. simplexová metoda publikovaná G. Dantzigem v r. 1947). Máme zadaných m × n proměnných a m + n rovnic (často i nerovnic) s okrajovými podmínkami, takže přípustných řešení je strašně mnoho. Nejlepší řešení (optimální) je obvykle jen jedno, ale dalších několik (suboptimálních) nemusí být o moc horších. Nicméně u jednoduchých úloh, jako je tato, se klidně obejdeme i bez počítače.

Jak najít keš

Mapa nemocnic

Nemocnice, z nichž a do kterých se budou převážet nemocní.
© Mapy.cz a. s. 2021 a © OpenStreetMap

V následující tabulce je uvedeno pět nemocnic, odkud se budou pacienti převážet (v levém sloupci) a osm nemocnic, kde jsou ještě volná místa. V posledním (žlutém) řádku jsou uvedena volná místa, v posledním sloupci zase počty pacientů, které bude třeba převézt. 

Požadavky a kapacity

     
Musíte nechat převézt všech 25 pacientů.  K dispozici je 27 volných míst, takže do některé nemocnice ani nemusíte pacienta překládat.                  
V každé sanitce bude jen jeden pacient  (bude ho doprovázet tým zdravotníků). Počítejte jen jednu cestu (tam, ne zpátky).            

Vzdálenosti v následující tabulce jsem opsal z autoatlasu z r. 2020. Abyste dostali správné výsledky, tak používejte jen tuto tabulku vzdáleností: 

Tabulka vzdáleností

Naplánujte převozy tak, aby celkový počet ujetých kilometrů byl co nejnižší.                   

K nalezení základního řešení stačí tužka, papír a kalkulačka. Nejjednodušší je metoda severozápadního rohu, složitější a lepší je indexová metoda nebo Vogelova aproximační analýza. Ještě přesnější výsledky dává Dantzigova ε perturbační metoda. I když lze tuto úlohu řešit ručně, tak je lepší (a u složitější úlohy nutné) použít Excel (nebo Calc z Open Office či z Libre Office). 

Upozornění

Soubor v Excelu jste si mohli stáhnout z mých stránek.

Jenže to už nepůjde. Seznam.cz totiž zrušil k 30. 11. úložiště Sweb.cz a všechny soubory smazal. Včetně tabulky Prevozy.xls pro výpočet.

Ale není vše ztraceno, v galerii (i zde) najdete alternativní luštění pomocí Fleissnerovy otočné mřížky. Když ji vyluštíte, tak dostanete přímo finální souřadnice.

Poznámky

  • Metoda severozápadního rohu je velice jednoduchá. Začněte s vyplňováním tabulky v jejím levém horním (SZ) rohu. Respektujte počty míst v posledním (žlutém) řádku i sloupci a postupujte v 1. řádku zleva doprava. Z. Č. Budějovic tedy pošlete 3 pacienty do Brna a 2 do Jihlavy. Z Hradce Král. přeložíte 2 nemocné do Jihlavy. Z K. Varů zase 3 do Liberce a 3 do Olomouce – a tak dále, až převezete všechny pacienty. Nebojte se, vyjde to, ale najedete moc kilometrů, což pochopitelně stačit na prozrazení souřadnic finálky nebude. Takže budete muset vymýšlet jiné trasy a počty pacientů, dokud nepřijdete na uspokojivé řešení.

  • Literatura např.:
    Fabry, Jan: Operační výzkum. ŠKODA AUTO vysoká škola, Mladá Boleslav 2019;
    Červová, L.: Víte, jak se hodnotí validita diagnostických testů (nejen) na COVID 19? https://acrea.cz/vite-jak-se-hodnoti-validita-diagnostickych-testu-nejen-na-covid-19/
    Wikipedie: Validita laboratorního testu. https://cs.wikipedia.org/wiki/Validita_laboratorn%C3%ADho_testu
    Četné další práce a články na webu.

  • Děkuji Emilovi Vlasákovi  za pomoc při ověřování kompatibility souboru Prevozy.xls pro Excel a weveřici  za betatest.

Sanitka

Konec

GC8G3W4 – verze 2.0 z 14. 10. 2022
(CC BY-SA 3.0 CZ) ladislavappl, 2021

Additional Hints (Decrypt)

Mn fgebzrz.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)