Skip to content

Hana Maciuchová Mystery Cache

Hidden : 3/6/2021
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


HANA MACIUCHOVÁ (29. listopadu 1945 Šternberk – 26. ledna 2021 Olomouc)

Na své moravské kořeny byla herečka hrdá. Narodila se jako nejstarší ze tří dětí ve Šternberku, dětství a mládí prožila v Olomouci. Má bratra Milana (všichni ho oslovují Míšo) a sestru Silvii. Prožila láskyplné, harmonické dětství a v Olomouci začala i její kariéra. „Byly mi čtyři roky, když jsme se ze Šternberka přestěhovali do Olomouce a na Novém Světě jsme bydleli v domě maminčiných rodičů. Kolem byla velká krásná zahrada a žili tam s námi láskyplná babička Františka a děda, cukrář ze Salcburku a sadař. Na dětství vzpomínám jako na pestrobarevný ráj a nekonečné eldorádo. Všechna jiná slova jsou malá.“ Řekla pro kafe.cz.

"Na Hanou se vracím velice, velice ráda. Sice žiju v Praze, kde hraju divadlo, ale v podstatě rozum jsem brala tady. Jsem opravdu Hanačka. Navštěvuji zde rodinu mé sestry i bratra, všichni žijí v Olomouci, takže za nimi pravidelně dojíždím," popisovala Hana Maciuchová svůj vztah k Olomouci v rozhovoru pro Deník v roce 2019.

Plná něhy a pokory, vzpomíná na Hanu Maciuchovou ředitel olomoucké ŽS Svatoplukova, které byla patronkou.

V Olomouci existoval divadelní spolek Mrštík, v němž si poprvé vyzkoušela „velké jeviště“ a objevila se jako družička v Jiráskově Lucerně. Na začátku 60. let se pak (po vzoru pražského Semaforu) i v hanácké metropoli vyrojily různé experimentální, studiové scény a studentské kabarety (kromě Hany Maciuchové v nich figurují i další známá jména – Pavel Dostál, Jan Kanyza, Petr Novotný...), v roce 1961 vzniklo Amatérské studio Divadla Oldřicha Stibora, v němž divadelní nadšence vedli profesionálové. A Hana Maciuchová už v patnácti hostovala přímo v kamenném Divadle Oldřicha Stibora ve Zdravém nemocném (Argana hrál hostující František Smolík, což pro ni byl naprosto nezapomenutelný zážitek), o něco později pak v Shakespearově komedii Mnoho povyku pro nic. „Drzost, s níž jsem se vrhla na profesionální jeviště, byla nebetyčná,“ charakterizuje svůj start s úsměvem. Ještě před maturitou točila na Slovensku film Organ (ve slovenštině). Uvažovala o studiu angličtiny, taky by ji bavila medicína, ale „zkusila“ DAMU, kde byly přijímačky nejdřív. Pokus vyšel na první dobrou.

Začátky na DAMU ovšem nebyly zrovna motivující – hned na první hodině herectví profesorka Libuše Havelková posluchače upozornila, že v jejich ročníku z 21 přijatých zůstane pouze 12. Čerstvá vysokoškolačka doma rodičům nic neřekla, nechtěla jim dělat starosti, ale stres a nejistota, pocity, které do té doby neznala, ji drtily. V tomto poněkud nefér utkání si ale nakonec připsala vítězný bod. Z pedagogů ráda vzpomínala na Karla Högera a Radovana Lukavského, s oběma se později setkala při práci. Ještě na DAMU hostovala v roce 1966 v Divadle na Vinohradech (Troilus a Kressida), první angažmá nastoupila v Divadle za branou, které vedl Otomar Krejča. Ale jak přiznala v době, kdy už byla přední členkou vinohradského souboru, „...teprve když jsem dostala díky Františku Pavlíčkovi možnost hrát ve vinohradském divadle, mapování nových možností mé profese přestalo být tak bolestivé“.

Navzdory normalizačním tlakům na vinohradské scéně vznikala představení, na která u pokladen pravidelně stály fronty. Režisérské osobnosti, silný herecký soubor, dramaturgický plán, ve kterém vždy – k nelibosti cenzorů – některý titul nevhodně „vyčníval“. Hned po nástupu hrála Hana Maciuchová Markétku v Goethově Faustovi, následovala plejáda dalších parádních postav: namátkou Carevna Irina v Tolského Caru Fjodorovi, Duňa ve Zločinu a trestu, Irina ve Třech sestrách, Líza v Obchodníku s deštěm, Roxana v Cyranovi z Bergeracu, Markéta v dramatizaci Bulgakovova díla Mistr a Markétka, Zdravém nemocném…

Kromě divadla jí nabídla zajímavé role, ale i stabilní oblibu a popularitu televizní obrazovka. Šťastným vykročením byl mj. večerníček Krkonošské pohádky, v nichž pod vedením režisérky Věry Jordánové vytvořili s vinohradským kolegou Jaroslavem Satoranským nezapomenutelnou dvojici Anče a Kuby. Následovali Chalupáři, Žena za pultem, zanedlouho poté Nemocnice na kraji města, 30 případů majora Zemana, Dynastie Nováků, Synové a dcery Jakuba skláře, Panoptikum města pražského, Dobrodružství kriminalistiky, Hříšní lidé města brněnského, Četnické humoresky a k tomu desítky inscenací a televizních filmů. Dalším seriálovým triumfem Hany Maciuchové se stala Ulice, kdy za roli profesorky Miriam Hejlové získala tři ceny TýTý a v roce 2008 se stala i absolutní vítězkou celé ankety. Posledním snímkem, ve kterém se objevila byl film Tátova volha.

V roce 2010 převzala od prezidenta Václava Klause medaili Za zásluhy v oblasti kultury. Během dlouholeté spolupráce s rozhlasem byla třikrát oceněna titulem Neviditelný herec. Byla čestnou prezidentkou mezinárodní soutěže rozhlasových pořadů Prix Bohemia Radio. V roce 2016 získala cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.

Léta ji mohli vídat návštěvníci pražského divadla Viola, od roku 2006 obdivovali diváci její strhující výkon v monodramatu Petera Quiltera Na konci duhy (Studio DVA ho uvádělo čtyři roky), následovalo monodrama Žena Vlčí mák, které mělo velký úspěch. V roce 2012 měla v Divadle v Řeznické premiéru komorní tragikomedie Johna Murrella Ještěrka na slunci ze závěru života herecké ikony Sarah Bernhardtové, v představení se potkávala s vinohradským kolegou Jaroslavem Satoranským, který hrál Bernhardtové oddaného komorníka Pitoua. V Divadle Ungelt pak mj. zazářila v roce 2017 opět v Quilterově hře 4000 dnů, v níž se proměnila v energickou, excentrickou matku. Na vinohradské scéně excelovala v divadelní (i filmové) klasice – hře Colina Higginse Harold a Maude v brilantním partnerství s Markem Adamczykem.

Informace ke keši:

Jde o jednoduchou mystery cache, jejímž smyslem je připomenout a nezapomenout na tuto úžasnou herečku. K finálním souřadnicím se dostanete, když zjistíte potřebná čísla A – F. Pokud zjišťujete název, jednoduše spočítejte písmena a jejich počet ciferujte až na jednociferné číslo, úplnou ciferaci proveďte i u letopočtu. Pak už jen zjištěné hodnoty jednoduše dosaďte.

Finální souřadnice jsou: N 49° 37.ABC E 017° 15.DEF

A
Hana Maciuchová si zahrála jednu z hlavních postav jednoho dílu Panoptika města pražského po boku Petra Kostky a Karla Heřmánka. Zjisti název tohoto dílu.

B
Zjisti název dětského filmu, ve kterém po boku Jiřího Hrzána skvěle zahrála matku Tomáše Holého.

C
Zjisti název filmu o životě Karla Čapka, ve kterém Hana Maciuchová hrála jeho ženu Olgu Scheinpflugovou a jejího muže Josef Abrhám.

D
Zjisti rok natočení filmu, ze kterého pochází hlášky matky, kterou ztvárnila Hana Maciuchová, tentokrát po boku Františka Němce. Pěkně to vedeš ten život, to ti teda řeknu. To je z toho života jakej vedeš. A vy na ni nesahejte, když ji jenom stěhujete. Vy ten život nežijete, vy ho jen krájíte.

E
Zjisti kolik dílů Krkonošských pohádek se natočilo v roce 1974 (wikipedie uvádí rok 1973). Hereckým partnerem Hany Maciuchové byl Jaroslav Satoranský.

F
Zjisti rok natočení dětského filmu z hokejového prostředí, kde si Hana Maciuchová zahrála matku jednoho z hráčů. Film se točil v tehdejším Gottwaldově.

 

Tak teď už máš vše potřebné, abys mohl(a) vyrazit na finálku. Jde o relativně odlehlé a klidné místo, přístupné v jakémkoli počasí. Teoreticky by se dalo autem dojet až k finálce, ale raději nechej auto na doporučeném parkingu, není potřeba zbytečně na keš upozorňovat. Ke krabičce přistupuj ze strany od pole, odkud je méně zarostlý přístup.

 

Additional Hints (Decrypt)

qbyr ir fgebzr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)