Skip to content

Podplukovník Jiří Štokman Mystery Cache

Hidden : 1/9/2021
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Jiří Štokman, člen paravýsadku CLAY

Narodil se v Buchlovicích 17. dubna 1920 rodičům Janovi a Alžbětě Štokmanovým jako nejmladší ze šesti sourozenců. Navštěvoval obecnou školu v Buchlovicích a následně gymnázium v Uherském Hradišti, kde v červnu 1939 odmaturoval. Na podzim téhož roku nastoupil na právnickou fakultu Masarykovy univerzity Brno, po uzavření vysokých škol v listopadu 1939 se vrátil do Buchlovic, kde krátce působil v buchlovické rotě odbojové organizace Obrana národa. První četě této roty velel Jiřího starší bratr Jan Štokman. Buchlovická organizace dostala za úkol výrobu benzínových bomb, které se vyráběly na několika místech v obci. Během listopadu 1939 však díky špatné konspiraci byla Obrana národa z nejvyšších míst rozkrývána a k zatýkání došlo i na uherskohradišťsku. V prosinci zachránil Jiří Štokman svého kolegu z Obrany národa K. Nigrina, jenž byl na útěku a skrýval ho v u rodičů v Buchlovicích.

Dne 21. 12. 1939 překročili společně hranice se Slovenskem a pokusili se dostat vlakem do Budapešti na francouzský konzulát. Byli však chyceni a uvězněni. V dubnu 1940 byla skupina československých vězňů deportována na slovenské hranice, Jiřímu Štokmanovi se naštěstí podařilo uprchnout. Přes francouzský konzulát v Budapešti se dostal do Francie, kde byl zařazen po zrychleném výcviku k 3. čs. pěšímu pluku, s nímž absolvoval ústupové boje.

Na konci června, po francouzské kapitulaci, se na palubě egyptské nákladní lodi Rod el Farag dostal do Liverpoolu. Jiří Štokman se stal příslušníkem 1. roty 2. čs. pěšího praporu, v roce 1941 absolvoval důstojnickou školu a roku 1942 byl vybrán k výcviku pro boj v týlu nepřítele. Jiří Štokman byl koncem srpna 1942 převelen do výcvikového střediska Special Training School v Chicheley Hall, kde absolvoval zpravodajský, sabotážní a střelecký kurz. Tento výcvik byl následován parakurzem.

V létě 1943 byl Jiří Štokman umístěn jako šifrant do vznikající zpravodajské paraskupiny CLAY, jejímž velitelem byl čet. asp. Antonín Bartoš (rodák z Lanžhota) a radiotelegrafista čet. asp. Čestmír Šikola (rodák z Mukařova, část obce Malá Skála u Turnova). Skupina CLAY byla v lednu 1944 přemístěna do jižní Itálie.

Dne 13. dubna 1944 byla skupina CLAY vysazena v blízkosti obce Hostišová společně s vysílačem Šimandlem, přijímačem Mark V. a šifrovacím klíčem EVA. Příslušníkům CLAY se podařilo dostat na záchytnou adresu u Oldřicha Procházky v Bystřici pod Hostýnem. Již 30. dubna byl navázán rádiový kontakt s Londýnem. Zpravodajská síť CLAY obsáhla rozsáhlé území mezi Přerovem a Valašským Meziřícím, později se rozšířila i na uherskohradišťsko a hodonínsko. Jejím dalším úkolem byla organizace tajné armády na Moravě a spolupracovala také s Radou tří. Díky své úspěšné činnosti ji Ministerstvo národní obrany v Londýně určilo za velitelskou skupinu odboje na jihovýchodní Moravě.

Činnost CLAY samozřejmě neunikla pozornosti gestapa, takže členové týmu museli od podzimu 1944 měnit často své úkryty. Na konci roku výsadek CLAY ustoupil na jižní Moravu do okolí Tvrdonic a Prušánek. Dne 9. února 1945 byl dům, v němž byl ubytován velitel A. Bartoš, obklíčen gestapem. Antonínu Bartošovi se však podařilo z obklíčení prostřílet a za sebou zanechal jednoho mrtvého a dva těžce zraněné gestapáky. Skupina se na konci března přesunula do Zlína. Následujícího dne však byli gestapem překvapeni spolupracovníci skupiny. Členům CLAY se podařilo přesunout zpět na jižní Moravu a ukrýt se v Čejkovicích a nakonec opět v Prušánkách, kde se dne 14. dubna dočkali příchodu Rudé armády.

Jiří Štokman se stal po válce v hodnosti nadporučíka instruktorem šifrování na Vojenské akademii v Hranicích. V říjnu 1946 byl jmenován instruktorem bojové zdatnosti ke skupině důstojníků pěchty z povolání.

Po únoru 1948 se Jiří Štokman stal pro armádu nepohodlným a byl odeslán na nucenou dovolenou. S velmi špatným tušením se během několika dnů připravil ke svému druhému útěku za hranice, 23. dubna překročil rakouské hranice a dostal se do Paříže, kde se setkal se svým bývalým velitelem A. Bartošem a byl zapojen ve zpravodajské službě generála Františka Moravce s působností v západním Německu. Posléze se přestěhoval do Anglie, kde se oženil s Češkou Milenou Hlavatou.

Počátkem roku 1954 odjeli manželé Štokmanovi do USA, kde Jiří Štokman na výzvu americké armády působil jako jazykový instruktor v Ústavu obrany státu v Monterey. Zde pracoval až do 17. července 1981, kdy ve věku 61 let zemřel. Jeho rodina v roce 1974 navštívila Československo, on sám se však do vlasti již nikdy nevrátil.

 

Jiří Štokman obdržel tato vyznamenání:

Československá vojenská pamětní medaile se štítkem F-VB (7. 3. 1944)

Československý válečný kříž 1939 (2x – 19. 5. 1944 a 20. 8. 1945)

Československá vojenská medaile Za chrabrost (20. 8. 1945)

Československá vojenská medaile Za zásluhy I. stupně (20. 8. 1945)

 

V roce 1948 byla všechny vyznamenání včetně vojenské hodnosti a čs. občanství Jiřímu Štokmanovi odňaty. Obé mu bylo navráceno v roce 1990 a in memoriam mu byla udělena Medaile Za zásluhy o ČSLA I. stupně a byl povýšen do hodnosti podplukovníka. Stal se také in memoriam čestným občanem Bystřice pod Hostýnem. V roce 2009 byla na rodném domě Jiřího Štokmana v Buchlovicích slavnostně odhalena jeho pamětní deska.

 

Čerpáno z publikace Jiří Štokman, parašutista operace CLAY autora Jana Štokmana (2009).

Fotografie z archivu Spolku podporovatelů historie Buchlovic.

 

Jiří Štokman

 

Členové skupiny CLAY - Bartoš, Štokman, Šikola.

 

Buchlovice, rodný dum Jiřího Štokmana napravo.

 

A nyní k samotné keši:

Úvodní souřadnice vás přivedou k rodnému domu Jiřího Štokmana, přímo před pamětní desku. Z ní však žádné informace nečerpejte; bylo by to příliš jednoduché, neboť fotografie pamětní desky je k dispozici na internetu ;-) 

K výpočtu finálních souřadnic budete potřebovat čísla, která získáte při prohlídce pomníku padlých v Buchlovicích. Ten však musíte nejprve nalézt. Využijte k nalezení pomníku internet nebo vlastní intuici, pro slabší povahy tu máme nápovědu v hintu. POZOR! Lze nalézt i stránka s informacemi z desky, některá data jsou ale špatně přepsána!!!

Pomník padlých se skládá ze tří samostatných pomníčků a čtvrtého novějšího, jenž je věnován památce buchlovjáků, kteří se zůčastnili aktivního odboje během II. dvětové války.

A právě tento nejnovější pomníček vás bude zajímat. Nacházejí se na něm jména 14 osob s daty narození a úmrtí. Najděte osobu, která se narodila ze všech nejdříve a poznačte si rok jejího narození, to bude číslo A. Pak nalezněte osobu, která zemřela ze všech nejpozději (ne v nejvyšším věku, ale nejblíže současnosti) a poznačte si letopočet úmrtí, to bude číslo B.

Nyní můžete dosadit do vzorečku, z něhož vypočítáte finální souřadnice:

N49°06.A-1847

E017°19.B-1559

Finálka je ukryta cca 2 kilometry od úvodních souřadnic blízko místa s pěkným výhledem na část Buchlovic a pomoraví. Krabička je lock-lock, uvnitř je logbook a tužka. Vlezou se do ní menší předměty k výměně.

Additional Hints (Decrypt)

cbzaíx: aázrfgí, mnfgáixn ohf. svaáyr: gbemb, cbq xnzrarz, ar an mrzv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)