Skip to content

Za barrandovskými sochami Multi-cache

Hidden : 12/27/2020
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vážení kačeři,

přijměte pozvání na tuto nenáročnou multikeš. Celá trasa měří zhruba 3 km a nezabere Vám víc než hodinu. Na úvod vás chceme upozornit, že po sochách se neleze a neslouží jako hřiště. Bohužel to zde musím zmínit, protože někteří mudlové to nechápou! Keš tvoří okruh, takže doporučujeme geoauto zanechat na doporučeném parkovišti (edit 2022: magistrát všechny parkoviště označil jako placené modré zóny, čili v doporučených parkovištích najdete jedno velké a placené kde, zcela jistě najdete volné místo, a dvě menší parkoviště která placená nejsou), pokud jedete tramvají vystupujete na zastávce Sídliště Barrandov. Trasa okolo indicií je terén 1. Finále bohužel toto nesplňuje. Umístit do sídliště keš s terénem 1 je obtížné, předpokládáme, že schránka by měla velmi krátkou životnost. Proto je finále trochu stranou od oken. Tím nám ale narostl terén na 2. Omlouváme se za posledních cca 30 - 50 m ke schránce, kde není terén vhodný pro hůře mobilní osoby včetně kočárků a kol.

Než ale začneme naši cestu přečtěte si něco o místech, kde se budete pohybovat: Sídliště Barrandov začalo vznikat západně od starého Barrandova v osmdesátých letech 20. století. Konkrétně bylo postaveno mezi léty 1981 - 1986 podle návrhu G. Čelechovského. Barrandov obecně je čtvrť na jihu městské části Praha 5 v katastrálním území Hlubočepy. Starý Barrandov je svou vilovou čtvrtí a Barrandovskými filmovými studii od roku 1993 městskou památkovou zónou a jednou z nejvýznamnějších filmových oblastí v Evropě. Později bylo k sídlišti přistavěno ještě několik nepanelových domů, parkovací domy, akvapark a dvě základní školy. V roce 2003 sem byla postavena i tramvajová trať vedoucí z Hlubočep. V devadesátých letech byly na Barrandově instalované sochy, kterým se věnuje tato multikeš.

 

Svůj geovůz prosím zanechte na doporučeném parkovišti a zbytek cesty absolvujte pěšky. Od geovozidla (nebo tramvaje) se vydejte na výchozí souřadnice, kde se nachází první socha. Pegas (pravým jménem Pegasus) je dílo sochaře Michala Gabriela a na Barrandově stojí od roku 1992, kdy sem byl umístěn spolu s dalšími čtyřmi sochami, které měly dohromady zdobit exteriéry Barrandova (nicméně většina soch byla vytvořena mezi léty 1988 až 89). Socha Pegase stojí kousek stranou od ostatních a je pojata jako kříženec koně a křídel kluzáku. Jeho obludně protáhlá hlava má odkazovat na legendu o jeho zrození z těla hrozné Gorgony. Dvě pyramidy zase odkazují na jedno z pohoří, kde se pohyboval - pohoří Helikon. Ještě dodáme, že kromě sochy nese stejný název i pěvecký sbor, který působí na základní škole, jež stojí před vámi, a který zpíval i na odhalení této sochy (jeho stránky jsou zde: https://www.sborpegas.cz/). Tato socha se stala pro tuto školu typickým znakem a v jejím okolí se pořádá mnoho kulturních akcí. Nyní si sochu v klidu prohlédněte. A teď první úkol: kolik schodů vede do knihovny, která se nachází vpravo od sochy. Toto číslo si označte jako A.

                                                      

Nyní nás bude čekat nejdelší úsek. Projdeme se až k soše Obelisk v pohybu. Po cestě potkáte železnou sochu filmového pásu. Ta nás ale zajímat nebude, protože nepatří do původní pětice soch. Byla sem instalována během revitalizace pěší zóny v roce 2010 - 2014. Nyní zpět k obelisku. Jde o dílo Karla Bečváře, které stejně jako Pegas vzniklo v roce 1988. Tento kus byl jedním z dvou soch, které byly při rekonstrukci pěší zóny v roce 2010 odstraněny. Socha se na své místo vrátila v létě 2014 a můžeme si ji tak prohlédnout i dnes, zmizel jen betonový podstavec. Nejdřív jsme mysleli, že byste mohli spočítat záhyby obelisku, ale tak zlomyslní nebudeme. Vaším úkolem bude spočítat, kolik laviček je na prostranství kolem obelisku. Toto číslo si označte jako B.

                                                            

Další úsek bude kratší, pouze sejděte na Stage 3. Dnes tam naleznete pouze vodotrysky. Socha byla totiž (společně s obeliskem) odstraněna při revitalizaci v roce 2010 (edit 2022: Dle knihy J. H. Vitvara, kterou najdete ve zdrojích, se plastika nachází v depozitáři GHMP, ovšem nám se jí tam nepodařilo dohledat a tedy tuto informaci ověřit.). Plastiku vytvořili autoři Hugo Demartini a Jiří Novák a jmenovala se Pohyb. Sochu si tedy dnes můžete prohlédnout pouze na fotkách. Protože na zdejším náměstí ze sochy nic nezbylo, vaším úkolem tedy bude spočítat, kolik je na náměstí vodotrysků. Při odlovu v zimním období, kdy jsou vodotrysky mimo provoz, se musíte více rozhlížet. Toto číslo si označte jako C. Pokud vodotrysky opravdu nemůžete najít, tak na náměstí je také sloup na kterém je X hodinových ciferníků. Když ho najdete pak C = X*4.

                                      
Další socha se nachází na dohled od vodotrysků a je to socha nazvaná Kameraman. Stejně jako předchozí sochy byl Kameraman vytvořen v roce 1988 a na Barrandov byl pravděpodobně instalován v roce 1992. Socha je dílem Karla Nepraše a je zajímavé, že je vytvořena celá z trubek. Při přípravě keše jsme chvíli přemýšleli, co zde spočítat. Nebudeme zlomyslní a počet trubek, ze kterých je socha vytvořena, po Vás chtít nebudeme. Vaším úkolem bude spočítat, kolik schodů vede za plastikou dolů na Chaplinovo náměstí. Toto číslo si označte jako D. Po dobu rekonstrukce náměstí využijeme X z minulé zastávky, pak X*2+1=D.

                                                        
Poslední číslo zjistíte u Chaplina sestupujícího z plátna. Tuto sochu navrhl Vladimír Preclík a je zajímavá tím že je vyrobena z žuly a hydronália (slitina hliníku a hořčíku se zvýšenou odolností proti korozi). Vaším úkolem bude spočítat, kolik dírek je celkem na obou stranách v perforaci na obrázku, který je nad hlavním vchodem do základní školy před vámi.
Toto číslo si označte jako E.  

                                                     

No a nyní k finálce, tu najdete na souřadnicích:

N 50° 01.(B + 1)(C - D)(C - E)'  E 014° 22.(B - A)(D - 5)(B)'

 

Schránka je v cca 2m nad terénem. Méně vzrostlí kačeři jistě v okolí najdou vhodnou přírodní pomůcku.

Šťastný lov!

 


Zdroje:
Wikipedie

Stránky projektu Vetřelci a Volavky

Umění, kterému nikdo nerozumí, autor: J. H. Vitvar, vydalo nakladatelství Paseka, r. 2021

Poznámka na okraj: keš je mikrovka, takže do ní nelze vkládat TB ani geošrot. Do keše se nakonec nevešla ani tužka, tu je potřeba mít vlastní.

A ještě upozornění na závěr: v době přípravy této keše nás někdo předběhl a vytvořil sérii lab keší na velmi podobné téma. Naše keš nemá s těmito labkami nic společného, takže pokud se pokusíte je lovit zároveň, tak si nezaměňte čísla pro výpočet finále.

 

Additional Hints (Decrypt)

Ubhch fr gh ir irgeh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)