Skip to content

obec Hrádkov Multi-cache

Hidden : 12/20/2020
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Obec Hrádkov , nachází se 3 km východně od Boskovic, na svahu levého břehu říčky Bělá, obklopuje loukami i kopečky, které střídají jak s jehličnatými, tak smíšenými lesy, rysy typickými pro Drahanskou vrchovinu. Na východě přechází v romantické krajině Vratíkovského krasu, na severní hranici katastru sousedí s malebným údolím kolem boskovické vodní nádrže. Na jižním okraji se rozkládají husté lesy táhnoucí se k Újezdu u Boskovic plný hub, borůvek, malin a míst s krásnými výhledy do okolí. Katastrální území obce se rozléhá na ploše 305,9 ha, průměrná nadmořská výška je 440 m nm Obec patří do Mikroregionu Boskovicko, která tvoří celkem 15 obcí (vč. Města Boskovice). V posledních letech prochází Hrádkov dynamickou změnou, ve formě nové výstavby. Aktuálně má 71 trvale obydlených domů a 187 obyvatel. Přestože je velmi přiléhající městskou částí, stále si připravujete status života na venkově. S Boskovicemi je spojena Integrovaným dopravním systémem, silnicí třetí třídy. Obcí prochází cyklotrasa a turisticky značená cesta. K občanské vybavenosti patří menší budova osadního výboru, v níž sídlí místní knihovna, osadní výbor av části je zřízeno pohostinství. Hrádkov žije jiným kulturním životem a dodržováním zvyků a tradic. Pravidelně pořádá akce pálení čarodějnic, stavění a kácení máje, dětské dny, mikulášskou nadílku, vánoční polévku atp. Hrádkov žije jiným kulturním životem a dodržováním zvyků a tradic. Pravidelně pořádá akce pálení čarodějnic, stavění a kácení máje, dětské dny, mikulášskou nadílku, vánoční polévku atp. Hrádkov žije jiným kulturním životem a dodržováním zvyků a tradic. Pravidelně pořádá akce pálení čarodějnic, stavění a kácení máje, dětské dny, mikulášskou nadílku, 

Historie obce Hrádkov , německy Radkau , také psáno Hradkow, případně snad Radkov dle os. jm. Radek. Nejstarší písemná zmínka o Hrádkově je z 11. 3. 1487 v Městské knize nebyl registr purkrechtním, kde je záznam, že Erazim učinil frajmark na kut roli na Bělej pod stezkou ježkem k Hrádkovu chodí (směna pole). Nejstarší zápis v gruntovní knize je z roku 1571, kdy dle dochovaných materiálů pan Pavel Melků odkoupil grunt od pana Valenty Nešpora za 200 hřiven. Ves vždy patřila k panství boskovskému, jak stojí i ve zmínce z roku 1547, že je ves přifařena k Boskovicům, kdež i pošta, školou patří do Vratíkova.

V 16. století bylo na Hrádkově pět gruntů. K těmto gruntům náležely 4 chaloupky tzv. domácí, kteří s rodinami na gruntech slouží. Všechny domy byly vytvořeny dřevěné. Do dnešní doby se dochovaly všechny grunty a dvě chaloupky domkařů. Z roku 1787 je dochován nejstarší otisk pečeti o průměru 27 mm, kde je uvedeno: PECZET.OBECNY. POCTIWY. DIEDINI. HRATKOWA. Dle nařízení Marie Terezie o sčítání domů, majetku a obyvatel se zavedlo i na Hrádkově povinné číslování domů a každý občan musel mít své příjmy a pomoc ho. V roce 1798 zde bylo 18 budov a 104 obyvatel. Původní dědina se rozkládala pouze kolem dnešního zvyku se zvonicí, která byla postavena kolem roku 1850 (bližší informace se bohužel nezachovaly), kde byly soustředěny jak grunty, tak chaloupky domácí. Nejstarší sakrální stavba je z roku 1868, křížek na kontrolu do vsi po staré hrádkovské. Další křížek byl postaven v roce 1899 před zvoničkou. Třetí, z roku 1906, stojí na "dlouhém".

křížek a zvonička


   

nejstarší sakrální stavba

Další události (20. století):

  • 1926 Vybudována následná cesta do obce nyní stará hrádkovská
  • 1943 Založení Sdružení dobrovolných hasičů Hrádkov.
  • 1947 Zakoupení hasičské stříkačky od Nemocnice Milostrdných bratří v Brně. Vysvětlit ji přišel pan farář s ministrem V tomto období probíhají elektrifikace vesnice, na které zapůjčují peníze občané Hrádkova
  • 1949 Zaveden místní rozhlas
  • 1959 Zavedená městská autobusová doprava do obce Hrádkov (jízdné 1 Kčs)
  • 1960 Hrádkov spadá pod město Boskovice
  • 1966 Vybudována požární nádrž na horním konci obce
  • 1976 Budování veřejného vodovodu v Hrádkově, podél staré hrádkovské, kolaudace v roce
  • 1978 Zakoupena buňka pro knihovnu, kde dočasně sídlil i občanský výbor
  • 1981 Byla zakoupena budova stávajícího osadního výboru a následně přestavěna do současného stavu
  • 1985 - 90 Výstavba Vodního díla Boskovice.

Tradice a zvyky

Dávnou tradici má v Hrádkově trnkobraní odedávna se každoročně vařit na podzim trnky az nich povidla, míchat se ve velkých měděných kotlících za pomoc dřevěného zařízení. V každé chalupě se dralo peří , kde se paňmámy scházely a tlachaly u práce. Po doděrku (ukončení draní) paní domu nasmazala koblihy a pohostila všechny přítomné domácí pálenky. Někdy se stávalo, že se domů rozcházely v dobrém rozmaru. V každém stavu berte čuníka, kterého aktivujte krmení, abyste mohli před Vánoci udělat zabíjačku . Po zabíjačce se pak po všech obyvatelích Hrádkova roznášela výslužka. Pokud byla v Hrádkově svatbě, vždy se zalíkovalo. Pořádaly to změnit místní ženy, které mezi sebou vybraly nějakou pěknou, která dělala falešnou nevěstu, ženě vyprávěla s dítětem v ruce, že je to jeho dítě, a že jí nasliboval hory, doly. Svatebčané pak museli ženicha i nevěstu vyplatit a za vybrané peníze, večer na hostině, hrádkovští předali dar za obec. Pod místní starou lípou, která náležela ke stavení č. 10, se scházeli místní dobrovolní hasiči a schůzovali pokuřovali, popíjeli štamprdlátka a řešili kolikrát nemalé problémy. Kdyby lípa uměla vyprávět. V současné době obvodové lípy fungují úctyhodných 421 cm. Na gruntě č. 5 v rohové místnosti byla zřízená malá místní trafika. Hrávalo se zde na harmoniku, bylo možné posedět, občerstvit se, zahrát si karty. V Hrádkově byla jedna chaloupka, tzv. obecní pastouška , kam vždycky uchýlil nemajetný, opuštěný člověk, který pásl místními sedláky dobytek a za to dostává stravu, šatstvo a topení.

Nyní ke keši:

Multina vás provede obcí.

1. etapa - místní hasička - poblíž je kámen, umístěný zde u příležitosti oslav výročí ABC let první písemné zmínky

2. etapa - nejstarší sakrální památka - je z roku DEGE , letopočet je třeba dobře hledat

3. etapa - zvonička - křížek u ní skrývá letopočet DEFF 

Finálka je na souřadnicích:

N 49 ° 29 . (BD) (AB) (FA)

E 016 ° 41 . EC (GA) 

Majitel objektu o keši ví ;-)

Otvírejte prosím opatrně, vysunutím NAHORU.

Díky.

 

 

 

Additional Hints (No hints available.)