Skip to content

Bonus Adventure Lab "Zaniklé chebské stavby" Mystery Cache

Hidden : 12/12/2020
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Procházku s Adventure Lab "Zaniklé chebské stavby" jsme započali u zaniklého špitálu, její bonusová keš je uschovaná rovněž u špitálu, totiž u nemocnice dosud funkční. Pojďme se o její historii dozvědět něco víc . . .

Všeobecná nemocnice

V červenci 1910 byla odevzdána svému účelu všeobecná nemocnice postavená společně městem Cheb a chebským okresem. Stavební náklady dosáhly kolem 876 000 korun. Nová nemocnice byla krásná stavba, jakých bylo v Chebu málo. Prakticky imponovala nejen z vnějšku, ale také vnitřním zařízením. Návštěvník tu nalezl přístroje a zařízení, která byla k vidění pouze v největších nemocnicích. Každopádně je jisté, že při stavbě a zařizování naší nové nemocnice (oboje bylo v nejlepších rukou) se nešetřilo výlohami, aby se vyhovělo všem moderním požadavkům. Sotva se našlo město velikosti Chebu, které se mohlo chlubit, že má takovou nádhernou účelnou nemocniční budovu. 

Uspořádání a vybavení

V suterénu byly obytné místnosti pro domovníka, dva strážce a personál (šatny), šest koupelen, z nich dvě pro léčivé lázně, dvě místnosti pro neklidné pacienty, skladiště a místnost pro techniku. 

V přízemí byly po obou stranách vchodu kanceláře, laboratoř, chirurgická ambulance, lůžkové chirurgické oddělení, v postranním traktu nad koridorem operační sály, sterilizační místnost a chirurgický rentgen.

V prvním poschodí bylo 35 místností interního oddělení včetně ambulance, 

ve druhém pak 34 místností a ambulance pro choroby oční, ušní, kožní a pohlavní.

Jižní pokoje byly určeny mužům, severní ženám. Pokoje byly šesti až patnáctilůžkové. V každém  poschodí byly 4 koupelny a pojízdné vany, četné pojízdné mycí stolky a dvě pitné kašny. V prvním a druhém poschodí byla místnost pro denní pobyt chodících pacientů a byty o dvou pokojích pro dva sekundární lékaře. Aby se umožnilo pacientům osvěžení na čerstvém vzduchu, byla v každém poschodí postavena na jižní straně otevřená odpočívárna s možností sluneční lázně.

Ze suterénu hlavní budovy vedla spojovací chodba  (koridor) do hospodářské budovy, která byla 45 m dlouhá, 14 m široká, jednopatrová. V přízemí byla prádelna a kuchyň dokonale od sebe oddělené.

V prvním patře byla modlitebna a deset pokojů pro dvacet ošetřovatelek a čtyři služky. K tomu několik koupelen, záchodů a místností se zásobami.

Průchozím kanálem ze sklepa hospodářské budovy vedlo potrubí pro páru, teplou a studenou vodu do sklepa infekčního pavilonu. Tato budova byla přízemní, délky 38m a šířky 11 - 15 m. Bylo zde 8 pokojů ve dvou zvláštních odděleních rozdělených operačním sálem. Bylo zde možno umístit až dvacet nemocných. Každé oddělení mělo vlastní čekárnu, koupelnu a čajovou kuchyňku. Dále zde byl pokoj ošetřovatelů s koupelnou. Naproti hlavnímu vchodu na východní straně byla ordinace a pokoj pro lékaře.

Severně od infekčního pavilonu byla márnice se zvláštní místností pro zemřelé na infekční choroby, pitevna, místo pro nástroje a záchod. Stoly pro zesnulé a pitevní stůl byly z umělého mramoru, pitevní stůl byl otočný a měl odvodňovací zařízení.

V době dokončení v létě 1910 mohlo být  umístěno v nemocnici celkem 204 pacientů. 

Celá nemocnice byla vybavena podle návrhů primáře dr. Heitzera na základě jeho zkušeností z domácích i zahraničních nemocnic, které v době příprav navštívil.

Jelikož jsem v této budově již řádku let zaměstnána, při tvorbě listingu jsem se nestačila divit, k jak velkým změnám zde došlo. No však už taky naše nemocnice slaví 110 let své existence!

 

Zdroje:

http://encyklopedie.cheb.cz

MUDr. HOVORKA, Václav. Historie nemocnice v Chebu: stoleté výročí (1910-2010). KKN a.s., nemocnice v Chebu, 2010.

 

    

Additional Hints (No hints available.)