Skip to content

Copa si takhle zakoulet? Mystery Cache

Hidden : 11/26/2020
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Hospodské "TéPětky"

🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺

Vítejte na naší hospodské T5 sérii. Připravili jsme pro Vás 9 keší, každou s jinou obtížností. Nikoliv samotným odlovem, ale luštěním. Všechny keše jsou uloženy tak, aby byly lovitelné širokým kačerstvem. Takže šedesátku lana si nechte doma, zase na druhou stranu žebřík se pronese 😉. Ano, naším cílem je udělat matrix dosažitelnějším a také nechceme, aby měly keše deset odlovů za rok.

🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺

Kuželky ve středověku

Vznik kuželek se tradičně klade do starověku, uvádějí se Homérovy zmínky o podobné hře. V českých zemích se považuje za první datovaný doklad oblíbenosti kuželek zákaz této hry, který vydala městská rada v Jihlavě roku 1261 a ve 14. století obnovovala. První československá celostátní organizace byla Asociace československého sportu kuželkářského (AČSK), která vznikla 11. dubna 1937 v Praze.

Kuželky se hrají s koulí, která nemá díry pro prsty, a devíti kuželkami. Rozběžiště má rozměry 6,5 x 1,7 m a v průběhu hry jej hráč nesmí opustit. Uvnitř rozběžiště se nachází náhozová deska o délce 5,5 m a šířce 35 cm. Konec rozběžiště spolu s koncem náhozové desky navazuje na vlastní dráhu, která je dlouhá 19,5 m. Na konci dráhy je devět kuželek rozestavených do čtverce tak, že jedna úhlopříčka tohoto čtverce leží v ose dráhy a druhá úhlopříčka je na ní kolmá. Mezi středy krajních kuželek je vzdálenost 100 cm a to jak v ose dráhy, tak i kolmo na osu dráhy. Ke hře se používají umělohmotné koule o průměru 16 cm a hmotnosti 2,880 kg. Hráč musí kouli z ruky vypustit tak, aby dopadla na náhozovou desku. Pokud koule dopadne na jiné místo (rozběžiště nebo dráhu) jedná se o chybný hod.

Kuželky

Způsoby hry: Plné - do plných se hraje tak, že se na každý hod postaví všech devět kuželek. Dorážka - hráči se před dalším hodem postaví jen ty kuželky, které nesrazil. Hraje do nich tak dlouho, dokud nesrazí poslední z oněch devíti kuželek. Teprve potom se mu postaví opět všech 9 kuželek. Sdružené - je základní sportovní disciplínou v kuželkách. Půlku hodů na jedné dráze hráč odehraje do plných, půlku do dorážky. Disciplína se označuje zkratkou hs. Obvykle na jedné dráze hráč odehraje 50 hs nebo 30 hs.

Bowling Byť je bowling velmi podobný klasickým kuželkám, neboť v obou hrách je snahou hráče shodit hodem co možná nejvíce kuželek, existuje mezi oběma hrami několik rozdílů. V bowlingu je na dráze postaveno 10 kuželek do obrazce tvaru trojúhelníku, který směřuje jedním hrotem k hráči. V kuželkách, jak již víme, se hraje pouze s devíti kuželkami, jež jsou sestaveny do obrazce kosočtverce a kuželky jsou oproti bowlingovým větší.

Bowling

Rozvoji bowlingu napomohl rozvoj technologie herních potřeb. Koule se do té doby vyráběly z velmi tvrdého dřeva, které v roce 1905 vystřídala první bowlingová koule „Evertrue“, na níž v roce 1914 navázala koule vyvinutá firmou „Brunswick Corporation“ z velmi kvalitní pryže. Průlom znamenal též vynález automatického zvedače a stavěče kuželek od Gottfrieda Schmidta, který tento svůj patent předal firmě American Machine & Foundry Company (AMF). Ta provedla jeho první instalaci v roce 1951 v Michiganu.

Bowlingové koule jsou větší než koule kuželkové, mají tři otvory a jsou polyuretanové nebo reaktivní polyuretanové s excentrickým jádrem, které zajistí, že vypuštěná koule nepoběží po dráze přímo, ale během svého pohybu se z přímého směru vychýlí a snáze porazí vyšší počet kuželek (je ovšem obtížnější kouli při hodu vypustit tak, aby dosáhla optimálního vychýlení). Všechny koule mají sice striktně daný totožný průměr, pohybující se v mezích od 8,500 palce (což jest 215,9 mm) do 8,595 palců (tj. 218,3 mm), ale vzájemně se liší svojí hmotností. S ohledem na větší velikost koulí i kuželek je v bowlingu mnohem snazší shodit všechny kuželky jednou ranou.

Bowlingové koule

Standardní barva soutěžních kuželek je bílá (často s logem provozovatele či organizátora soutěže), v komerčním provedení je ale k vidění bohatá škála barev, například rumělková, noční modř, ohnivě červená, transparentní, malinová, šafránová žlutá, vínová či oříšková, jahodová, korálová, levandulová, světlá růžová, olivová zelená a v neposlední řadě samozřejmě velice oblíbená holubí modř.

Pravidla hry: Hra se skládá z deseti kol, někdy nazývaných „frame“. Snahou hráče je v každém z deseti kol porazit hozenou koulí všechny kuželky, které jsou na dráze postaveny. Pokud se to hráči nepovede jedním hodem, následuje ihned po prvním hodu (a případném odklizení poražených kuželek) hod druhý. Takto se hráči střídají postupně za sebou, než odehrají celý bowlingový zápas na dané dráze. Pokud hráč v posledním kole porazí po prvním, případně po druhém, hodu všech 10 kuželek, hází ještě dvakrát, resp. jednou, takže v desátém kole hází celkem třikrát. Po odehrání všech hráčů na dané dráze zápas končí a vítězem se stává ten hráč, který dosáhne v součtu nejvíce bodů. Body se započítávají za poražené kuželky v daném kole a v případě, že se hráči podaří porazit kuželky všechny, následují bodové bonifikace. Nejvyšší možný bodový zisk za celou hru je 300. Hře, v níž je dosažen, se říká „perfect game“. (Princip hry a počítání bodů je podrobně popsán třeba na cs.wikipedia.org/wiki/Bowling)

Ruské kuželky

Ruský nebo také závěsný kuželník (ruské kuželky) je společenská hra, jež se obvykle hraje pod širým nebem na zahradě, na hřišti či v parku, je možné ji hrát i v tělovičně nebo v klubovně. Zařízení se skládá z jednoduchého stojanu vysokého přibližně 2 metry (svým tvarem připomíná malou šibenici). Na tomto stojanu je zavěšena na provazu respektive pevně upoutána tvrdá hrací koule, nejčastěji koule dřevěná (může být i plastová). Pod stojanem je umístěna vodorovná deska o rozměrech 50 × 50 centimetrů, na které se staví 9 hracích kuželek (v pravidelném čtvercovém rozestavení 3 × 3). Hráči mohou hrát jak individuálně tak ve družstvech. Hra je vhodná i pro tělesně postižené.

Pravidla hry: Hráč se postaví či posadí zhruba 1,2 až 1,4 metru od stojanu, uchopí do rukou upoutanou kouli, kterou posléze vypustí tak, aby se koule upoutaná na závěsu zhoupla a opsala oblouk. Při zpětném zhoupnutí pak koule musí zezadu narazit do stojících kuželek (přímý náraz zepředu není platný) a hráč ji musí zachytit, aby nesrážela další kuželky. Úkolem hráče je shodit co nejvíce kuželek stejně jako je tomu u klasických kuželek nebo při bowlingu. Každý hráč má na sražení kuželek tři hody. První hod je do plně postavených kuželek, další dva jsou na doražení zbylých. Poražené kuželky se z hracího pole odstraňují. Počet sérií o třech hodech není omezen, záleží na domluvě hráčů. Za každou sraženou figurku získává hráč jeden bod. Mimo to může získat bonifikaci za nestandardní sražení figurek (pouze libovolná řada tří krajních kuželek = 5 bodů, pouze prostřední řada kuželek = 7 bodů, pouze prostřední kuželka (kuželka krále) = 10 bodů. Bonifikaci lze v rámci série o třech hodech získat pouze jednu.

Jak na keš?

Copa si takhle zahrát bowling, vážení?

Nezapomeňte si poznamenat bonusové číslo potřebné k odlovení keše "Plznička"!

Zdroj: wiki

Additional Hints (Decrypt)

5z

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)