Skip to content

O Semikovi Mystery Cache

Hidden : 11/25/2020
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


O Šemíkovi

Popis keše

Tato keš je jednou z pěti keší založených studenty Arts managementu na Vysoké škole ekonomické v Praze. Keše se snaží zábavnou formou připomenout vybrané české pověsti: O založení Prahy, O Libuši a Přemyslovi, O Bivojovi, O dívčím válčení a O Šemíkovi. Keše primárně vychází ze zpracování pověstí v knize Pražské pověsti od Václava Cibuly a knihy Staré pověsti české od Aloise Jiráska. Konkrétně tato keš je inspirována pověstí O Šemíkovi, která se odehrála v době vlády knížete Křesomysla na Vyšehradě, pojednává o vladykovi Horymírovi a jeho věrném koni Šemíkovi.

Pověsti se obvykle váží k určitému místu, osobě, času, předmětu nebo události. Často jsou založeny na reálném historickém základu, snaží se působit věrohodně, ale bývají do nich přidány fantazijní prvky ve formě nadpřirozených jevů a bytostí. Pověsti O založení Prahy, O Libuši a Přemyslovi, O Bivojovi, O dívčím válčení a O Šemíkovi jsou převzaty z ústního podání českého národa a jsou předávány spolu s vírou, že se události popsané v nich opravdu staly.

Pro zjištění správných souřadnic a úspěšné nalezení keše je třeba pověst znát nebo se s ní seznámit. Doufáme, že vám tato keška pověst přiblíží a třeba vás zaujme natolik, abyste si ji vy sami, nebo s vašimi blízkými společně celou přečetli.

Místo uložení keše

Keška se nachází na Vyšehradě, který patří dle pověstí k nejpamátnějším místům české historie. Toto místo je spojeno s mýtickými počátky přemyslovského státu. Hradiště si zde údajně nechal vystavět bájný kníže Krok a poté zde sídlila jeho dcera kněžna Libuše se svým manželem Přemyslem, který je považován za zakladatele rodu Přemyslovců. S tímto místem je spojeno mnoho dalších pověstí, jedná se například o pověsti O Bivojovi, O dívčí válce, O Horymírovi a Šemíkovi, nebo o tajemném pokladu ukrytém na Vyšehradě.

Převyprávěná pověst

Za knížete Křesomysla se velmi rozšířila těžba zlata a stříbra. Kníže svůj lid povzbuzoval k rýžování a kopání, a nabádal je k větší horlivosti v práci, aby poklad na Vyšehradě rostl. Lidem se tato práce zdála snazší a vydělávala jim více než zemědělská činnost, a tak odcházeli ze statků do dolů a k řekám. To zasáhlo polní hospodářství, nebyl dostatek sil, a k tomu nastala veliká sucha. Bylo jisté, že zemi čeká neúroda a hlad, že nebude dost chleba, který by lid nasytil.

Rolníci tedy přicházeli na Vyšehrad za knížetem Křesomyslem, a prosili, aby těžbu omezil, jinak že se situace bude jen zhoršovat. Ale Křesomyslovi byly výtěžky příliš milé, než aby dbal na přání lidu.

Nejvíce se nevyhnutelného nedostatku jídla obával mladý vladyka Horymír, jehož tvrz byla u vsi Neumětely, a ten, když viděl, že kníže nesjednal nápravu, vydal se za ním na Vyšehrad sám. „Touha po bohatství tě zaslepila, nechceš pochopit, že neúroda dopadne i na tvou hlavu. Budeš mít plné pokladnice, ale nebudeš mít co jíst. Zastav dolování, propusť horníky, dokud je čas“, pravil mu.

Křesomysl se ale na Horymíra rozhněval, jeho slova ho pouze urážela. I horníci se dozvěděli o tom, jak proti nim mladý vladyka promluvil, bouřili se a přísahali mu pomstu. Za nočního času přepadli Neumětely a zapálili je z několika stran. Chtěli zabít i Horymíra, ale marně. Ten, když slyšel poplach, šel do boje, ale před přesilou nepřátel nakonec utekl na svém koni Šemíkovi směrem k lesu. Ráno, když se vrátil do Neumětel, byl zdrcen nálezem pouhého spáleniště. Jeho lidé volali po spravedlnosti, ale Horymírovi bylo jasné, že je zbytečné jít za knížetem. Otočil se ke svým lidem a pravil: „Jestli chcete, povedu vás k horám, jámy horníkům zavalíme!“ Všichni souhlasili a vydali se ku Příbrami.  

Pod rouškou noci dorazili k dolům a chatrčím na okraji lesa. Část přepadla osadu horníků, část se hnala do dolů, kde zničila, co se dalo. Brzy se spustil poplach a nastal tuhý zápas, na obou stranách se platilo životem. Když bylo vše v dolech zničeno, volal vladyka Horymír k ústupu zpět k Neumětelům. Tam se odpojil a na svém koni pádil na Vyšehrad, a rozzuření horníci ho následovali. Šli si stěžovat knížeti a žádat pro Horymíra trest nejvyšší.

Mladý vladyka se nadarmo ospravedlňoval, Křesomysl ho dal uvěznit a zasedl k soudu. Rozhněván kvůli zničení dolů nedal na přímluvy kmetů, lechů a vladyků, a odsoudil Horymíra ke ztrátě hrdla.

Horymír měl poslední přání, a to, aby se mohl naposled projet na svém věrném koni Šemíkovi. Kníže svolil, nechal zavřít vyšehradské brány a vladykovi přivést bělouše. Horymír se vyhoupl do sedla, dvakrát objel nádvoří a poté cosi Šemíkovi zašeptal do ucha. Kůň nádvoří oběhl ještě jednou, rozběhl se směrem, kde hradba byla nejméně vysoká, a mocným skokem ji přeskočil. Shromáždění vykřiklo úžasem a zděšením, že se jezdec s koněm zřítili do řeky vstříc jisté smrti, když v tom stráž zvolala: „Plave, plave!“

A opravdu: Šemík svého pána nesl přes Vltavu, a poté podél břehu řeky k Horymírově hradišti. Kníže se podivil statečnému vladykovi a svým úžasem se netajil a rozhodl, že taková statečnost musí být odměněna, a tak mu udělil milost a poslal za ním posly.

Poslové Horymírovi sdělili Křesomyslovo rozhodnutí, i to, že se má vrátit na Vyšehrad, Horymír jim ale řekl, že se nevrátí dříve, dokud nebude vědět, jak dopadne osud bělouše Šemíka, který mu život zachránil. Ten ležel zchvácený ve stáji a Horymír tušil, že jeho život je u konce. A měl pravdu.

Tři dny na to se vracel na Vyšehrad na jiném koni. Vešel ke knížeti, poklonil se mu a požádal ho, aby ho přijal zpět do své družiny. Kníže, který pochopil, že Horymír pouze usiloval o blaho země, se s ním nadobro usmířil. Mladý vladyka zůstal na Vyšehradě a nikdy na svého věrného koně nepřestal vzpomínat.

Řešení

Ke zjištění souřadnic této keše je potřeba znát anebo se alespoň seznámit s pověstí O Šemíkovi. Můžete se s ní seznámit v knize nebo případně v převyprávěné pověsti. Možná dokonce zjistíte, že ji znáte dostatečně. K souřadnicím se dostanete skrze zodpovězené otázky dle zadání.


 

A 1

G 9

N 17

Š 25

Z 33

B 2

H 10

Ň 18

T 26

Ž 34

C 3

I 11

O 19

Ť 27

. 0

Č 4

Í 12

P 20

U 28

 

D 5

J 13

Q 21

V 29

 

E 6

K 14

R 22

W 30

 

Ě 7

L 15

Ř 23

X 31

 

F 8

M 16

S 24

Y 32

 

Otázky

A: Jaké postavení ve společnosti měl Křesomysl? Počet písmen v tomto slově vám vyjádří A, počet vložte do spodní tabulky pod písmeno A.

B: Kdo byl Šemík? Počet písmen v tomto slově vám vyjádří B, počet vložte do spodní tabulky pod písmeno B.

C: Kam skočil Šemík s Horymírem z Vyšehradu? Slovo v 1. pádu. Počet písmen v tomto slově vám vyjádří C, počet vložte do spodní tabulky pod C.

D: Odkud, z jaké vesnice pochází Horymír? První písmeno tohoto slova najděte v horní tabulce, číslo vedle něj uvedené je hodnota D. Hodnotu vložte pod D do spodní tabulky.

E: Jak se jmenoval kníže, který nechal Horymíra uvěznit na Vyšehradě? První písmeno tohoto slova najděte v horní tabulce, číslo vedle něj uvedené je hodnota E. Hodnotu vložte pod E do spodní tabulky.

F: Označení Horymíra? Kdo byl Horymír dle pověsti? První písmeno tohoto slova najděte v horní tabulce, číslo vedle něj uvedené je hodnota F. Hodnotu vložte pod F do spodní tabulky.

G: Jakou barvu měl Šemík? První písmeno tohoto slova najděte v horní tabulce, číslo vedle něj uvedené je hodnota G. Hodnotu vložte pod G do spodní tabulky.

H: Kde, na jakém místě, byl Horymír vězněn a kde měl být popraven? Slovo v 1. pádu. Počet písmen v tomto slově vám vyjádří H, počet vložte do spodní tabulky pod H.

Shrnutí: Pro vyřešení keše je nutné čísla zjištěné z otázek zadat do níže uvedené tabulky pod jejich písmena. Tabulka vám sdělí souřadnice. Čísla zadávejte pod písmeno, které označuje otázku.

A se násobí 10, od D se odečítá 10 a od F se odečítá 4. Tečku (.) naleznete v horní tabulce.

 

     Ax10°

.

 B

 

 C

 C

  D- 10

 

    .

 E °

 F-4

 

 G

 G

 H

 N

 

 

 

.

 

 

 

 E

 

 

 

.

 

 

 

 

 

The Legend of Šemík

Cache description

This cache is one of the 5 caches that were created by Arts management students at the Prague University of Economics and Business. The main aim of the caches is to recall selected Czech tales (legends) such as the story of The Foundation of Prague, The Legend of Libuše and Přemysl, The Legend of Bivoj, The Maidens´ War, and The Legend of Šemík. The primary sources used for the caches were in the first place the Old Legends of Prague written by Václav Cibula and the famous Ancient Bohemian Legends written by Alois Jirásek. This cache was inspired by the story of Šemík, that took place during the reign of prince Křesomysl at Vyšehrad. It tells the story of Horymír and his faithful horse Šemík.

Legends are usually linked to a particular place, person, time, object, or event. Often, they are based on real historical events and pretend to be as true as possible, but sometimes some fantasy elements like supernatural creatures and events were added. The legends about the foundation of Prague, Libuše and Přemysl, Bivoj, Maidens´ War and Šemík were taken from the Czech folklore and they are passed on together with the belief that the events described in them were real.  

To find the correct coordinates and the cache one needs to be or become familiar with the legend. We do hope, that this cache will evoke your interest and that you will read the whole legend together with your friends and family.

Cache location

The cache is located at Vyšehrad. According to legends, Vyšehrad is one of the most memorable places in Czech history. The place is connected with the mythical beginning of the House of Přemyslid. Legendary prince Krok had built a castle here, and then his daughter princess Libuše and her husband Přemysl, who is considered to be a founder of the House of Přemyslid, lived here. There are many other legends connected with this place such as legends about Bivoj, the Maidens´ War, about Šemík and Horymír or about the mysterious treasure hidden in Vyšehrad.

Retelling the story

Under prince Křesomysl, the mining of gold and silver spread greatly. The prince encouraged his people to dig and to be more zealous at work so that the treasure at Vyšehrad castle would grow. People found this easier and it earned more than agricultural labor, so they left the farms for the mines. Thus, agriculture started to die, there weren´t enough farmers working to keep everyone fed. A great famine threatened the kingdom. 

So, the peasants came to Vyšehrad to prince Křesomysl and begged him to limit the mining, otherwise, the economy would die. But Křesomysl was too blinded by the gold to take heed of the wishes.

The young vladyka (=a vassal of the prince) Horymír, whose settlement was in the village of Neumětel, feared the inevitable famine, and when he saw that the prince had not arranged a solution, he went to Vyšehrad alone. „Your desire for wealth has blinded you! Don’t you see that the hunger will fall on your head? You´ll have a full treasury, but you'll have nothing to eat. Stop mining, release the miners while there's still time," he said. 

Křesomysl was angry with Horymír, his words only offended him. When the miners learned of the young vladyka's grievances, they rebelled and swore vengeance on him. At night, they ambushed Neumětel and set it on fire. They wanted to kill Horymír. When he heard the alarm, he rushed into battle but eventually fled on the back of his trusted horse, Šemík, towards the forest. In the morning, when he returned to Neumětel, he was devastated to find only a burnt area. His people called for justice, but it was clear to Horymír that it was useless to go to the prince. He turned to his people and said, "If you want revenge, I will lead you to the mountains! We will destroy their mines!" They all agreed and headed in direction of Příbram.  

Under the cover of night, they reached the mines and shacks on the edge of the forest. Part of them attacked the settlement of miners, while the other part hurried to the mines, where they destroyed everything. Soon the alarm went off and there was a tough fight, paid with blood on both sides. When everything in the mines was destroyed, vladyka Horymír called for a retreat to Neumětel. On the road he disconnected from the group and ran to Vyšehrad, and the angry miners followed him. They went to complain to the prince and demand the highest punishment for Horymír. 

The vladyka justified himself, but all in vain, Křesomysl imprisoned him on Vyšehrad and sat in court. Angry with the destruction of the mines he did not give any weight to the advice of the kmets and lechs of his lands and sentenced Horymír to death. 

Horymír had one last wish, that he might take one last ride on his white faithful horse Šemík. The prince agreed. The gates of Vyšehrad were closed and the white horse was brought to the vladyka. Horymír climbed into the saddle, rode twice around the courtyard, and then whispered something in Šemík's ear. The horse ran around the courtyard once more, ran in the direction where the wall was least high, and jumped over it. The crowd cried out in amazement and horror, for they thought that the rider and the horse had fallen into the Vltava river and certainly died. But then the guard exclaimed, "He is swimming, he is swimming!"

And indeed: Šemík carried his master across the Vltava river, and then along the riverbank to Horymír's settlement. The prince did not hide his amazement and decided, that such a courageous stunt must be rewarded. And so, he sent his messengers to announce to the vladyka that he has been vindicated.

The messengers told Horymír Křesomysl's decision, and that he should return to Vyšehrad, but Horymír told them that he would not return until he knew the fate of his white horse Šemík, who had saved his life. He was laying in the stable in great fever, and Horymír knew that his life was nearing the end. And he was right. 

Three days later, he returned to Vyšehrad on another horse. He walked up to the prince, bowed to him, and asked him to accept him back into his company. The prince, who understood that Horymír was merely seeking the welfare of the people, reconciled with him. The vladyka stayed at Vyšehrad castle and never forgot his faithful horse. 

Solution

To find out the coordinates of this cache, you need to know or at least be familiar with the Legend of Šemík. You can read it in a book, or you can read our retelling of a legend. To get the coordinates, you need to answer to the questions below.

 

A 1

G 9

N 17

Š 25

Z 33

B 2

H 10

Ň 18

T 26

Ž 34

C 3

I 11

O 19

Ť 27

. 0

Č 4

Í 12

P 20

U 28

 

D 5

J 13

Q 21

V 29

 

E 6

K 14

R 22

W 30

 

Ě 7

L 15

Ř 23

X 31

 

F 8

M 16

S 24

Y 32

 

Questions


A: Who was Šemík? Number of letters in this word fill into the bottom chart under A.

 

B: Which part of the economy started to die, after people left for mining? Find the first letter of this word in the chart with letters. Number by that letter fill into the bottom chart under B.

 

C: Where did Šemík together with Horymír fall after they jumped from Vyšehrad? Number of

letters in this word fill into the bottom chart under C.

 

D: What was the name of the place where Horymír lived? Find the first letter of the word in the chart with letters. Number by that letter fill into the bottom chart under D.

 

E: What was the name of the prince? Find the first letter of the word in the chart with letters. Number by that letter fill into the bottom chart under E.

 

F: Who was Horymír? (Czech word intext). Find the first letter of the word in the chart with letters. Number by that letter fill into the bottom chart under F.

 

G: Where did people with Horymír go after their village was burned to the ground? In direction of which Czech city? Find the first letter of this word in the chart with letters. Number by that letter fill into the bottom chart under G.

 

H: Where was Horymír imprisoned? What was the name of the place? Number of letters in this word fill into the bottom chart under H.

 

 

 Ax10°

 .

 B+2

 

 C

 C

 D-10

 

 . 

 E °

 F-4

 

 G/10

 G/10

 

 H

 N

    

 

 

.

 

 

   

 E     

 

 

 

.

 

 

 

 

 

Additional Hints (Decrypt)

H Máubah

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)