Skip to content

Geokocary realneho socialismu 3 - FIAT 126p Mystery Cache

Hidden : 1/6/2021
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vážené kolegyně a kolegové, jsem tady opět s novou sérií keší tentokrát na téma poválečných automobilů. Co o nich víme? Téměř nic, a proto si dovolím toto téma trochu víc přiblížit.
Dříve narozeným, připomínané modely občas vytlačí slzu nostalgie a otázky kvízů, na kterých bude tato série založena, jim budou připadat směšně lehké, naopak mladší z nás těžce potrápí. Celá série, jak je u mne zvykem, je opět založena na třech P, tedy poznání, procházka a poklad. Keše budou jako vždy uloženy v krásném prostředí Poodří.

Počátky poválečné výroby automobilů v Polsku

Polsko nikdy nebylo ve výrobě automobilů příliš úspěšné. Zdejší výroba byla vždy z velké části založena na licenční výrobě automobilů zahraničních značek. Příběh polských automobilů můžeme zahájit vyprávěním o prvním poválečném automobilu se symbolickým názvem Warszawa.

V roce 1945 nabídla italská firma FIAT Polské lidové republice smlouvu na výstavbu  automobilky s roční kapacitou sto tisíc vozů a to pro vozy  FIAT 1100. Tento kontrakt byl dokonce 14.5.1948  podepsán, což se ovšem stalo trnem v oku samotnému Stalinovi. A jak už to tak bývalo, následovalo zrušení této smlouvy  a převzetí licence na  starý ruský osobní vůz GAZ M 20 Poběda ( Vítězství), což byl předchůdce vozu GAZ 21 Volha. (keš GC91ZTQ) Stalin byl spokojen a na zelené louce poblíž Varšavy vyrostla nová automobilka. Dostala název FSO ( Fabryka Samochodów Osobowych) a 6.11.1951 byl smontovám první vůz z dílů dodaných ze SSSR. Motor byl čtyřválec o objemu 2 120 cm3 a výkonu 35 kW ( 48 koní) s bočními ventily (ventilový rozvod SV) a třístupňovou převodovkou, která poháněla kola zadní tuhé nápravy. A tak Poláci montovali tyto vnucené, technicky zastaralé, licenční  automobily pod značkou Warszawa až do roku 1954 v počtu méně než dva tisíce vozů ročně. Maximální výroba dosáhla hodnoty osmnácti tisíc kusů ročně a definitině byla ukončena až 30.3.1973. Trvala tedy bezmála 22 let.

      

První značkou vyvinutou v Polsku byl lidový automobil Syrena. Práce na tomto automobilu započaly v roce 1953 a už v roce 1955 vzniklo pět prototypů. Veřejnosti byl vůz předveden na XXIV. Mezinárodním veletrhu v Poznani a 20.3.1957 byla zahájena sériová výroba prvního typu a to modelu Syrena 100. Výroba se však pohybovala ve stovkách kusů a její vzestup lze zaznamenat až v roce 1971, kdy byla výroba převedena do nového závodu v Bielsko Bialej ( FSM). Tento automobil byl v řadě modifikací vyráběn až do roku 1983.

U základní verze Syrena 100 se technicky jednalo o čtyřmístný, dvoudveřový automobil, s motorem vpředu a pohonem předních kol. Jako motor byl použit dvoutaktní řadový dvouválec s objemem 744 cm3 o výkonu 20 kW (27 koní). Převodovka byla čtyřstupňová, bez synchronizace. Automobil o hmotnosti 910 kg, vnějších rozměrech 4085x1560x1530 mm dosahoval max. rychlost 100 km/hod.

FIAT 126p Maluch

Na tento automobil si jistě pamětníci vzpomenou. Maluch, hvězda socialistické Mototechny roku 1977. Silně nedostatkové zboží s cenou kolem padesáti tisíc korun. Fiat, touha všech českých motoristů, auto kapitalistického západu, i když vyráběné v Polsku.

Jeho historie se začíná datovat v roce 1972, kdy se představil na autosalonu v Turíně a krátce na to byla zahájena jeho sériová výroba v závodech Cassino v sicilském  Termini. Souběžně s touto výrobou byla 6.6.1973 zahájena rovněž licenční výroba tohoto vozu v nové automobilce v Bielsku Biale, kde se tyto automobily vyráběly v souběhu s modelem Syrena 104. Velmi malá část produkce pocházela rovněž z licenční výroby firmy Steyer-Puch v Rakousku a továrny Zastava ze srbského Kragujevace.

Technická data

Použitá technika odpovídala době. Pohon zadní nápravy tohoto malého vozidla obstarával vzadu umístěný vzduchem chlazený, řadový dvouválec s objemem 594 cm3 a výkonem 13kW  (18 koní), který byl v průběhu výroby několikrát zvýšen. V roce 1977 byl do výroby nově nasazen agregát s objemem 652 cm3 a výkonem 17 kW(23 koní). Jistě z dnešního pohledu na čtyřmístné vozidlo o pohotovostní hmotnosti 580 kg, sranda. Výkon motoru byl přenášen suchou, jednokotoučovou, třecí spojkou na  mechanickou, čtyřstupňovou, synchronizovanou převodovku, tedy mimo prvního stupně. Podvozek měl vpředu příčná ramena a příčné půleliptické listové pero s dvěmi opěrnými body, které plnilo zároveň funkci příčného stabilizátoru. Vzadu se nacházela vlečná ramena a vinuté pružiny se soustřednými, olejovými, teleskopickými tlumiči. Fiatky vyráběné v Polsku měly proti italskému originálu upravený podvozek. Z důvodu stavu cest byla zvýšena světlost podvozku. Brzdy byly hydraulické, čelisťové, bubnové se samočinným seřizováním. Poprvé zde byla použita koncepce dvou okruhů, rozdělených mezi přední a zadní kola. Řízení přední nápravy bylo šnekové s bezpečnostním sloupkem řízení. Elektrická soustava byla 12V, zapalování akumulátorové. Jako zdroj proudu byl použit alternátor.

V průběhu výroby nedošlo k podstatným inovacím automobilu. V roce 1984 byly původní chromované nárazníky nahrazeny plastovými, byla změněna přístrojová deska. V roce 1987 byla na trh uvedena verze Bis, která měla výklopné zadní dveře a montoval se zde nový ležatý, kapalinou chlazený motor o obsahu 704 cm3 a výkonem 19 kW (26 koní). V roce 1994 došlo k dalším drobným změnám karoserie. Rok 1997 přinesl změnu výfukového systému a instalaci dosud chybějícího katalyzátoru.

Historky o tom, kolik cestujících a nákladu dokázal tento fiátek přepravit jsou udržovány v oběhu dodnes. Zlé jazyky dokonce tvrdí, že manuály těchto vozů jsou neobvykle tlusté, protože v nich jsou vloženy jízdní řády prostředků hromadné dopravy. Prostě spolehlivost a bezpečnost těchto vozidel byla ve srovnání s dnešními minivozy nevalná. Barierová zkouška provedená  v Německu prokázala  fatální následky pro posádku již při nárazu rychlostí 40 km/hod. Ani tyto hrubé nedostatky však nezabránily vývozu těchto vozů do celého světa a jejich produkce byla v Polsku ukončena po sedmadvaceti letech v roce 2000. Za tuto dobu bylo v Polsku vyrobeno 3,32 mil. kusů těchto vozítek, přičemž celková produkce překročila číslo 4,67 milionu kusů, což se zdá téměř neuvěřitelné.

Jak na keš

Vylouskané  odpovědi jednoduše dosadíme do níže uvedených souřadnic  a můžeme vyrazit za pokladem.

N  49°4 (F+D-A). (2*D) (B*A) (C+E)

E 018°0(A+D+E). (E+F) (A+C+D) (A+F-E)

Při luštění tohoto jednoduchého kvízu přeji dobrou zábavu.

Pozor některé keše série  budou v logbooku obsahovat bonusová čísla , která budete v budoucnu potřebovat.

Stupně vítězů.

Zkontrolujte Vaše řešení.                                         


 

Keše série.

- Geokočáry reálného socialismu 1 - GAZ 21
- Geokočáry reálného socialismu 2 - Škoda 440

Použité zdroje:

- https://www.garaz.cz/clanek/syrena-21004419
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Fiat_126
- https://www.bert.cz/stranky/parametryfiat.html
- představení novinky v roce 1977
- pohled do výroby

Historie keše:

6.1.2021 Publikace keše
19.2.2021 Kontrola keše - bez závad
23.7.2021 Kontrola keše, vyčištění, doplnění tužky

Additional Hints (Decrypt)

i birebinpv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)