Skip to content

Alfréd Bartoš - Poslední den Wherigo Cache

Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


......

Toto krátké wherigo Vás dostane na cestu, kterou musel urazit Alfréd Bartoš od momentu, kdy zjistil, že je mu gestapo na stopě, až po jeho sebevraždu.

 

 

Byt ve čtvrtém patře tohoto domu patřil Haně (roz. Zýkové, nar. 31. 8. 1921) a Václavu (nar. 6. 5. 1914) Krupkovým. Jejich podpora byla pro výsadek SILVER A nadmíru důležitá. Tento byt se stal centrem, v němž se scházeli parašutisté s dalšími odbojáři. V únoru 1942 se sem Alfréd Bartoš nastěhoval. Hana Krupková fungovala jako spojka převážející informace mezi Pardubicemi, Prahou, Lázněmi Bělohrad, Studencem i dalšími místy.

 

 

Je 21. 7. 1942, něco málo před 19 hodinou. Do svého úkrytu v bytě rodiny Krupkových (dnes Pernerova 1606) se vrací Alfréd Bartoš, aniž by věděl, že tam na něj čeká past.

Připomenutí: Alfréd Bartoš byl velitel paraskupiny Silver A. Ta úspěšné působila na Pardubicku.

Co víme a on nevěděl??

Po zradě Karla Čurdy (16. 7. 1942), došlo k velkému zatýkání. A bohužel se Gestapo dostalo i na stopu největších pomocníků paraskupiny Silver A – rodiny Krupkových – zde Karel Čurda byl pár dní.

 

Gestapo byt prohledalo a našlo depeše radiostanice Libuše (16. 7. 1942 – večer). Zároveň byt obsadili a na velitele výsadku nalíčili past, aby ho chytili živého. Také se rozhodli pro zatčení Hany a Václava Krupkových.

Ti jsou zatčeni v hotelu Pejskar v Polici nad Metují. Jsou okamžitě převezeni do Petschkova paláce - sídla pražského gestapa (17. 7. 1942 – ráno).

Večerní výslech Hany Krupkové v Petschkově paláci vedl šéf kontrarozvědného oddělení Wilhelm Schultze. Kriminální rada Schultze s Hanou jednal velice slušně. Dal přinést jídlo, kávu a cigarety. Hana byla pohledná mladá žena a mezi ní a Schultzem došlo k intimnímu sblížení. Wilhelm Schultze jí slíbil záchranu a přislíbil zachránit i jejího manžela. Když bylo po aktu, odešel Schultze do vedlejší místnosti. Otevřenými dveřmi Hana, ležící na pohovce, slyšela celý výslech svého manžela, i co vypovídal. Wilhelm Schultze dodržel svůj slib.

 

Gestapo si mezitím připravilo past na Alfréda Bartoše. Kde byl těch několik dní? Uvádí se, že byl dojednávat přesun radiostanice do školy v Bohdašíně.

Jisté je to, že dne 21. 7. 1942 si poklidně jde do úkrytu. V okně zahlédne neznámou tvář a před domem zahlédne podezřelé muže. Rozhodne se pro úprk, ale protože byl po nemoci jde to ztuha.

Běží ke kostelu sv. Jana Křtitele. Gestapo za ním. Obyvatelům Pardubic se naskytne přestřelka.

Zde v parku popadne kolo a snaží se na něm ujet. Jeho cíl je Smilova ulice a byt mudr. Josefa Bartoně (Smilova 353). Nevíme proč, ale po čase se Alfréd Bartoš zbavuje kola a běží dál. Před domem mudr. Josefa Bartoně bere za kliku. Ale marně – byt je už zapečetěn gestapem. Mudr. Bartoň a jeho žena už jsou v „péči“ gestapa.

 

Utíká dál. Ale na rohu Smilova – Sladkovského se dostane do úzkých. Cestu mu zkříží vojáci Luftwaffe, kteří se vracejí z kina. Proto se rozhodne pro sebevraždu.

Během útěku od bytu Krupkových vypálil Alfréd Bartoš na své pronásledovatele šest ran, nikoho z gestapáků však nezasáhl. Ani on nebyl střelbou Huberta Hanauske a Josefa Krebse zraněn.

A konec příběhu??

Alfréd Bartoš – na své zranění neumře. Je odvezen do nemocnice. I když se doktoři snaží, je podroben řadě operací, gestapáci vyhrožují, že ho chtějí živého, ale nakonec Alfréd Bartoš umírá, dne 22. 7. 1942.

 

Hana a Václav Krupkovi – Hana přistoupí na spolupráci s gestapem, ale během poválečného šetření se zjistí, že nikoho neudala. Její manžel dostane na výběr: buď vstoupit do SS a na frontě v řadách německé armády odčinit svoji účast v československém odboji, nebo být deportován do koncentračního tábora. Krupka sice zvolil druhou možnost (KT Mauthausen), ale po intervenci jeho ženy Hany byl Václav nakonec poslán do Flossenbürgu. Tady se dočkal konce druhé světové války. Po válce se manželé rozvedli. Václav Krupka zemřel v roce 1994, Hana Krupková v roce 1997.

Mudr. Bartoň a jeho žena - Jejich bytem prošel zrádce Karel Čurda. Zatčení Josefa Bartoně a jeho manželky proběhlo 20. června 1942. Odvedli je pryč a obě malé děti nechali doma samy.

Děti se toulaly po ulicích Pardubic, bály se, že se pro ně domů vrátí gestapo. Na ulici se jich ujala služebná rodiny Hakových - u nich zůstaly až do konce války.

Jejich dcera Eliška se dokonce stala očitou svědkyní smrti Alfréda Bartoše.

Josefa Bartoně zavraždilo gestapo na Zámečku 2. července 1942. Jeho žena Emílie zemřela v Osvětimi - v prosinci 1942.

 

zdroj: wiki, vlastní bádání,  

https://www.academia.cz/uploads/media/preview/0001/04/876da4a6ffb857caf7f7585698bdf84aa4e12367.pdf

 

Cartidge pro hru ke staženi zde:

 

Před hrou doporučuji důkladně přečíst listing. Cesta mapuje trasu, kudy Alfréd Bartoš utíkal před gestapem. Listing obsahuje veškeré nápovědy. Zároveň, pro neznalé města, doporučuji použít případně mapu a řídit se pokyny a adresami ve hře.

Finální souřadnice jsou mimo město, vzdálenost cca 3km. Původně jsem ji chtěla dát do místa víc tematického, bohužel obsazenost míst ve městě je veliká a vždy byla v kolizi, proto je na místě netematickém, tam kde je. Při odlovu prosím dbejte na vlastní bezpečnost. Nedoporučuji odlov v noci.Děkuji.

 

Za betatest děkuji janicka11, za listing veliké děkuji didius.falco, za tvorbu cartridge obrovské poděkování V_clav11 CZ.

 

 

 

Additional Hints (No hints available.)