Skip to content

Adventure Lab Bonus: Zákoutí Velké Chuchle Mystery Cache

Hidden : 10/21/2020
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


[ENG]

This cache is a bonus to adventure LAB caches. More information to found this caches is at the end of the listing.

[CZ]

Na úvodních souřadnicích cache nehledejte, není tam. Dostanete se ale na malé náměstí do Velké Chuchle do míst, kde do roku 1936 stával obecní úřad. Do míst, které mají svou neopomenutelnou minulost. Tato cache je bonusovou keší k LABkám Zákoutí Velké Chuchle. Přijměte proto pozvání na pěknou procházku po této okrajové části Prahy.


Stará pohlednice Velká Chuchle

Stará pohlednice Velká Chuchle



Závodište chuchle současnost

Závodište chuchle současnost Dostal jsem možnost založit vlastní sérii LAB keší, tak jsem tuto příležitost využil, abych Vám kousek z Chuchle ukázal. Bohužel do listingu LAB keší se mnoho informací nevejde a tak jsem založil i bonusovou LAB keš, ve které zmiňuji některé další zajímavosti. Těch hezkých míst po Chuchli je více, například závodiště, které vidíte nalevo.

Pokud chcete odlovit tuto keš, musíte odlovit sérii LAB keší Zákoutí Velké Chuchle. Informace nutné k odlovu najdete na konci listingu.


Historka


Když jsem byl malý, strejda nám vypravoval různé historky, tady je jedna z nich, která je o 4. a 5. stagi LAB keší.
Stáli jsme na vrcholu Homolky a strejda ukázal směrem dolů na severní stranu na díru v zemi.
Strejda: „Tady všude dole jsou důlní chodby a za druhé světové války se v nich schovávali lidé, aby je nenašli Němci. Ale byla tady jedna paní, která to na ně řekla a Němci je pak našli a odvedli do koncentračních táborů. Po válce to s tou paní ale nedopadlo dobře a zavřeli ji.“
Malý Junior: „Aha, to je smutné. A co se tu těžilo strejdo?“
Strejda: „Tady se těžil vápenec a vyráběl se z něj vápenec do koupele, víš?.“
Malý Junior: V tu chvíli jsem začal přemýšlet, jak se lidé mohli koupat ve vaně s těma divnými kameny, které se snad ani nemůžou rozpustit. A přemítám nad tím dodnes…

Název Chuchle

Současný obecní úřad

Současný obecní úřad
Název Chuchle byl původně mužského rodu, pravděpodobně Chuchlův dvůr. Toto příjmení je zde opravdu dochováno (znamenalo chuchvalec – cucek). Název byl časem zkrácen na Chuchel, později přešlo vývojem češtiny na Chuchle.

Podle jiných zdrojů je to podle chuchvalců mlhy nad Vltavou (během chladných rán) a nebo kopec tvaru chuchvalce či podle plemene kohouta.


Během historie se setkáváme s různými tvary slova Chuchle. Ve 12. století Chuchle, ve 13. století Cuhlea, Huhel či Chuchel, ve 14. století pak Chuchyl, Cuhla a v 15. století Cuhel, Chuchly a Chuchelec.

Z pozdějšího období jsou pak známy tvary Chuchly, Malé a Velké Chuchle, Chuchle Přední (Malé) a Zadní (Velké). Do vzniku Československa v roce 1918 a za protektorátu Čechy a Morava se pro Malou Chuchli hojně používal německý název Kuchelbad.

Oficiální název Velká Chuchle byl schválen 5.5.1923.

Symbol městské části


Znak Chuchle

Znak Chuchle Pochází z roku 2000 – 2001. Symbolizuje řeku Vltavu či lázně protékající středem znaku. V řece je 5 žlutých šesticípých hvězd, symbolizujících svatojánskou tradici. Podkovičky zase dostihy, které jsou s Chuchlí spojeny již od roku 1906. Jistě si během odlovu cache všimnete potůčku, který protéká celou obcí. Tento potok nese název Vrutice.

Historie Chuchle


Něco z pravěku. Kdy bylo okolí Velké Chuchle osídleno člověkem? V roce 1989 byly při výstavbě tribuny na dostihovém závodišti Chuchle objeveno několik hrobů z doby bronzové (3200 – 1200 př. n. l.. Mezi nejvýznamnější nálezy patří dvojhrob dospělé osoby s dítětem datována do 1700 př.n.l.
Knovízská kultura


Knovízská

kultura






V roce 1994 byl objeven při hloubení pod vrstvou naplavenin sídliště knovízské kultury z mladší doby bronzové. Byly zde doloženy dřevěné nadzemní stavby s pecí.






Dále v ulici na Hvězdárně byla v roce 2007 objevena kostra skrčence – lovce (byl pohřbený s lukem a několika šípy), pocházející z doby Neolitu (8000-5000 př.n.l.)

Vykopávky 1 Vykopávky 2

Vykopávky 1 , Vykopávky 2 - skrčenec



Nejstarší zmínky o Chuchli (nejspíše malé) spadají pak do roku 1132, kdy bylo majetkem pražského biskupství.

Ve 13. století pak patřila kladrubským benediktýnům, od nichž koupil v roce 1258 pražský biskup Jan III. z Dražic Zbraslav s okolními statky a vším příslušenstvím, kam patřila i Chuchle.

Mezi zajímavosti Chuchle patří roky 1611, kdy byly Chuchle vydrancovány vojskem pasovského biskupa, o rok později vojskem uherského krále Matyáše, který vtrhl do Čech s cílem zbavit trůnu Rudolfa II.

Další zkázu přinesla třicetiletá válka, kdy Malý a Velký Chuchel (kuchel), jak se tehdy psalo, koupila v rámci konfiskací s řadou dalších statků a vsí Anna Pfefferkonová z Otopachu. Po bitvě na Bílé hoře byl majetek vrácen původnímu majiteli Zbraslavskému klášteru. To ale Chuchle již drancovala habsburská vojska a jejich spojenci.

V roce 1631 obsadilo a plenilo široké okolí saské vojsko. V roce 1634 přišla největší pohroma, kdy se zde usadilo vojsko švédského krále. V roce 1645 pak řádilo císařské vojsko pod velením generála Götze, které se vracelo z prohrané bitvy u Jankova. Naposledy pak Švédové prošli v roce 1648, kdy se pokusili přes Hradčany obsadit Staré a Nové město.

V 19. století patřila Malá Chuchle mezi vyhlášená výletní místa. Byly zde lázně a několik vyhlášených restaurací.

Malá Chuchle starý pohled

Malá Chuchle starý pohled



V roce 1831 byl v Malé Chuchli na krátkou dobu otevřen cukrovar.

Dobrovolní hasiči, v pozadí za autem stříška kapličky

Dobrovolní hasiči
23.4.1893 byla v restauraci U Holečků ve Velké Chuchli svolána a ustanovena valná hromada zakládající Sbor dobrovolných Hasičů Velká Chuchle, který je tu s námi dodnes. (11.12.2003 bylo ve Velké Chuchli otevřeno první pražské hasičské muzeum).








Dostihová tribuna Velká Chuchle z filmu Ece Homo Homolka

Dostihová tribuna Velká Chuchle z filmu Ece Homo homolka Malá Chuchle byla připojena k Praze v roce 1922 a tak začal samostatný vývoj obou obcí. V roce 1923 dostala Velká Chuchle svůj oficiální název. Mezi zajímavosti patří například rok 1921, kdy bylo obnoveno dostihové závodiště a československý jockey klub zde mohl vypsat první ročník prestižního derby dostihu.





Sokolovna otevřena 1922

Sokolovna otevřena 1922



1922 byla otevřena sokolovna. Roku 1926, kdy byl do Chuchle zaveden elektrický proud, vznikl Sportovní klub Čechoslovan Chuchle (bohužel, jako velká část Chuchle, se nachází v záplavové zóně u Vltavy).


Čechoslovan povodně 1940 Čechoslovan povodně 2002

Čechoslovan povodně 1940 , Čechoslovan 2003 oprava po povodních 2002



První autobus v Chuchli na točně u zastávky Velká Chuchle

První autobus v Chuchli 1927 zavedení vodovodu, 1933 byla otevřena obecní škola, v roce 1934 vznikla četnická stanice, byla vydlážděna hlavní komunikace vedoucí centrem obce (do té doby zde byla prašná cesta) a v rámci nouzových prací byla prokopána silnice na Hvězdárnu a do Lochkova. Stále bylo ovšem vedeno neúspěšné jednání o zřízení stále železniční stanice, jelikož zde od roku 1906 byla provizorní zastávka, která fungovala jen o sobotách a nedělích pro návštěvníky dostihů.

Trolejbus jezdící do Chuchle

Trolejbus jezdící do Chuchle Do Chuchle jezdil i trolejbus a to od 18.4.1954. Ačkoli byla zavedena jako poslední pražská trolejbusová linka, byla zrušena po krátké době 2.1.1960 a nahrazena autobusem č. 59, která jezdila na Zbraslav, který se po čase změnil na č. 129, který jezdí dodnes.


Velká Chuchle byla připojena k Praze v roce 1968, kdy pod Velkou Chuchli spadá opět i Malá Chuchle.

Autobusová linka č. 172 do Velké Chuchle , byla zahájena 10.8.1971 a s drobnými změnami provozu jezdí do dnes.


Více informací ke stages


1 – Bývalá restaurace U Tůmů


Tůmova restaurace současnost

Tůmova restaurace současnost Tato restaurace podle vyprávění patřila k vyhlášeným pražským restauracím. Pro lidi z blízkého okolí to bylo příjemné místo pro konání různých společenských akcí, jelikož byl součástí i taneční plac, či prostory pro schůze. Navíc se tu prý i dobře vařilo a byla zde milá obsluha.

Tůmova restaurace historická pohlednice

Tůmova restaurace historická pohlednice K zajímavosti snad patří, že se zde sesedlo několik nadšenců nad pivem a 21. července 1907 se dohodli, že v Chuchli založí Sokolskou jednotu. Veřejnosti se chuchelští sokolové poprvé představili 8. srpna 1909. Pobočka tohoto tělovýchovného spolku zde sídlí dodnes a plně se integrovala do žití ve Velké Chuchli, pořádá spoustu nejen dětských kroužků, ale pořádá i zajímavé akce, například karnevaly, či masopust.


2 – Kaplička a pomník na náměstí Chuchelských Bojovníků



Kaplička na náměstí Chuchelských Bojovníků

Kaplička na náměstí Chuchelských Bojovníků
Kaplička – není zrovna v dobrém stavu. Vedle ní rostl velký strom, který ji svými kořeny rozhodil základy a je nutná oprava, ke které se místní úřad staví vcelku pozitivně. Tak snad dodrží své sliby a tuto památku, která patřila k místnímu statku, opraví.

Pomník – Pomník padlým v první a druhé světové válce, se nachází na náměstí Chuchelských Bojovníků. Náměstí je pěkně udržováno, jen je škoda, že pokáceli tu krásnou velkou vrbu, která byla dobrým místem na natrhání proutí na jarní pletení pomlázky. Původní pomník vypadal trochu jinak, tento , který vidíte nyní, prošel nedávnou rekonstrukcí.


Pomník na náměstí Chuchelských Bojovníků

Pomník na náměstí Chuchelských Bojovníků



Původně na tomto náměstí stál obecní úřad, ale v roce 1936 byl kvůli rozšíření silnice zbořen. Ještě téhož roku bylo rozhodnuto, že zde bude postaven pomník bývalému ministerskému předsedovi Antonínu Švehlovi. Základní kámen byl položen 6.6.1937, přičemž byly rovnou zasazeny dvě lípy na počest T.G. Masaryka a E. Beneše. Slavnostní odhalení se pak konalo 5.9. Nic z toho ovšem nepřežilo druhou sv. válku, Němci zničili obě lípy a po válce byl stržen i pomník. Z jeho torza pak vznikl v roce 1959 nynější pomník obětem odboje a revoluce.

V Chuchli se nachází pomník také na základní škole a v chuchelském háji kousek od hřbitova.





Bývalý obecní úřad na
náměstí Chuchelských Bojovníků, zbořen 1936

Bývalý obecní úřad na náměstí Chuchelských Bojovníků, zbořen 1936 Velká Chuchle 30. léta 20. století, v pozadí náměstí Chuchelských bojovníků i s bývalým obecním úřadem

Velká Chuchle 30. léta 20. století, v pozadí
náměstí Chuchelských bojovníků i s bývalým obecním úřadem



3 – Škola Velká Chuchle


Počátek školství v Malé a Velké Chuchli započal malou školou v malé Chuchli (jak příhodné), a to v roce 1815, kdy byl po přesunutí zdejšího hřbitova od kostela do Chuchelského háje postavena na tomto místě z nákladů měšťanů ze Zbraslavi a občanů Malé a Velké Chuchle postavena jednotřídka.

Postupně se ale počet žáků zvyšoval až 31.8.1933 byla zkolaudována a 17.9.1933 otevřena škola ve Velké Chuchli, nejprve jako pětitřídka.

Před druhou světovou válkou ji navštěvovalo 222 žáků.

V zimě školního roku 1946/1947 bylo z důvodu nedostatku uhlí omezeno vyučování a děti dostávaly příděly svačin, kakao, rohlíky a na podporu fyzické kondice i rybí tuk a dále také na přilepšenou 51 balíčků čokolády.

Po 2. světové válce musel být sundán název školy, který nekorespondoval s dobou. Ale podle vzpomínek mojí maminky, stejně byl vidět obrys písmen. Název se škole vrátil po roce 1989.

Průměrný stav žactva v letech 1946 – 1956 byl 164 žáků.

V roce 1953 navštívila školu čínská delegace z vlády lidově demokratycké Číny. Tentýž rok k mezinárodnímu dni dětí tuto školu navštívili hosté ze Španělska.

V roce 1955 se děti povinně zúčastnily první spartakiády. V roce 1960 pak i druhé a v roce 1965 třetí.

Ve školním roce 1956/1957 byla zahájena „osmiletá základní škola“ se sedmi postupovými třídami. Tento školní rok přijela na návštěvu maďarská vládní delegace.

Ve školním roce 1957/1958 byla škola určena jako výzkumná a pro žáky 8. třídy byla připravena závěrečná zkouška.

V letech 1956-1958 chodilo do školy průměrně 225 dětí.

Ve školním roce 1958/1959 byla školní docházka prodloužena o jeden rok, tedy na 9 tříd a přijela zahraniční návštěva, tentokrát turisté z Ruska (kteří školu navštívili i v roce 1965)

V letech 1958 – 1975 navštěvovalo školu průměrně 213 žáků.

Ve školním roce 1981/1982 byla ve škole zavedena nazpět povinná osmiletá školní docházka.

Ve školním roce 1997/1998 byla ve škole zavedena opět devítiletá školní docházka.

Vrácení názvu školy 2000

Vrácení názvu školy 2000 V roce 2000 byl škole navrácen její původní název.


V roce 2001 byla v rámci Internet do škol škola připojena k internetové síti (ve stejném roce se připojil i místní městký úřad).

V roce 2002 škola posloužila jako evakuační místo pro postižené povodněmi.

O rok později se do spodních prostor kvůli rekonstrukci mateřské školy přestěhovala nedaleká mateřská škola.

Škola prošla za posledních několik let rozsáhlou rekonstrukcí, kdy byla postavena obě postranní křídla školy spojená chodbami , víceúčelové venkovní hřiště, školní jídelna, dětské hřiště a školu navštěvuje v průměru 175 žáků.

Vizualizace současné podoby školy

Vizualizace současné podoby školy



4 – Pacoldova vápenka a důl na úpatí Homolky


Barrandovská skála

Barrandovská skála Celé území zdejší městské části je součástí významné geologické jednotky označované jako Barrandien (podle Joachima Barranda *1799, +1883). Zdejší geologické horniny jsou staré 390 – 430 milionů let. V minulosti zde byla vyhlášena 4 maloplošná chráněná území a to národní park Barrandovské skály, přírodní rezervace Chuchelský háj, přírodní rezervace Homolka a přírodní památka Nad Závodištěm a to kvůli geologickému a botanickému charakteru.

Přírodní památka Nad Závodištěm je specifická kvůli hranici ordovik – silur. Na stráni nad dostihovým závodištěm se nachází v břidlicích několik silurských ker. K tomuto úkazu se vede zajímavá historie, podle které si J. Barrande na několika místech všiml, uprostřed staršího ordoviku právě těchto silurských vrstev. Nedomníval se však, že tento jev je způsoben tektonicky následnými horovitými pochody, jak usuzovala většina jeho protivníků. Naopak, vycházel z teorie, že mladší fauna vytvořila „kolonii“ ve fauně starší, a jelikož nenašla vhodné podmínky k životu, vymřela. Když se pak podmínky změnily, nahradila zcela faunu původní (starší). O této teorii vedl Barrande dlouholeté spory, „kolonie“ často nazýval jmény svých odpůrců (zde to například byly kolonie Krejčí, nebo Haidinger). Nakonec se ukázalo, že ačkoli Barrande patřil k největším vědcům vůbec, v této otázce se mýlil.

Kaplička u barrandovské skály

Kaplička u barrandovské skály
Mezi Malou a Velkou Chuchlí je několik významných geologických lokalit. – zářezy ve svahu v ulici Na Hvězdárně, výchozy v ostrohu v ulici Na Hvězdárně, četné a vesměs špatně odkryté a většinou již zarostlé výchozy, vystupující na stráni nad dostihovým závodištěm a na Lahovksé, Čulíkový lom v Chuchelském háji, Žákův lom v Přírodí, lom na úpatí Homolky a skalky nad silnicí směrem na Slivenec, Vyskočilka u Malé Chuchle, Barrandova skála s pamětní deskou J. Barranda, lom severně od Barrandovské skály, lom u Kapličky, pokračování lomu U Kapličky a hraniční vrstva prag – Zlíchov, starý lom západně od Malé Chuchle při cestě do Slivence.

Vápencový a dolomitový důl a lom na úpatí Homolky zachycuje sled spodního devonu od hraničních vrstev lochkovského souvrství až po vápenec pražského souvrství. Geologický profil v lomu na úpatí Homolky byl schválen v roce 1989 jako světový standart (stratotyp) vedení hranice mezi stupni Lochkov a prag. Kosořské a dvorecko-prokopské dolomitické vápence zde byly hojně těženy k výrobě vápna až do druhé světové války.

Dolomitový důl

Dolomitový důl
Důl má 6 pater a těžilo se v něm hned několik surovin (např. vápenec, dolomit, kameny, …). Po zavření se v něm také skladovaly výbušniny pro ražbu metra. V současné době (2020), zde sídlí firma na výrobu filmařských doplňků (kulisy, dveře, katapulty) a štoly využívá jako skladiště.

Vápenka je složena ze dvou vedle sebe postavených dvojitých šachtových pecí. Vápenec se do nich navážel shora po dřevěné lávce, která se do dnešních dnů nedochovala. Vápenka pochází z doby, kdy šachtové pece byly podobné železářským pecím a definitivně překonaly dosavadní techniky pálení vápna v jámových pecích a vápenických milířích. Ve své době to byl významný vynález, jehož autorem byl technik Jiří Pacold (1834 – 1907). Hlavní pokrok byl v tom, že tato technika nepotřebovala vytřídění vápence.

Pacoldova vápenka

Pacoldova vápenka
Tato stavba vznikla ve ¾ 19. století, neboť výstavba Pacoldovy pece byla v roce 1880 zastavena, aby ji nahradila vápenka kruhová. V roce 1898 byla zdejší Pacoldova vápenka v provozu.

V době 1. světové války nebyla vápenka v provozu. Její provoz byl obnoven až v roce 1935 zásluhou obchodníka Šurana s tím, že zde byl provoz až do 2. sv. války.

V roce 1948 přešel celý pozemek i s vápenkou do rukou státu. Vápenka postupně chátrala a jediný, kdo vápenku, kterou se chystali zbourat, využíval byli filmaři z nedalekého Barrandova, kteří zde natáčeli překvapivě komedie a detektivky (např. přísně tajné premiéry (60. léta 20.století) režiséra Martina Friče). (1:14:40 – 1:14:57)

Pacoldova vápenka

Pacoldova vápenka
V roce 1966 byla Pacoldova vápenka vyhlášena technickou památkou, její stav ale nebyl vůbec dobrý kvůli povětrnostním podmínkám, dokonce upadla i jedna ze zdí. Vápenka proto byla stažena kovovými pásy. V jedné z části vápenky pak vzniklo skladiště a jeden komín byl částečně rozbořen a někdo z něj vykradl šamotové desky.

V sedmdesátých letech byla rozhodnutím památkových úřadů převedena vápenka na ONV Praha 5, která dostala za úkol vápenku opravit a zprovoznit s tím, že by se v ní opět pálilo vápno pro účely rekonstrukcí historických staveb, s čímž nesouhlasila Velká Chuchle z důvodu už tak nedobrého ovzduší kvůli radotínské cementárně.

Další pokus o opravu této památky byl ve druhé polovině osmdesátých let a to od Národního Technického muzea, ale i tyto plány byly zhaceny a to rokem 1989. Koncem osmdesátých let byl objekt jen oplocen kvůli natáčení dalšího filmu barrandovskými studii.

Pacoldova vápenka

Pacoldova vápenka
V rámci restitučního řízení byla Pacoldova vápenka vrácena a novému majiteli se v roce 2004 podařilo získat z pražského magistrátu grant 3 miliony Kč na statické zajištění objektu a provedení nejnutnějších oprav. Pak v roce 2005 3,5 milionu Kč na záchranu dosavadních částí a zabránění devastace objektu.

Doporučuji navštívit a prohlédnou stránku místa mého města a podzemní lomy , kde naleznete spoustu fotografií (a málo textu) s vápenkou a přilehlým dolem.

5 – Kopec Homolka


Homolka infotabule

Homolka infotabule
Západní část přírodní rezervace Homolka byla zvolena Mezinárodní unií geologických věd za standartní profil spodní hranice stupně pragu, který má světovou platnost jako strategický stupeň spodního devonu. Hranice mezi Lochkovem a pragem zde vyznačuje mezi jednotlivými vrstvami kovová značka. Ve východní části této přírodní rezervace, označované jako Žákův lom, je zase známé naleziště silurských zkamenělin, zejména graptolitů, různých členovců, hlavonožců, mořských lilijic, mlžů a plžů. Vápenec zde hostí velice cenná vápnomilná a xeroterní společenstva, která zde reprezentují druhy jako kostřava waleská, devaterníček šedý, mateřídouška časná a ostřice nízká.






Kopec Homolka

Kopec Homolka
Tento kopec patří neodmyslitelně ke tváři Velké Chuchle. Svůj název získal podle svého tvaru Homole a je z něj nádherný výhled na celou Velkou Chuchli včetně míst, kde byla zastavení LAB keší. Doporučuji si prohlédnout horniny na tomto kopci, strejda, který pracoval dole v dole pod Homolkou, nás sem jako malé brával a vyprávěl zábavné historky ze svého dětství.






Původní sanace skládky

Původní sanace skládky
Pokud se z vrcholu podíváte směrem k místu umístění LAB keše, uvidíte zasypanou skládku, o které strejda také vyprávěl, jak na ni před zasypáním lidi dovážely vše, co doma už nepotřebovaly – postele, skříně a jiný nábytek – a jak byl z dálky vtipný pohled na ten nepořádek. V dnešních dnech (2020) probíhá sanace skládky.






Použitá literatura


Kniha Malá a Velká Chuchle

Kniha Malá a Velká Chuchle


Použitá literatura a některé fotografie – Malá a Velká Chuchle od Mgr. Tomáše Hromádky, 2010

Něco ke keši


Doporučené pořadí LAB keší


1 - Bývalá restaurace U Tůmů

2 – Kaplička a pomník na náměstí Chuchelských Bojovníků

3 – Škola Velká Chuchle

4 – Pacoldova vápenka a důl na úpatí Homolky

5 – Kopec Homolka


Co potřebujete k odlovu


Potřebujete odlovit LAB keše Zákoutí Velké Chuchle pomocí aplikace Adventure Lab.


Kde najdete cache


Keš najdete na souřadnicích - N 50° A.B+E, E 014° C.D-E


Naproti umístění cache se dá na krátkou chvíli zaparkovat vozidlo. Správce objektu přes silnici si rád povídá a okeši ví. LAB cache 1-4 lze odlovit z auta.

Nezapomeňte si z cache opsat bonusové číslo, které by s Vám jednou mohlo do budoucna hodit.

A teď rada pro ty, kteří si čtou listing před odlovem. K odlovu stačí získat jen 4 LAB keše, pátou na Homolce si nechte k odlovu až po nalezení bonusové krabičky.

[ENG]

Something to Cache


Recommended LAB cache order


1 - Former restaurant U Tůmů

2 - Chapel and monument on the square of Chuchelské Bojovníky

3 - Velká Chuchle School

4 - Pacold's limestone and mine at the foot of Homolka

5 - Homolka Hill


What you need to found this cache


You need found the LAB cache of the Corner of Velké Chuchle using the Adventure Lab application.


Where to find the cache


Cash is on coordinates - N 50°A.B+E, E 014°C.D-E


Over site road from the cache location, can be parked car for a short time. The object guard on the other side of the road than the cache is about cache know. He is very like to talk. LAB cache 1-4 can be found from the car.

Do not forgot for bonus number in cache.

And now advice for those who read the listing before going to hunt. You only need to get 4 LAB caches to found, keep the fifth on Homolka for catching only after finding the bonus box.

[CZ]

Historie cache


13.8.2020 – Dostal jsem LAB cache a začal plánovat, co s nimi udělám
12.9.2020 – Začali jsem se zaměřováním LABek a bonusové cache
1.10.2020 – Začal jsem shánět informace k daným tématům
14.10.2020 – Vytvoření listingu keše a LAB keší
18.10.2020 - Listing cache hotový, zbývá poladit LAB keše.
19.10.2020 - Provedena korektura listingu a LAB keší Verčou, srbákem a Bumbíkem. Díky.
20.10.2020 - Umístěna cache a poslána ke schválení
21.10.2020 - Proveden betatest LAB keší a bonusové cache srbákem a Bumbíkem. Díky.
22.10.2020 - 10:02 - Publikace cache RICO reviewerem, děkuji.
22.10.2020 - 10:15 - FTF - ovcakovi, GRATULUJI!
22.10.2020 - 11:04 - STF - Benjo5, GRATULUJI!
22.10.2020 - 20:35 - Oprava cache - porouchaná byla podle toho co jsem se dozvěděl už při betatestu. Úprava hintu.
23.10.2020 - 16:15 - TTF - Ramonda & Boulder, GRATULUJI!
14.3.2021 - Po logu Danmil47 provedena kontorla a oprava cache. Bylo poničené spouštěcí zařízení.


Additional Hints (Decrypt)

Uyrqrw zbqebh Qbyr wv fhaqrw m unpxh n ehpxhw Cnx ohq bcngeal Ifr ieng an fir zvfgb n cb mabihehpxbinav bcrg zbqebh qbyh an unprx Ohq arancnqal

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)