Skip to content

Okolo Bohuslavic Bonus Mystery Cache

Hidden : 9/22/2020
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Okolo Bohuslavic - Bonus

 

Hausnerova oskeruše

Stáří stromu se odhaduje na cca. 200 let. Obvod kmene je 297 cm. Výška stromu je 17 m.

Velikost koruny je výška 12 ma šířka 17 m.

 

Jeřáb oskeruše ( Sorbus domestica ), někdy uváděný jako oskoruše, nářečně oskoruša, je opadavý, listnatý ovocný strom dorůstající výšky až 15 m jako  solitér nebo až 30 mv lesa . V našich podmínkách se dožívá 300 až 500 let, v jižní Evropě až 600 let. Česku je tato dřevina vzácná a často se v  Českém středohoří a na jihovýchodě  Moravy . Název oskeruše je všeslovanský a je nejasného, ​​asi již praevropského původu.     

 

Poznávací znaky:

Pupeny - Oskeruše má lysé a lepkavé  pupeny  hnědé až hnědozelené barvy. Listy - Listy  jsou střídavé, lichozpeřené, jejich délka je 13 až 25 cm a skládají se z 13 až 21  lístků . Délka lístku je 3 až 6 cm, šířka 1 až 2 cm, tvar je podlouhle eliptický nebo oválný. Horní část listu je změněna pilovitá, spodní část celokrajná. Mladé listy jsou bíle ochlupené, toto ochlupení později mizí. Květenství - K větenstvu  je  chocholík  bílé, vzácné i růžové barvy. Kvete v květnu až červnu, květy Odkvetou již za 14 dní. Kůra - U mladých stromků je kůra hladká, po 7. roce šupinatá, později brázditá. Koruna - koruna je široce kulovitá, s mnoha způsoby vodorovně rostoucími nebo lehkými vzhůru směřujícími větvemi. Velikost koruny použijte na tom, zda je strom  solitér  nebo zda roste v lese. V případě  solitéru  může být její šířka až 20 m, u stromů rostoucích v lese je menší.

 

Výskyt: V našich podmínkách se často mění v dubovém a bukodubovém  vegetačním stupni . Běžný výskyt je ve výškách od 160 do 500 m n. m. Oskeruše se může vyskytnout jako  solitér ve volné krajině - pak má výška asi 10 až 15 m, šířka koruny až 20 m - nebo v lese, kdy je vyšší než v otevřené krajině - její výška je na úrovni okolních stromů, další odlišnosti je menší koruna . Oskeruše je sice teplomilná rostlina, na druhou stranu vzrostlé stromy jsou mrazuodolné (vydrží teploty do −30 ° C), dává přednost prosvětlenému suchému a málo vlhkému stanovišti, které jsou bohaté na živiny. Je odolná proti exhalacím a  smogu .  

 

Rozšíření: Oskeruše se většinou hlavně v jižní Evropě ( BalkánItálie , část  Španělska ), ve  Francii  a ve středním  Německu , kde je nejnebezpečnější výskyt v  Sasku-Anhaltsku . Na několika lokalitách lze najít oskeruši i v severní Africe a v Turecku. Česku  se oskeruše nachází v  Českém středohoří  a na jihovýchodě Moravy, na  Slovácku , kde je rozšířena od  Pálavských vrchů  po  Vizovickou vrchovinu. Původnost druhu u nás je nejasná, snad jen na jižní Moravě může být zčásti původní, první výskyt je takový, že zbytky starého výročí. Oskeruše patří mezi ohrožené druhy dřevin - v  Česku  není ani 800 vzrostlých stromů. V poslední době se sice vysází tisíce mladých stromků, ale plodného věku (10 až 20 let) se dožije jen asi desetina, a stromů, které se dožijí 100 let, bude ještě několik méně. Podobná situace je v jiných místech Evropy - i když je  areál  oskeruše velký, nikde neexistuje souvislý porost, pohromadě lze použít jen několik skupin několika stromů.

Největší oskeruše na  Moravě  je Adamcova oskeruše, nacházející se pod kopcem  Žerotín  asi 3 km jižně od  Strážnice . S obvodem kmene 462 cm je považováno za největší ve střední  Evropě . Koruna je vysoká 11 a široká 18 metrů, stáří je odhadováno na 400 let.

 

Ke keši: Souřadnice pro zjištění polohy bonusovky, získáte návštěvou minisérie Okolo Bohuslavic I - IV, v každá keši je bonusové číslo, pak stačí jednoduše dosadit :

N 49° 3. C B A ´

E 017° 7. F E D ´

Upozornění keška se nenachází na soukromém pozemku. Hausnerova oskeruše však ano a nevede k ní žádná cesta, přístup je možný pouze přes soukromí pozemek na vlastní riziko. Pokud by se chtěl někdo pokochat tímto úctyhodným stromem.

Additional Hints (No hints available.)