Skip to content

Jubilejní kolonie Multi-cache

Hidden : 9/14/2020
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


O keši

Kešku by nejlépe charakterizovalo slovní spojení „městská procházková“. Běžnou chůzí zvládnete osm míst s nápovědami obejít v klidu za půl hodinky. (Pokud se budete kochat nebo loudat, může to být samozřejmě delší.) Všech osm virtuálních stagí se nachází v lokalitě Jubilejní kolonie. Všechny stage jsou pro pěší pohodlně dostupné, vozíčkář by ale mohl mít na některých místech (včetně finálky) problém.

Cílem této kešky je provést vás jedinečným architektonickým souborem schovaným uvnitř Hrabůvky, o němž mnoho obyvatel Ostravy ani pořádně neví. Snažil jsem se v rámci této procházky namíchat příjemnou směs známých staveb, nenápadných detailů i méně známých zákoutí, která vás snad nebude nudit.

U finálky dávejte prosím při odlovu pozor. Nechtěl jsem ji schovávat někde do roští v zemi nikoho, takže je také umístěna uvnitř Jubilejní kolonie, kde na vás ovšem neustále kouká mnoho oken a v nich mnoho očí. Snad se mi ale nakonec přece jen podařilo najít místo, které je před nežádoucími pohledy z oken alespoň trochu chráněné. I tak ale může být okolí finálky v některých částech dne zamudleno, hlavně za pěkného počasí.

Chovejte se proto maximálně nenápadně. Pokud by reálně hrozilo riziko odhalení keše nebo přilákání nevhodné pozornosti lidí v jejím okolí, odložte prosím odlov na příhodnější chvíli, ať nám keška vydrží. Souřadnice spolu s nápovědou dávají (podle mého názoru) i jen mírně pokročilým keškařům poměrně jasně najevo, která bije. Keška se díky tomu dá pohodlně odlovit i pod rouškou tmy (samozřejmě bez baterky).

Přijedete-li autem, parkovacích míst je v okolí poměrně dost, dokonce i přímo na výchozím „náměstí“. Jak to ale bude s jejich obsazeností, to nemohu garantovat. Stage jsou očíslovány tak, aby tvořily relativně smysluplný okruh. Doporučuji tedy odlov v uvedeném pořadí, nicméně ani alternativně vymyšlenou trasou nic nezkazíte. Tužka v keši je, ale vezměte si raději svou. Víte, jak jednoduché je omylem tužku z keše přibrat...

O Jubilejní kolonii

Jubilejní kolonie je zajímavým architektonickým souborem obytných domů, který vznikl postupně v pěti etapách v letech 1921 až 1950. Nachází se na území o rozloze zhruba 700 x 200 metrů, které je možné orientačně vymezit ulicemi Stavbařů, Edisonovou, Závodní a úzkou uličkou vedoucí severně od bloků domů lemujících ulici Zlepšovatelů.

Název Jubilejní kolonie souvisí se stoletým výročím založení Vítkovických železáren, které stojí za výstavbou této původně dělnické kolonie. Vítkovické železárny byly založeny v roce 1828, první domy Jubilejní kolonie se datují do 20. let 20. století. V průběhu tří desetiletí se na výstavbě této dělnické kolonie vystřídalo několik architektů, nejvýrazněji se z nich do finální podoby celé lokality zapsal Arnošt Korner, z jehož plánů vzešlo i mnoho dalších významných ostravských budov.

V průběhu posledních dvaceti let prošla většina obytných domů v Jubilejní kolonii rekonstrukcí, která z ještě v 90. letech nepříliš vábné lokality opět vytvořila velmi příjemné místo k bydlení. Celkem 23 domů v této lokalitě (společenský dům, v němž dnes sídlí Komorní klub, a 22 bytových domů na ulicích Jubilejní, Letecké a Mládeže) má dnes status kulturní památky ČR.

Nejznámějšími jednotlivými stavbami v této lokalitě jsou dva domy, skrz které podjezdem prochází ulice Jubilejní – jednak dům č. p. 330 u křižovatky ulic Závodní a Jubilejní (stage 3) a dále pak již zmíněný Komorní klub, kterým projdete mezi stagemi 2 a 3. Charakteristický je také blok domů tvořících půlkruh u centrálního prostranství (stage 1).

Tip pro knihomoly:

Vyčerpávající informace o Jubilejní kolonii nabízí nedávno publikovaná kniha „Jubilejní kolonie: 90 let dělnické kolonie v Ostravě-Hrabůvce“, o kterou se zasloužilo trio autorů Petr Přendík, Radomír Seďa a Martin Strakoš.

Tip pro turisty-prohlídkáře:

Pokud by vás Jubilejní kolonie zaujala natolik, že byste si ji rádi prošli ještě jednou s odborným komentářem, doporučuji web Ostravské pěšiny (www.ostravskepesiny.cz) nebo stejnojmennou facebookovou stránku, kde prohlídku komentovanou jedním z autorů výše uvedené knihy jednou za čas naleznete v nabídce.

Procházka Jubilejní kolonií

Virtuální stage 1 – Plastika v srdci Jubilejní kolonie – N 49° 47.654' E 18° 15.594'

Vítejte v srdci Jubilejní kolonie, na půlkruhovém prostranství (nebo chcete-li „náměstí“) na ulici Jubilejní. Prostranství je lemováno známým půlkruhovým blokem obytných domů a dlážděné ploše v jeho středu, na níž právě stojíte, dominuje rezavá plastika. Chce to představivost, nicméně při troše snahy a dobré vůle v ní každý pozná ptáka – dvě křídla (na jednom z nich plastika stojí), trup, protáhlá hlava se zobákem. Křídla jsou tvořena několika páry per, která jsou k trupu připevněna nýty. Kolik párů per z trupu vybíhá? (Není třeba řešit, jestli se následně větví nebo ne, vás zajímá počet párů vybíhajících z trupu ptáka.) Počet párů per = A.

Virtuální stage 2 – Lípa republiky – N 49° 47.635' E 18° 15.596'

Na opačné části tohoto prostranství najdete druhou plastiku, která vás už ale zajímat nebude. (Prohlédnout si ji samozřejmě můžete.) Pár metrů od této plastiky byla u příležitosti 100. výročí vzniku Československa (a zároveň v roce 90. výročí pojmenování „Jubilejní kolonie“) vysazena Lípa republiky. U této zatím velmi mladé lípy naleznete i rezavou pamětní desku, která tuto událost připomíná. Na desce je celkem 11 číslic, pro rozluštění finálních souřadnic je podstatná pátá číslice v pořadí. (Text čtěte a číslice počítejte normálně po řádcích zleva doprava.) Pátá číslice v pořadí = B.

Virtuální stage 3 – Vjezd do Jubilejní kolonie (Závodní č. p. 330) – N 49° 47.678' E 18° 15.876'

Jednou z nejznámějších jednotlivých staveb v Jubilejní kolonii je dům č. p. 330, který tvoří pomyslnou bránu do této lokality. Průjezdem vede ulice Jubilejní, lemovaná z obou stran chodníkem. Vejít do Jubilejní kolonie lze v tomto místě ale také nenápadným a lehce zastrčeným průchodem v rohu vedle obchůdku s fotografickým zbožím. Kolik oken do tohoto bočního průchodu kouká z 1. patra domu 330/49b? (Přízemí je v tomto místě bez oken.) Počet oken = C.

Virtuální stage 4 – Dům ve dvoře – N 49° 47.699' E 18° 15.774'

Více či méně uzavřených dvorů najdete v Jubilejní kolonii mnoho, tento je „speciální“ tím, že uvnitř tohoto dvora dříve stávalo ještě jedno stavení. Dnes už jej zde nenajdete, byť zakopnout o jeho pozůstatky tady ještě pořád můžete. Teď se ale rozhlédněte kolem. Z kolika domů lze vstoupit na tento dvůr? (A rozhlédněte se pořádně, některé dveře jsou totiž docela dobře schované.) Počet domovních dveří ústících do tohoto dvora = D.

Virtuální stage 5 – Harmonika – N 49° 47.675' E 18° 15.606'

Další ze známých architektonických kousků v Jubilejní kolonii je tzv. „harmonika“. Řada „cik-cak“ uspořádaných domů podél ulice Edisonovy je hezky vidět i z tohoto místa na chodníku, který spojuje ulici Edisonovu s ulicí Jubilejní. Vidět je celkem 6 „zubů“ této harmoniky. Dohlédnete-li až na konec, stojí proti vám dům č. p. 376 (Velflíkova 376/4), z nějž do tohoto „harmonikového“ dvora směřují zadní vstupní dveře. Nad nimi se nachází okno poměrně netradičního tvaru. O jaký mnohoúhelník se jedná? E = počet úhlů tohoto mnohoúhelníku. A když už jste zde, podívejte se i na lampy veřejného osvětlení. Také ony navozují v návštěvníkovi pocit, že se drobátko vrátil v čase. Na chodníku spojujícím v tomto místě ulice Jubilejní a Edisonovu najdete dvě, zhruba v jeho třetinách. U jedné právě stojíte, druhou najdete přibližně 20 metrů od vás směrem k Jubilejní ulici. Jako všechny lampy jsou i tyto dvě očíslované – jedna je čísla XX, druhá XF. Nás samozřejmě zajímá F. (Pokud špatně vidíte do dálky a nejste si tím oknem úplně jisti, pro kontrolu je tady nápověda: X=E.)

Virtuální stage 6 – Kaštan – N 49° 47.630' E 18° 15.494'

I když charakteristická alej sakur podél ulice Jubilejní vzala už před nějakou dobou za své, dvory a zákoutí Jubilejní kolonie jsou i tak stále plné stromů, které pamatují více, než většina z vás. Nejinak je tomu i tady. Pohled návštěvníka asi jako první upoutá majestátní jilm blíže k malému dětskému hřišti, GPS souřadnice vás ale dovedou ke kaštanu, který se ve výšce přibližně dvou metrů nádherně mění v (řečeno geočeštinou) mnohostrom. Na kolik částí se kmen v této výšce dělí? Počet částí = G.

Virtuální stage 7 – Květinové zákoutí – N 49° 47.611' E 18° 15.406'

Domy východně od ulice Dvouletky už by laik spíše než do Jubilejní kolonie zaškatulkoval někam do Německa, ale i ony ještě k Jubilejní kolonii náleží. Pokud navíc člověk zapátrá po letech jejich výstavby, zjistí, že s tím Německem vlastně nebyl zase tak vedle. Šest bloků domů západně od této ulice, tzv. „dvouletky“, podle nichž se tato ulice také jmenuje, pak tvoří západní konec Jubilejní kolonie. Vás ale v tomto místě momentálně zajímá nenápadný a za živým plotem schovaný idylický plácek u křižovatky ulic Jubilejní a Dvouletky. Kolik laviček se zde nabízí k odpočinku? Počet laviček = H.

Virtuální stage 8 – Nejnovější „budova“ Jubilejní kolonie – N 49°47.595' E 18°15.511'

Historický ráz celé Jubilejní kolonie samozřejmě není stoprocentní. Kromě mraků dopravních značek do něj úplně nezapadá ani tato „kontejnerová“ záležitost. Na jejím místě původně stávala starší zděná stavba stejného účelu, která byla stržena před několika lety. Vystřídal ji tento kontejner se spoustou dveří. Kolik křídel mají dveře na kratší straně otočené směrem do dvora, tzn. na straně, která není vidět z cesty, která dvorem prochází? Počet křídel dveří = I. (Jenom pro jistotu: dvoukřídlé dveře = 2, jednokřídlé dveře = 1, žádné dveře = 0.)

A nyní už máte téměř vše. Takže už zbývá jen vzorec pro výpočet:

N 49°(E-A)(A+H).(D+I)(G+I)(A+C+H)'  E 18°(G-D)(C+H).(F-C)(E+I)(B)'

Závorky mezi sebou tradičně nenásobíme, každá závorka dá jednu číslici finálních souřadnic. Hodně štěstí a opatrnosti při odlovu!

Additional Hints (Decrypt)

Xqb zn cbq prcvpv?

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)