Skip to content

1, 2, 3 - CITO! Sprzątamy grąd nad Bałutką Cache In Trash Out Event

This cache has been archived.

TimursonS: Do następnego razu :)

More
Hidden : Saturday, September 26, 2020
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

26 September 2020, 09:45 - 11:00

1, 2, 3 - CITO! Sprzątamy grąd nad Bałutką.

Idąc za Otwartą Encyklopedią Leśną:

Lasy grądowe to drzewostany wielogatunkowe. Gatunkiem panującym jest przede wszystkim grab (Carpinus betulus) oraz dęby (Quercus robur i Q. petraea). Znaczną rolę mogą odgrywać tutaj również lipa (Tilia cordata), klony (Acer pseudoplatanus, A. platanoides, A. campestre), a czasem także wiązy (Ulmus), zwłaszcza wiąz szypułkowy (U. laevis). W niektórych częściach kraju w dużym stopniu występuje buk (Fagus sylvatica) lub świerk (Picea abies).

 

Skład gatunkowy drzewostanów grądowych jest bogaty i w różnych płatach różnorodny. Zmienność ta często jest wywołana działalnością gospodarczą człowieka, w wyniku której wycinano w drzewostanie bardziej cenne gatunki, a pozostawiano inne, mniej cenne, bądź jest wynikiem przewagi gatunków żywotniejszych nad słabszymi przy odnawianiu lasu. W ten sposób powstają zubożałe zbiorowiska grądowe.

Jedne z najlepiej zachowanych zespołów grądowych spotykamy w Puszczy Białowieskiej. Są to drzewostany o budowie wielowarstwowej, w których ponad zwartym okapem koron grabów wznoszą się korony dębów i lip, a nad nimi górują jeszcze wierzchołki potężnych świerków, nadających swoisty wygląd grądom białowieskim.

Warstwa krzewów bogata, lecz nie osiąga dużego zwarcia z powodu cienistości lasu. Zwykle tworzą ją leszczyna pospolita (Corylus avellana), trzmielina brodawkowata (Euonymus verrucosus) i pospolita (E. europaeus), wiciokrzew suchodrzew (Lonicera xylosteum), dereń świdwa (Cornus sanguinea) oraz podrosty lip, grabu, klonu i dębów.

Runo osiąga duży stopień pokrycia (60—80%) i składa się z licznych gatunków. Mchy w składzie runa reprezentowane są dość skąpo. Bujność runa uzależniona jest przede wszystkim od stopnia wilgotności podłoża.

Gatunkami wyróżniającymi grądy od wszystkich innych zespołów w Polsce są: grab zwyczajny (C. betulus), lipa drobnolistna (T. cordata} i gwiazdnica wielkokwiatowa (Stellaria holostea).

O CITO:

Spotykamy się 26 września 2020 r. [sobota], 9.45.

Szybka akcja śmieciowa: sprzątamy, sortujemy i pakujemy.

Dodatkowe aktywności: wymiana TB, PWG, doświadczeń, etc, etc, etc... Pamiątkowy drewniak być może :)

Finał: 11.00

 Całość uzgodniona z Zarządem Zieleni Miejskiej i Wydziałem Komunalnym UMŁ, który odbierze worki ze śmieciami.

Worki i rękawice będą na Was czekać na miejscu.

Do zobaczenia!

 Dla przypomnienia: Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. 

Additional Hints (No hints available.)