Skip to content

Zastávky Viedenskej električky Multi-cache

Hidden : 8/12/2020
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Táto multina bola vytvorená pri príležitosti 125. výročia nepretržitej prevádzky MHD v Bratislave. 

Viedenská električka (Pressburger Bahn) otvorená v roku 1914 mala 69 kilometrovú elektrifikovanú dráhu, z toho bolo 12 km na území mesta Viedeň a 7 km na území dnešnej Bratislavy.

Obe boli začlenené do mestskej dopravnej siete električiek a čiastočne využívali koľajnice bežných viedenských a bratislavských liniek. Trasu navrhol viedenský inžinier Josef Tauber v roku 1898 z centra Viedne cez Schwechat, Fischamend, Petronell, Deutsch Altenburg, Hainburg, Zemskú hranicu, kataster obce Köpcsény (Kopčany), obec Ligetfalu (Petržalka) po Moste Františka Jozefa do Prešporka s konečnou stanicou na Námestí Korunovačného pahorka. Konečná i začiatočná zastávka elektrickej lokálnej železnice bola teda u nás na rozhraní dnešného Vajanského nábrežia a Námestia Ľ. Štúra.

Ďalšie zastávky v Bratislave boli pri hoteli Carlton na dnešnej Mostovej ulici, na Jesenského ulici a na konci Štúrovej ulice. V Petržalke stála električka na ôsmich zastavkách. K dočasnému prerušeniu spojenia došlo rozpadom Rakúsko-Uhorska. K čiastočnej obnove prevádzky na slovenskej strane došlo od 2. októbra 1919 (len miestna doprava do Kopčian, kde premávali električkové vozne) a na rakúskej strane od 18. decembra 1919. Po obnovení prevádzky sa cestujúci už museli podrobiť colnej a pasovej kontrole na oboch stranách a boli nútení presadať. Druhá svetová vojna znamenala koniec prevádzky na pôvodnej trati. Nemecká strana zrealizovala len obmedzený variant od hranice Berg po Petržalku, ktorá bola premenovaná na Engerau. Elektrické rušne a vozne, ktoré sa nachádzali v depe v Kopčanoch boli v roku 1941 odpredané do Rakúska.

Počiatočné súradnice multiny: 

 Stage 1

Zastávka viedenskej električky pri Sade Janka Kráľa - Petržalská výhybňa 

V sobotu 21. júna 2014 skupina nadšencov z Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy a Bratislavského okrášľovacieho spolku obnovila pôvodnú zastávku Viedenskej električky, ktorá zostala zachovaná na Viedenskej ceste. Desiatky rokov bola ukrytá pod vrstvou zeminy, viditeľný bol len jej oporný múr zo strany Sadu Janka Kráľa.

Zásluhu na obnovení pôvodnej zastávky Viedenskej električky má predseda klubu Michal Milata. „Z pôvodnej zastávky električky sa nám zachovala historická dlažba, ale aj pôvodný oporný múr. Pri príležitosti 100. výročia začatia premávky dráhy Prešporok – Viedeň sme sa rozhodli zastávku nielen obnoviť, ale aj doplniť o lavičku a cyklostojan. Chceme, aby sa z tohto miesta stal turisticko-oddychový bod pre peších a cyklistov,“ uviedol Milata.

Odkopanie a vyčistenie pôvodnej zastávky bolo len prvou fázou jej obnovy. Ako potvrdil Michal Milata, radi by obnovili poslednú zachovanú zastávku Viedenskej električky do čo najvernejšej podoby spred 100 rokov.

Nápomocný pri obnove zastávky bol aj Dopravný podnik Bratislava, a.s., ktorý tu pri tejto príležitosti zriadil zastávku autobusovej linky MHD č. 82 so symbolickým názvom Viedenská električka. 

Pozrite si označník na zastávke električky

[SK]

Na tomto mieste zastavovala od roku 19{A} do 19{B} legendárna Viedenská električka - elektrická lokálna železnica Bratislava (Prešporok) - Viedeň. Od roku 19{C}{D} do roku 1938 niesla zástavka meno Petržalka sad. Po pripojení Petržalky k Nemeckej ríši bolo spojenie ukončené. Neobnovilo sa ani po jej oslobodení a opätovnom pričlenení k mestu. Mestská električka na pravý breh premávala od roku 1951 do roku 1961, jej konečná zastávka bola presunutá bližšie k mostu.
 

[EN]

From 19{A} to 19{B}, the legendary "Viennese Tram" - Elektric Local Railway Bratislava (Pressburg) - Vienna had stop here. From 19{C}{D} to 1938, the tram stop was called Petržalka sad (park). After the annexation of Petržalka to the German Empire, the connection was terminated. It was not restored even after its liberation and reintegration into the city. The city tram operated to the right bank from 1951 to 1961, its terminus was moved closer to the bridge.

 

Stage 2

Zastávka viedenskej električky Aréna - pri divadle Aréna

Z tejto zastávky sa už bohužiaľ na danom mieste nezachovali žiadne stopy, podľa zachovaných údajov kilometrovníka je tu jej predpokladané umiestnenie. 

Pozrite si označenie stĺpu verejného osvetlenia, na JV rohu križovatky (je na ňom umiestnená tabuľa s označením cyklocesty EV6)

pic. hint - photo no. 17 

P0{E} / 006 

 

Stage 3

Mýtny domček

Miesto, kde sa spája minulosť s prítomnosťou, kde sa stretáva nová moderná električka s bývalou traťou Viedenskej električky. 

Koncom 19.storočia bola Bratislava dôležitým priemyselným centrom Uhorska, no chýbalo jej pevné spojenie s pravým brehom Dunaja. Tak sa na krajinskom sneme v roku 1889 zásluhou ministra Barossa rozhodlo o postaveni prvého pevného mosta. Podľa projektu francúzskeho inžiniera F. Carthy-Saléza bol most stavaný od 12.8.1889 do 22.12.1890 V predvečer osláv Nového roka 1891 ho slávnostne otvoril cisár František Jozef a most podl'a neho dostal aj svoje prvé meno. Na oboch stranách, bratislavskej a petržalskej, boli vymurované colnice, dnes známe ako mýtne domčeky. Domček na petržalskej strane zriadili tiež aj ako stanicu prvej pomoci, ktorá sa osvedčila v časoch prvej i druhej svetovej vojny. Napravo od petržalského mýtneho domčeka vzniklo legendárne prírodné kúpalisko Lido a cez most premávala električka až do Viedne.

2.4.1945, pri prechode frontu, ustupujúce nemecké vojská vyhodili most, vtedy už s názvom Štefánikov most, do vzduchu. Ocel'ová konštrukcia 4 poli v dĺžke 320m spadla do vody a zatarasila koryto. Mýtne domčeky boli poškodené, no iba čiastočne. Červená armáda začala s rekonštrukciou 6.8.1945 a provizórny most dokončila 24.1.1946. Tentokrát dostal názov Most Červenej armády. Neskôr po páde komunizmu v ČSSR sa mu opät' vrátil názov Starý most.

2. decembra 2013 sa most pre verejnosť definitívne uzavrel a započala sa jeho celá demontáž, tiež dvoch pôvodných pilierov, ako aj výstavba nového piliera. Po stavebných prácach 19. mája 2016 most opät pre verejnosť otvorili a bol mu ponechaný názov Starý most.

Na Starý most sa po Viedenskej električke vrátila koľajová doprava po dlhých desaťročiach 9. júla 2016. Do Petržalky od tohto dátumu jazdia vozy typu Škoda 30 T Forcity Plus

01. Pozrite si označenie mosta na čiernej tabuli pod dopravnou značkou "OKREM MHD - Zákaz vstupu chodcom" pic. hint - photo no. 15 

M-08{F} 

02. Pozrite si žltú nálepku na stĺpe trakčného vedenia pic. hint - photo no. 18  

NB A / 1{G}01

 

FINAL

N48° 0[G].[F][A+B-C+E-F-G]

E017° 0[D].[(AxB)+(ExF)-E]

Pozor na veľkú prítomnosť peších muglov a muglov na dvoch kolesách.

Pre motorizovaných - na Viedenskú cestu sa dostanete spoza Incheby, odkiaľ je jednosmerná až po Starý most

 

 

O histórii viedenskej električky existuje veľmi veľa článkov, pokiaľ by ste si mali záujem dozvedieť sa niečo viac, pridávame linky na imhd.sk, Klub priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy , wikipédia. odkiaľ je aj zdroj fotografií.

https://imhd.sk/ba/doc/sk/16179/Viedenska-elektricka-Becsi-villamos-Wiener-Elektrische-Pressburgerbahn-o-pohev-imhd-sk

https://www.klubpriatelov.sk/

https://sk.wikipedia.org/wiki/Viedensk%C3%A1_elektri%C4%8Dka

https://de.wikipedia.org/wiki/Pressburger_Bahn - DE Link

Additional Hints (Decrypt)

fvyaý zntarg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)