Skip to content

Hold panťákům!🚂 Mystery Cache

Hidden : 5/8/2020
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Jak asi tušíte, tahle keš je věnována vlakům Pantograf, které brázdí už přes 50 let české železnice a už opravdu o hodně let přežily svoji předpokládanou životnost. Zatím se s těmito vlaky sice stále setkáte, doba jejich života se ale dle všeho již blíží ke konci. A tak zatímco jsme tímto vlakem jezdily (a stále jezdíme) do škol my, jezdily tak naši rodiče, a možná i rodiče našich rodičů. Za pár let už tyto vlaky budou studenti i pracující (konečně!) potkávat jen na historických jízdách...a možná i v listingu této keše! :) Jak praví název, tato keš je pojmuta jako vzdání úcty tomuto vlaku, který přežil svoji dobu. :) 

EDIT leden 2023: Zmíněná doba již nastala a pantografy už na tomto místě opravdu uvidíte jen v listingu této keše. :) 

Něco o nich...

 

Elektrická jednotka řady 560 byla sériově vyráběna v letech 1970-71 v závodě Vagónka Tatra Studénka pro Československé státní dráhy. Sérii předcházely dvě třívozové prototypové jednotky s řídicími vozy, vyrobené již v roce 1966 a označené řadou SM 487.0. Z důvodu nedodržení nápravových tlaků bylo označení změněno na SM 488.0. Při vývoji vycházeli konstruktéři ze zkušeností s jednotkami ř. EM 475.0 a EM 475.1 pro stejnosměrný systém. Sériově byly tyto jednotky dodávány v pětivozovém provedení se dvěma čelními hnacími vozy a třemi vloženými vozy. Konstrukce vozidlových skříní pak byla použita i pro stejnosměrné jednotky ř. 460.

Zvláštností těchto jednotek (na rozdíl od jednotek ř. 460) je skupinový pohon dvojkolí. Trakční motor je uložen ve skříni vozidla a kroutící moment je pomocí Kardanových hřídelí přenášen na obě nápravy podvozku. Odlehčení podvozku mělo za cíl zlepšení jízdních vlastností vozidla a omezení účinků na trať, zejména ve srovnání s běžně užívanými tlapově uloženými motory. Řízení výkonu je v původním provedení realizováno pomocí tyristorových usměrňovačů kombinujících fázové řízení s bezkontaktním spínáním čtyř sekcí sekundárního vinutí transformátoru.

Jednotek bylo vyrobeno 17 a byly přiděleny do lokomotivních dep v Brně (CZ) a Trnavě (SK), v České republice jsou provozovány dosud. Prototypové jednotky, které měly zprvu také odlišný systém regulace pohonu, byly přestavěny a spojeny do jedné jednotky v provedení blízkém sériovému. V letech 2003 až 2005 byly do brněnských jednotek doplněny vložené vozy z ústeckých jednotek 460 a jednotky se tak staly šestivozovými. V roce 2008 zakoupily České dráhy ze Slovenska elektrické vozy 560.015 a 560.019 spolu se čtyřmi vloženými vozy ř. 063, které předtím patřily ZSSK.

 

V roce 2002 šumperská firma Pars nova zahájila modernizace jednotek pro ČD, mimo jiné s dosazením polovodičového měniče firmy Polovodiče. K regulaci výkonu jsou zde použity IGCT tyristory. Do roku 2009 bylo takto modernizováno šest šestivozových jednotek. Na rekonstrukci dalších čtyř jednotek (včetně dosud neprovozní odkoupené slovenské 560.015/019) bylo v září 2010 vyhlášeno výběrové řízení.

V roce 2015 byla natřena jednotka 560.023/024 do nátěru retro v provedení červeno - krémové.

Jaká je budoucnost tohoto vlaku a co ho nahradí?

Když jsem na začátku napsal, že jeho čas se dle všeho již blíží ke konci, tak jsem si nevymýšlel. Sice to tou dobou ještě nemusí být jeho definitivní konec, protože je provozován ještě na pár dalších tratích v celém bývalém Československu. Nicméně na této trati by měl definitivně skončit nejpozději v roce 2023, kdy by je měli kompletně nahradit vlaky Regiopanter, které nakoupil Jihomoravský kraj s výraznou podporou Evropské unie za 6,5 miliardy. Z toho Jihomoravský kraj zaplatí jednu miliardu, zbylých 5,5 miliard doplatí Evropská unie v rámci programu ,,Doprava".

Nový vozový park nahradí zastaralé vozy vyrobené před 30–55 lety. Komfort cestujících se zlepší díky tomu, že v nových soupravách bude klimatizace, Wi-Fi, prostorné sezení, nízkopodlažní provedení, které usnadňuje nastupování a vystupování, vylepšené toalety s jednou toaletou na soupravu pro osoby se sníženou pohyblivostí, prostor pro kočárky a jízdní kola a nižší hladina hluku.

 

Jak na keš?

Hledačka to pro tentokrát nebude zas tak složitá, keš je na úvodních souřadnicích a vidět je už z dálky. Ale pro to, aby jste keš mohli zalogovat, budete potřebovat tajný kód. Dlouho jsem přemýšlel jak vám ho předat a nakonec jsme s hlasatelem na nedalekém adamovském nádraží našli kompromisní řešení. :) Bude ho hlásit každý den, ale jen jednou denně v určený čas. Pro jejich zjištění musíte dorazit v 16:35 na nádraží a vyčkat na pokyny:

,,Žádáme cestující, aby při pohybu v kolejišti dbali své osobní bezpečnosti a nevstupovali do kolejiště před zastavením vlaku. Osobní vlak číslo ABC9 společnosti České dráhy, linky S2, ze směru Skalice nad Svitavou, přijede na kolej číslo 4 od staniční budovy. Vlak dále pokračuje ve směru Brno hlavní nádraží, pravidelný odjezd 16 hodin, 40 minut. K příchodu využijte výhradně úrovňové přechody."

Pak je tu pochopitelně ještě jedna cesta jak kód zjistit... ale radit nebudu, je to jednoduché. :) 

Při odlovu prosím sledujte waypointy a buďte opatrní! Místo sice není nijak výrazně nebezpečné, ale stačí chvilka nepozornosti a... znáte to. :) Nový plotek je zapřen lanky upevněnými ke skále. Problém ale je, že ve chvíli kdy se o ně zapřeš, tak na ně budeš působit pákou a ta lanka nepůsobí až zas tak odolně. Prosím buďte opatrní, zaprvé na sebe a za druhé i na ten plotek a ta lanka. Je to nové, tak ať to chvíli vydrží a geokačeří komunita nemá ostudu. Přeji pohodový odlov a budu rád, když k logu připojíš fotku nějakého projíždějícího pantografu, nebo jakéhokoliv jiného vlaku. :) 

Additional Hints (Decrypt)

An qehuéz ,,cnger".

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)