Skip to content

O Španělsku si zpívám II Mystery Cache

Hidden : 4/2/2020
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


V roce 1936 měla v Osvobozeném divadle premiéru hra V+W Rub a líc. A v této hře se objevila i píseň začínající slovy: „Španělskou zemi mám tak rád, o Španělsku si zpívám...“ . Přiznávám se, že i já miluji Španělsko, a proto jsem se rozhodl, že téma své první i druhé kešky věnuji zemi, kam často a rád jezdím. Připravil jsem 12 obrázků a k nim i 12 otázek z 11  různých španělských míst.  Každá indicie je jednomístné číslo, pokud je odpovědí na otázku vícemístné číslo, proveďte jeho ciferaci. A pokud si nebudete vědět rady, obraťte se s důvěrou na tetičku Wiki nebo strýčka Gúgla.

 

A

A začínáme – jak se sluší a patří – v hlavním městě. Každé slušné Španělské město má svoje hlavní náměstí – Plaza Mayor. To madridské je veliké, tvoří obdélník o stranách 129 a 94 metrů. Budova na čelní straně se dvěma věžičkami je Casa de Panadería  (Pekárna) - v současné době slouží kulturním účelům a správě města.  Ve středu náměstí stojí od roku 1848 jezdecká socha krále Filipa III. Pro nalezení indicie A musíte zjistit, ve kterém roce byla tato socha vytvořena.

 

B Další dva jezdci se nacházejí nedaleko od Plaza Mayor a to na Plaza de Espaňa. Možná si dříve povšimnete dvou výškových budov: Jsou to  La Torre de Madrid z roku 1957 a Edificio Espaňa z roku 1953. My ale obrátíme pozornost k pomníku. Vidíme dva jezdce, kteří  jsou hrdiny světoznámého románu. Román je tak známý, že pokládám za zbytečné vůbec uvádět jejich jména. Pomník je však věnován jejich duchovnímu otci. Ten měl dost pestrý a dobrodružný život. Pocházel z rodiny zchudlého šlechtice jako šestý syn z osmi dětí. V mládí ztratil levou ruku v námořní bitvě u Lepanta, pět let strávil v zajetí v Alžíru, kam byl odvlečen piráty. Po návratu do vlasti zápasil s bídou až do smrti. Byl vězněn pro dluhy a podezření z vraždy, byl exkomunikován z církve. Rok jeho úmrtí indicie B.
C VVyjedeme z Madridu ven a podíváme se do města, které se pyšní tímto hradem. Pohled na něj – zvláště při zápzdu slunce - je fascinující. Poprve je zmiňován v roce 1122. Byl postaven v románsko-gotickém stylu a stal se oblíbeným sídlem španělských králů. Byl ale silně poničen při požáru v roce 1862 a později obnoven Nyní je zde vojenský archiv a muzeum Dělostřelecké školy. Vedle hradu je významná i katedrála a město se pyšní i tím, že zde byla Isabela Kastilská korunována královnou. Ale tou nejpozoruhodnější památkou je římský akvadukt z konce I. století. Je dlouhý 818 metrů. Jakpak je asi v nejvyšším bodě akvadukt vysoký? Je to  C metrů. Pokud někde naleznete údaj i s desetinným místem, zaokrouhlete na celé metry směrem dolů.
D Na obrázku je klášter svatého Vavřince, královské mauzoleum a také letní královské sídlo. Nechal jej postavit král Filip II. na paměť vítězství Španělska nad Francii v bitvě u St Quentinu v roce 1557 a měl konkurovat zámku ve Versailles. Král se zajímal o architekturu od svých čtrnácti let a sám schvaloval většinu výzdoby interiérů. Klášter je ovšem dílem architekta Juana de Toledo.Ten navrhl obdélníkový komplex o velikosti D m x 160 m s deseti věžemi, po úpravách pak zbyly jen 4 věže v rozích stavby a dvě ve středu. Na vnitřní výzdobě se podíleli nejvýznamnější umělci té doby, např. Tizian, El Greco, Michelangelo a jiní. Pozn.: Jak mě upozornil Iwanhoe (Díky!), na webu se vyskytují i jiné údaje o délce. Použijte údaj, který  končí číslicí "4"
E

Možná i Vám někdy přišel mail se senzačním sdělením: V jednom španělském městě je na fasádě katedrály z roku 1773 kosmonaut! Turisté fotografují jako zběsilí a uvažují, zda přece jen neměl Däniken pravdu: že by se naši předkové  v minulosti skutečně setkali s návštěvníky z cizích planet? Nuže, pokud jste tuto zprávu dostali, vězte, že to byl hoax.

Kosmonat tam sice skutečně je, ale dostal se tam až roku 1992 při opravě fasády. Mimochodem, kousek od něj naleznete i ďábla, jak si pochutnává na kornoutu zmrzliny...

No dobrá, ale které je to město? Prozradím, že to město má hned dvě katedrály (Starou a Novou) a především je to město univerzitní. Univerzitu zde založil král Alfonso IX. a je to nejstarší dosud fungující univerzita ve Španělsku a jedna z nejstarších v Evropě.  A ve kterém roce byla založena? Rok založení je indicie E.

F Odkudpak pochází a k čemu byla ta ohromná kadidelnice, kterou musí zdvihat osm mužů a která se na laně houpe nad hlavami věřících? Na západě Španělska je město, které spolu s Římem a Jeruzalémem tvoří trojici nejdůležitějších poutních míst křesťanského světa. Podle tradice zde bylo uloženo tělo apoštola Jakuba a nad ním postavili katedrálu. Ve středověku do města putovalo každoročně až  půl milionu poutníků z celé Evropy, kteří přecházeli Pyreneje a mnoho měsíců putovali pěšky či koňmo poklonit se ostatkům sv. Jakuba. Tuto tradiční cestu lemovanou katedrálami, kostely a nemocnicemi využívají poutníci dodnes. Město se stalo v roce F  Evropským hlavním městem kultury. A k čemu ta obří kadidelnice, která se naplňovala směsí vonných pryskyřic? Představte si středověk, v kostele se modlí mnohatisícový dav poutníků, kteří právě dorazili, zpocení a nemytí, jejichž jedinou starostí je dojít do kostela, ... no zkrátka - byl tam puch.
G Pře

Jedna z krásných kastilských katedrál stojí ve městě, které bylo založeno jakožto ležení římské legie v I. století před Kristem. Toto město je plné významných stavebních památek. Je to např. bazilika sv. Isidora, jedna z nejvýznamnějších románských staveb ve Španělsku, nazýváná též Sixtinská kaple románského umění, nebo z novějších dům Casa Botines, dílo geniálního katalánského architekta Gaudího. Ale vrátíme se k začátkům města. Římané měli své legie očíslovány (římskými číslicemi – jak jinak). Římská legie, o níž byla řeč, se jmenovala Victrix a měla pořadové číslo G. (Vy to samozřejmě zapíšete číslicí arabskou...)

H

Z Kastilie  jsme přešli do Aragonie a to přímo do jejího hlavního města. Je jím už od dob reconquisty (postupného vytlačování Arabů z Iberského poloostrova), kdy Aragonské království město osvobodilo a učinilo ho svým centrem. Na obrázku je nejvýznamnější církevní stavba města. Tentokrát to není katedrála nýbrž bazilika, ale nic to nemění na faktu, že je velice výstavná, rozlehlá a krásná. Je zasvěcena Panně Marii Na Sloupu. Z obrázku je vidět, že bazilika Bazilika má 4 zvonice. Dobrá, ale kolik má  kopulí? Je to indicie H. Z obrázku je všechny nespočítáte

 

I

A teď něco těžšího: S městem v Aragonii se pojí jeden romantický příběh: Na počátku třináctého století zde žili  Juan Diego de Marcilla a Isabela de Segura, jejichž počáteční přátelství brzy přerostlo v lásku. Isabelina rodina však Diega, který neměl žádný majetek, odmítla jako ženicha své dcery. Diego proto požádal o lhůtu pěti let, aby mohl získat bohatství. Odešel do války a po celou o něm nepřicházely žádné zprávy. Na konci lhůty Isabela ustoupila naléhání otce a svolila ke svatbě s bratrem pána z Albarracínu. V den svatby se vrací Diego a přichází za Isabelou požádat ji o poslední polibek, to však již vdaná Isabela odmítá a Diego zlomený žalem umírá. Pohřeb se koná v kostele Svatého Petra, k rakvi přistoupí smutečně oděná Isabela a chce dát mrtvému polibek, který mu odepřela zaživa. Isabela Diega políbí a sama na místě zemře. V roce 1555 byly nalezeny mumie obou milenců a podle pozdějšího svědectví notáře i starý dokument s popisem jejich příběhu. Oba milenci dodnes odpočívají vedle sebe v kostele Svatého Petra.

Ve kterém městě v Aragonii se tato historie odehrála ? Počet písmen ve jméně tohoto města dává indicii I.

 

J

A teď něco trochu veselejšího. Tanečníci v hlavním městě jedné španělské provincie tančí lidový tanec. Jakpak se ten tanec jmenuje? Získáte indicii J. Je to

bolero(3), fandango(4), jota(5), muiňeira(6), paso soble(7), sardana(8) nebo zarzuela(9)?
K Zase něco těžšího. Jakpak se jmenuje město, v němž najdete tento mimořádný Biskupský palác ? Kdopak asi byl autorem stavby ? Napovím, že město leží na Svatojakubské cestě. Počet písmen jména města dává indicii K.
L A jsme na konci, a to doslova. Na obrázku je totiž maják na konci světa – Finisterre. (Že i Portugalci mají svůj Finisterre zde nebereme pro naše účely v potaz). Sem dojelo před mnoha a mnoha lety i poselstvo z Čech. Kdy se toto poselstvo vrátilo domů ? Bylo to v roce L. Popis jejich cesty najdeme i v naší literatuře.

S

Sečtěte nyní všechny indicie a pokud výsledkem není kopa, asi máte někde chybinku. Pokud kopa vyšla, můžete počítat finálku. Nejprve si vypočtěte pomocné proměnné X a Y tak, že znásobíte

X  = (A * B * C * D * E * F  + 7072)/1000           

Y = (G * H * I * J * K * L - 11827) / 1000          

Výsledné souřadnice jsou    N 50 X´    E 14 Y´

Zbývá už jen dojít si pro krabičku a to bude mnohem snazší než bylo luštění...

Ev. dotazy pište přímo na:  jaroslav.benkovsky@tiscali.cz

Additional Hints (Decrypt)

Cbgxna gnz cbgxny cbgxnan

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)