Skip to content

Lovčice Mystery Cache

Hidden : 1/21/2020
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Zdravím všechny „kačery“ a vítám Vás u mé první kešky. Začal jsem o ni uvažovat po dosažení cifry 500, kdy jsem nabyl dojmu, že snad už mám dostatek zkušeností pro tento nelehký úkol. Dnes se již počet mých úlovků přehoupl přes 600 a tak jsem konečně úmysl přetvořil ve skutečnost.

Mám takový pocit, že první keš by měla tak trochu vypovídat i o jejím autorovi. Právě proto jsem se rozhodl představit Vám svou rodnou vesničku, která má rozhodně zvědavým očím poutníka co nabídnout. I když odlov nenabízí ve svém provedení nic převratného, snad Vás malá procházka po této malebné vesničce alespoň trochu potěší.

Lovčice

Malá vesnička Lovčice se nachází v údolí s Kvasetickou horou a Buzrakovem na jedné a Štírkou na druhé straně. Údolím protéká potok Tůně, který se vlévá do Úslavy přes Žinkovský rybník.

V současné době spadá vesnice pod obec Plánice, ale ještě v nedávné minulosti byla samostatnou obcí s úřadem, poštou, mateřskou školkou a zemědělským družstvem.

První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1558. Hlavní dominantou vesnice je lovčický zámek postavený v první polovině osmnáctého století podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Jeho další dílo, poutní kostel Narození Panny Marie, je možno navštívit v nedaleké osadě Nicov.

Barokní zámek Lovčice je od roku 1964 chráněn jako kulturní památka. Postavit ho nechali Bořitové z Martinic, kterým patřilo plánické panství. K zámku náležel také park a poměrně rozlehlý dvůr s hospodářskými budovami a sýpkou. Od roku 1999 je zámek v soukromém vlastnictví a prošel rekonstrukcí. Bohužel kromě budovy samotného zámku a budovy bývalých kanceláří družstva je zbývající část areálu dost zanedbaná. I tak ale jistě stojí za vidění.

                                              

Další místní pamětihodností je výklenková kaple se zvonicí, umístěná na křižovatce v severní části obce. Na návsi ve středu obce je památník padlým v první světové válce. Zde vás může také zaujmout cihelná neomítnutá budova, která bývala hostincem „U Vlčků“.

Obec stojí na křižovatce čtyř cest. Směrem na Plánici stoupá silnice přes serpentiny, které tvoří písmeno „W“, do Kvasetic. Další vlastnický rod Wallisů zde údajně pořádal závody kočárů. Druhá cesta vede do již výše zmíněné osady Nicov. Tímto směrem narazíte po krátké procházce na kamenný kříž o jehož původu se mi nepodařilo zjistit žádné bližší údaje.

 

Třetí komunikace je nejstrmější a dostanete se po ní do obce Pohoří. Tímto směrem se také nachází přírodní památka Velký kámen. Na tomto místě se v eneolitu nacházelo výššiné sídliště příslušníků chamské kultury. Posledí směr jakým můžete vesnici opustit kopíruje tok potoka a pokračuje do Nepomuku a dále na Plzeň. Tímto směrem naleznete na konci obce, vlevo odbočující kamenitou cestu. Tady se, pár desítek metrů od hlavní silnice, nachází jediná roubená stavba v obci (nyní částečně omítnutá a nabílená), kde podle neověřených informací bydlela část zámeckého služebnictva.

K obci náleží rozlehlé lesní porosty, které jsou v létě rájem pro houbaře. V minulosti se tu panstvo z loveckého zámečku prohánělo při svých šlechtických kratochvílích. I současný spolek myslivců z několika obcí nese název „Myslivecký spolek Lovčice“.

 

Informace ke keši:

Na výchozích souřadnicích keš nehledejte. Zde se nachází malá náves, kterou dporučuji jako startovní pozici. Můžete zde také zaparkovat své geovozidlo. Odtud si uděláte malou procházku po vesnici při které zjistíte údaje potřebné pro výpočet finálních souřadnic a odlov keše. K tomu je potřeba nejprve pozorně pročíst úvodní text. Dále uvádím doporučený směr procházky a sled zastávek:

Po zjištění údajů na samotné návsi pokračujte dolů ke kapličce. Po cestě dávejte pozor na turistické ukazatele. Pak pokračujte k roubence, kde uděláte čelem vzad a vrátíte se na místo startu. To minete a po silnici se s pomocí boží dostanete k další indicii. Odtud je krásně vidět zámek ke kterému vyrazíte nejkratší cestou. Teď už budete mít všechny potřebné údaje a stačí jen pečlivě počítat.

V létě si k výpočtu můžete třeba sednout na břehu malého rybníčku u vjezdu do areálu, odkud budete moci obdivovat nejen zámek, ale i opravený štít bývalých kanceláří družstva. Přeji příjemný a hlavně úspěšný lov!

Upozornění:

Při vnější prohlídce zámku se pohybujte pouze po cestě obcházející budovu zprava, která se na obou koncích napojuje na hlavní silnici. Tato cesta je obecní, ostatní prostory jsou soukromé a majitel na nich pohyb dost nerad vidí. Keš není umístěna uvnitř areálu zámku, ani uvnitř jiného uzavřeného nebo oploceného objektu. Pro její vyzvednutí není potřeba rozebírat žádné zdi, zídky, hrabat, kopat, šplhat, nebo se potápět :-). Majitel pozemku, v jehož blízkosti je keška umístěna je informován, ale znovu upozorňuji - NEVSTUPUJTE DO OPLOCENÝCH PROSTOR!!

 

Výpočet:       N 49°24.ABC      E 013°30.DEF

A = počet lovčických občanů padlých v 1. světové válce

B = (ciferace nadmořské výšky obce Lovčice uvedená na ceduli u turistických rozcestníků) +1

C = počet svislých příček v otvoru dveří kapličky (v jednom křídle).

D = číslo odpovídající pravdě: Dveře malé roubené chaloupky mají barvu

- zelenou = 6

- modrou = 7

- hnědou = 8

- černou = 9

E = číslo odpovídající pravdě: Na křížku za obcí je kromě letopočtu

- nápis INRI = 2

- soška ukřižovaného Ježíše = 3

- menší kříž = 4

- kalich = 5

F = (počet oken na budově zámku na stěně směrem k bývalému hostinci) +1

Kontrolní výpočet: A+B+C+D+E+F = 35

 

 

Additional Hints (Decrypt)

1) Cbq mrzí - anq mrzí, an xirgl ipryn frqá. Hž ghšíš, mqá fr zv, uyrqrw gnz pb wr uarqá. 2) 1KKK

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)