Skip to content

Novoměstské kašny Multi-cache

Hidden : 5/10/2020
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Novoměstské kašny

kašna s chrličem v zámecké zahradě

Potřeba čisté a pitné vody provází lidstvo od nepaměti. V minulosti byly jejím zdrojem v rozvíjejících se obcích a městech povětšinou právě kašny. Původně byly kašny pojímány jako čistě funční, tedy obyčejné kamenné, dřevěné, někdy i plechové schránky. Do nic byla voda obvykle přiváděna z jednoduché trubky veřejného vodovodu. U kašny stály džbery a často tam bývalo koryto, které sloužilo k napájení dobytka. Jindy byly kašny koncipovány jako zcela samostatné zdroje vody, tedy ve spojení s obecní či městskou studnou. Teprve od 16. století byla kašnám přidávána i umělecká hodnota a objevují se kašny různě architektonicky zdobené se sochami a plastikami. Často již neslouží jako pouhý zdroj vody, ale stávají se významným prvkem dotvářejícím městskou či zahradní architekturu a v okolí kašen vznikají místa k odpočinku a osvěžení.

Tato procházková multinka vás zavede právě za kašnami, studnami či prameníky, historickými i novodobými, nacházejícími se v Novém Městě nad Metují.

Stage 1 - kašna s chrličem vody v zámecké zahradě
N 50°20.706' E 16°8.899'

 

Na počátku 20.století proměnil architekt  Dušan Jurkovič zanedbaný zámecký park v zahradu francouzského stylu. Do jejího středu byla umístěna okrasná  barokní kašna s chrličem vody.

Zámecká zahrada není přístupná celoročně, takže návštěvu této stage na úvodních souřadnicích nebudete při postupu k finálce nutně potřebovat a poznamenejte si, že A=0 :)

Přesto, pokud místo navštívíte v době, kdy je zahrada otevřena, nenechte si její návštěvu ujít. Ostatně využijete-li doporučené místo k parkování, budete to mít do zámecké zahrady pár kroků.

pozn.

OTEVÍRACÍ DOBA ZAHRADY

květen, červen, září:  pondělí: zavřeno, úterý - neděle: 9 - 16 hodin
červenec, srpen: denně: 9 - 17 hodin
říjen - duben: uzavřena
vstup zdarma
 
 
Stage 2 – kašna Na Rychtě
N 50°21.056'  E 16°9.028'

Před hospodou Na Rychtě se nachází kovová kašna osazená čtyřmi ozdobnými mosaznými kohoutky.

Jaký motiv tyto kohoutky nesou ?

Pozn. Protože na tomto místě docházelo v prvních dnech po publikaci kešky často k problému s jednoznačným určením hodnoty B, byla tato stage dodatečně poupravena do stávající podoby. 
 
 
Stage 3 - pískovcová kašna u hřbitova Na Bořetíně
N 50°21.032'  E 16°9.160'

 

Pískovcová kašna tvořená z jednoho pískovcového balvanu pochází ze skal od Německé Čermné z Kladského hrabství. Původně byla umístěna na náměstí u děkanství. Odtud byla  přemístěna před chalupu č. 30 do Dlouhé ulice. Nyní se nachází vedle vchodu na hřbitov na  Bořetíně.

Letopočet vyrytý na přední straně kašny je:

1709 C = 9
1708 C =1
1707 C = 5

 

 

Stage 4 - pítko u Zázvorky
N 50°20.692'  E 16°9.080'

 

Na dvorku pod věží  Zázvorkou se od roku 2002 nachází prameník se zvířecím motivem. Jeho autorem je jaroměřský sochař Petr Novák. Horní část imitující okov a mísa pod ním jsou z bronzu, tělo prameníku je z božanovského pískovce. 

Zvířecí motiv na prameníku je tvořen:

Orlem s hadem   D=8
Chtem s kočkou  D=1
Ledňáčkem s rybou D = 5
 
 
Stage 5 - pískovcová kašna před zámkem
N 50°20.644'  E 16°9.038'

 

První kamenná kašna v Novém Městě nad Metují. Kašna je vytesána z jednoho kusu pískovcového kamene a její rozměry jsou 2,38 x 2,10 x 1,08 m. Byla objednána u kameníka v Machově, odkud byla přivezena v zimě na zvlášť vyrobených saních. Přeprava trvala pět dní a musely být kvůli ní vyztuženy mosty. Kašna byla původně umístěna na rynku poblíž rybníčku, později byla přesunuta na Horské předměstí před dům č.1006 a znovu vrácena na náměstí roku 1932 do míst před panský pivovar. V roce 1954 kašna musela uvolnit místo Smetanovu pomníku a byla přestěhována na druhou stranu příjezdové cesty k zámku do zámeckého parčíku, kde stojí dodnes.

Informační tabulka u příjezdové cesty k zámku vám prozradí, ve kterém roce byla kašna přivezena z Machova do Nového Města

1661   E = 7
1665   E = 8
1663   E = 9
 
 
Stage 6 - studna na Husově náměstí
N 50°20.627'  E 16°9.126'

 

Při rekonstrukci náměstí v roce 2009 byly poblíž sloupu se sousoším Nejsvětější Trojice odkryty čtyři klenby tvořící silně nepravidelný čtvercový půdorys. Jsou to pozůstatky rezervoáru vody.

Archeologové usuzují, že tento rezervoár sloužil již od 16. století k zásobování města vodou, ale v 19. stol. byl zasypán. Napájela jej voda, která sem prosakovala ze skalních puklin.

Studna je nyní opět vyčištěna a upravena tak, aby do ní bylo možné nahlédnout. Na horní část studny byla instalována ozdobná mříž s výsečemi z tvrzeného skla, jejímž autorem je místní umělecký kovář Petr Hartmann.

Kolik ozdobných zlatých kuliček se nachází ve středovém kruhu mříže, tedy nad úrovní kašny ?

10 kuliček  F= 5
18 kuliček  F= 8
16 kuliček  F= 2
 
Stage 7 – pískovcová kašna ve Farní zahradě
N 50°20.621', E 16°9.183'

 

Další z kašen najdeme ve Farní zahradě poblíž kostela Nejsvětější trojice. U kostelní zdi vlevo od vchodu si můžete všimnout sochy sv.Jakuba. Tuto pískovcovou sochu (zdobící původně průčelí dnes již neexistujícího kostela sv.Salvatora) dal kupec Smola na svůj náklad postavit na osmihrannou kašnu, kterou dal roku 1883 taktéž na své náklady umístit do děkanské zahrady. Při opravě kostela v roce 1922 byla opravena i socha a umístěna na podstavci ke kostelní zdi a v zahradě tak zůstala samostatná kašna.

Křestní jméno zmiňovaného kupce Smoly bylo:

František  G=6
Václav       G=0
Antonín    G=3

 

Pozn. Farní zahrada není běžně přístupná, takže se nedostanete až ke kašně, i tak si ji ale můžete dobře prohlédnout, a to ze všech potřebných stran :)

 

Stage 8 – prameník s polibkem Hildenském atriu
N 50°20.638'  E 16°9.178'

 

Pítko s mottem „Voda pro třetí tisíciletí“ bylo vytesáno z královédvorskéhopítko v atriu
pískovce sochařem Petrem Novákem. Odhaleno bylo v Hildenském atriu v sousedství Městského muzea v rámci „setkání nových měst“, a to v roce:
 
 
2004   H=4
2001   H=7
2003  H=1
 
 
 
 
 

A nyní již víte vše, co potřebujete, takže se můžete v Hildenském atriu posadit na lavičku a v klidu doplnit a ověřit souřadnice, abyste se mohli vydat pro finálku  :)

Její souřadnice jsou : N 50° 2A.BCD´ E 16° 0E.FGH´

 

Ke keši:

Za pěkného počasí se nedaleko finálky můžou vyskytnout procházející pejskaři či výletníci, jinak je místo docela klidné, ale i tak zkuste nepoutat zbytečnou pozornost zvědavců a ničitelů, však jako zkušení lovci víte co a jak... Určitý úsek je třeba absolvovat trávou, která nemusí být vždy posekaná. Počítejte s tím hlavně za deštivého počasí  a taky bacha na klíšťata. Kešku prosím vracejte vždy do původního stavu a dobře uzavřete. Kolečko venku neslouží k otevírání schránky, zatočte až po otevření a nepoužívejte prosím hrubou sílu. Pokud zaznamenáte nějaké poškození, problém s logbookem či jiný zádrhel, prosím co nejdříve o upozornění. Ve schránce se také najde dost místa pro výměnu TB, GC či CWG.

Pro první 3 nálezce je v keši připraveno k vyzvednutí pamětní CWG

Užijte si lov a Nové Město nad Metují =)

 

 

 

Additional Hints (Decrypt)

orghyn craqhyn / bgriev - mngbp fv - mnybthw ;)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)