Skip to content

♘ # 1 000 : Čiernobiely svet ♞ Mystery Cache

This cache has been archived.

Luboši: Okej, keška na mieste pravdepodobne nie je, nechám priestor lepším nápadom na kešky :)

More
Hidden : 12/19/2019
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Táto keška vznikla pri príležitosti konania eventu mojej # 1 000 nájdenej kešky.

Ďalšie kešky zo série :

# 1 000 : Šípková Hádanka

# 1 000 : Slávne Športové Osobnosti

# 1 000 : Až na vrchol!

 

Šach je strategická stolová hra pre 2 hráčov. Má v sebe prvky umenia, vedy a športu. Šach rozvíja logické myslenie a cvičí pamäť. Hovorí sa jej aj hra kráľov.

Cieľom hry je dať súperovi mat. Šachmat alebo šach-mat alebo mat je situácia v šachu, keď je kráľ ohrozený a po ľubovoľnom ťahu by bol ohrozený tiež. Hráč, ktorého kráľ dostal mat, partiu prehral.

Prvá podoba šachu sa datuje na rok 500 v severnej Indii, známa pod menom Čaturanga. V tejto hre sa zrkadlilo zloženie vtedajšieho indického vojska. Výsledok boja bol ovplyvňovaný náhodou, lebo ťahy sa určovali hádzaním kociek.

Dejiny šachu :

- r. 847 prvá šachová kniha

- r. 1851 prvý šachový turnaj v Londýne

- r. 1867 prvé použitie šachových hodín na medzinárodnom šachovom turnaji v Paríži. Hra s použitím hodín sa nazýva aj Bleskový šach.

V bleskovom šachu majú hráči k dispozícii určitý časový úsek, počas ktorého musí hráč vyhrať nad súperom. Pokiaľ sa žiadnemu hráčovi nepodarí do stanoveného času dať mat, prehráva ten, kto ako prvý prekročí časový limit . Zvyčajne sa nastavuje 10 minút na hru, čo znamená 5 minút pre hráča (podľa pravidiel FIDE --> Medzinárodná šachová federácia). Pokiaľ hráč urobí nemožný ťah, pridáva sa súperovi minúta navyše. Druhý nemožný ťah prehráva celú partiu.

Šachové pravidlá :

Šach sa hrá na doske zvanej šachovnica, rozdelenej na 8×8 políčok čiernej a bielej farby. Každý hráč má na začiatku partie k dispozícii nasledujúce figúrky:

1 kráľa (Políčka E1, E8). Pohybuje sa o jedno políčko každým smerom, pokiaľ na danom políčku nebude ohrozený inou figúrkou.

1 dámu (nesprávne kráľovná)(Políčka D1, D8). Pohybuje sa ľubovoľným smerom o ľubovoľný počet polí..

2 veže (Políčka A1, A8, H1, H8). Veža sa pohybuje o ľubovoľný počet polí po riadkoch alebo stĺpcoch a je to druhá najmocnejšia figúrka hneď po dáme.

2 strelcov (Políčka C1, C8, F1, F8). Strelec sa pohybuje o ľubovoľný počet polí po diagonálach. Z toho vyplýva, že strelec nikdy nevstúpi na pole inej farby, než na akom začínal hru. Každý hráč má dvoch strelcov - jedného na bielych poliach a druhého na čiernych.

2 jazdcov (nesprávne kôň) (Políčka B1, B8. G1, G8). Jazdec sa pohybuje 2:1 v tvare písmena L.(2 políčka rovno, 1 do boku)

8 pešiakov (nesprávne sedliak)(Políčka celého riadku 2 a 7). Pohybujú sa len rovno o 1 políčko, ale môže ísť aj diagonálne o 1 políčko, ak chce zajať súperovu figúrku.

Orientačná relatívna sila figúrok:

pešiak 1

jazdec 3 (3,25)

strelec 3 (3,75)

veža 5 (5,5)

dáma 9 (10)

Zadanie mystery kešky :

Medzinárodný šachový turnaj, Viedeň, 1945.

Vo svete, kde národy bojujú proti sebe, môžu byť aj nevinné šachové turnaje synonymom vojny krajín. Kto prehrá zápas, cíti sa ako porazený a v abstraktnom význame prehral svojmu štátu celú vojnu. Na hráčov je vyvíjaný neuveriteľný tlak, aby vyhrali. Dostali ste sa do finále šachového turnaja proti Nemeckému súperovi Hansovi. Podarí sa Vám zvíťaziť?

...Prichádzam k nášmu stolu, figúrky sú rozostavené na šachovnici a môj súper ma už očakáva. Ani v týchto krutých časoch sa však nezabúda na slušnosť a tak zaželanie si veľa šťastia patrí medzi povinnosti. Sadám za biele figúrky, urobím hlboký výdych, a..... Stlačím hodiny a začínam.

5:00, 4:59, ťahám pešiaka na C4. Po opätovnom stlačení hodín sa časomiera na mojej strane sa zastavila na 4:58 a automaticky sa spustila súperovi, ktorý práve potiahol jazdcom na F6 a taktiež zastavuje hodiny. Časomiera teraz opäť odrátava minúty mne až do ďalšieho stlačenia. Po každom ťahu treba hodiny zastaviť, aby súper mohol hrať. 4:57, 4:56, pešiak na D3. Hans vzápätí ťahá pešiakom na E5.

Minúty začali plynúť, každá sekunda trvala ako celá večnosť. Asi 30 sekúnd pred mojím koncom to nevyzeralo dobre. Hans mal na stole oveľa viac figúriek ako ja. Navyše mu ostávalo 56 sekúnd.

Jedna chyba mohla znamenať prehratý zápas. 00:30, 00:29, Strelec na G3. 00:56, 00:55, Strelec na C3. Šach!

Po tvári mi začali stekať kvapky potu. Čas mi nemilosrdne plynul. Nakoniec som sa zahľadel naňho, on na mňa. Z jeho výrazu tváre bolo hneď vidieť, že na jednu dôležitú vec práve zabudol.

Kráľ na D1.

Dáma na D4. Šach!

Kráľ na E2.

Dáma na D3. Šach!

Kráľ na F2.

Dáma na D2. Šach!

Kráľ na G1.

"Prosím, nevšimni si to.....", v duchu som si pre seba povedal.

Dáma na E1. Šach!

Pouškrnul som sa, pretože som vedel, že práve nastala moja chvíľa. Avšak čas sa stále kráti. Ostáva mi len 15 sekúnd, Hansovi ešte 36. Musel som byť rýchly.

Strelec na E1.

V tejto chvíli si Hans uvedomil, že situácia preňho nie je vôbec dobrá. Jeho jedinou nádejou je moje vypršanie času.

Strelec na E1.

Dáma na G5. Šach!

Kráľ na H7

Tik-Tak, Tik-Tak, ešte 12 sekúnd. Nervy vrcholia u nás oboch.

Pešiak na H4.

Strelec na H4.

Výborne, zatiaľ robí presne to, čo chcem. Vychádza mi to, už ostáva len dúfať, že to stihnem.

Dáma na H4. Šach!

Kráľ na G7.

Dáma na B4.

Veža na G6. Šach!

Kráľ na F1.

Veža na F6. Šach!

Kráľ na E1.

Veža na E6. Šach!

Kráľ na D1.

Hans už vedel v tejto chvíli, že nemôže vyhrať inak, ako mojím vypršaním času. Ostáva mi 7 sekúnd, súperovi 19.

Kráľ na F7.

Kráľ na D2.

6 sekúnd do konca

Kráľ na E7.

Oči som zvraštil až k nebesám. V takýto zázrak som ani neveril. Dvihol som ruku a zakričal : "Chcem reklamovať súperov nemožný ťah!". Bola mi uznaná minúta k dobru. Stav sa úplne obrátil. Ostávalo mi 66 sekúnd, zatiaľ čo Hansovi 17.

Posledný Hansov ťah sa vrátil o 1 ťah späť a potiahol kráľom na G7. Ja som potiahol dámou na G4 a dal mu šach. Hans už len krútil hlavou, potiahol kráľom na H7. Dámou som mu vzal poslednú figúrku, ktorá sa dá vziať. Teraz ostávalo vymyslieť, ako mu s 2 figúrkami dám mat.

Kráľ na H8.

Kráľ na E3.

Kráľ na H7.

Kráľ na F4.

Ostávalo 13 sekúnd do konca, tentokrát však na Hansovej strane.

Kráľ na H8.

Kráľ na F5.

Kráľ na H7.

Kráľ na F6.

Kráľ na H8.

Dáma na D7.

Ostávalo 10 sekúnd do konca a po tomto ťahu Hans zložil kráľa, čím definitívne uznal svoju porážku. Vedel, že jediným pohybom by som mu dal mat. So smutným výrazom mi poblahoželal k víťazstvu, podali sme si ruky, pričom som videl aj zdesenie v jeho očiach. Čo sa s ním stane, keď sa vráti ako porazený naspäť do Nemecka? Ale to je už na iné rozprávanie.....

Otázky na Vás sú dve :

1. Akou figúrkou mohol Hans dostať mat?

2. Na aké políčko by sa musela daná figúrka posunúť, aby Hans dostal mat?

Odpovede píšte v tvare (Figúrka medzera Políčko), vzor :

Kôň A1


Cez certitude môžete overiť riešenie svojej kešky.

Additional Hints (Decrypt)

Avr cbq xnzrazv....

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)