Skip to content

DCP#74 - VRBICANY, VRANY, LUKOV, PALEC Multi-cache

This cache has been archived.

GKMSlany: Archiv

More
Hidden : 11/7/2019
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Stage 1: Kaple Nejsvětější Trojice stojí na návsi, na vyvýšeném místě nad cestou. Jedná se o velkou kapli na obdélném půdoryse s jednoduchým vysokým nástavcem pro zvon. Byla vystavěna r. 1830. Před východním průčelím kaple je umístěný litinový kříž z 2. poloviny 19. století, který dotváří celkové prostředí.

Podívejte se dovnitř kaple. Zajímá vás osvětlení interiéru.
Pokud je v kapli zářivka pak A = 9
Pokud je v kapli lustr pak A = 6
Pokud tam není nic (svíčky se nepočítají) pak A = 3

 

Stage 2: Povšimněte si pěkně usazeného kříže.
Na bílém podstavci, vpravo dole je letopočet (??B?) Třetí číslo je B.

Vrbičany.
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1318 , kdy je zmiňován vladyka Hynek. Po staletí se  majitelé měnili, aby posledním držitelem byl šlechtický rod Clam-Martinicové. Jméno obce se podle dokladů odvozuje od množství vrb a vrbového proutí v okolí. Ještě dnes se hojné vrbové porosty vyskytují v údolí od Telec k Vrbičanům a ke Klobukům


 

Zajímavé místo: Jedná se o kamennou kapličku, barokizujících tvarů na trojbokém půdoryse se zaoblenými rohy, která je završena trojbokou stanovou střechou, krytou prejzy, vrcholící trojúhelným nástavcem, na němž původně spočíval kříž. Nástavec vytváří tvar mansardy. Stěny jsou probrány nikami se stlačenými záklenky, jež jsou rámovány pilastry s reliéfními čabrakami, na něž dosedá archivolta. Stěny jsou ukončeny římsou. V nice jsou reliéfně provedena data 1813 a 1967. Jmenuje se kaple Nejsvětější Trojice, ale říká se jí Napoleonská – možná kvůli tvaru, který připomíná napoleonský klobouk, možná dle zkazek o zde pochovaných napoleonských vojácích, kteří zemřeli na choleru (nebo otravu houbami), když tudy táhli.
 


Na tomto místě bych rád upozornil na krásnou kešku v sérii DCP, kterou vytvořili TwiceRaP. Jedná se o DCP #28 - BOZI MUKA - VRANY


 

Zajímavé místo: Tady to máte 3 v 1. Václava, Jana a Marii.
Jste-li autem zaparkujte zde, u sv. Václava, kvalitně provedené sochy od slánského sochaře a kameníka Jaroslava Vedlíka. Skulptura pochází z 2. poloviny 19. století a je umístěná na pozdně barokním soklu. Všimněte si jak je Václav „frajersky“ nakročený do hrdého postoje. Myslím, že to pan Vedlík trefil…ano, to je náš patron. V pravici prapor, v levici štít s orlicí. Oblečen dle tehdy aktuálních trendů. Moc pěkné provedení. Cestou od Václava k Marii si povšimněte dynamicky a expresivně pojaté barokní sochy sv.Jana Nepomuckého.

 

Zajímavé místo: Socha sv. Jana Nepomuckého je kvalitní kamenickou prací z 2. poloviny 18. století a nachází se v prostoru návsi, kdysi obklopena kaštany. Na odstupněné podestě stojí na hranolovém soklíku konkávně probraný sloupek s výraznou, směrem vzhůru se rozšiřující žebrovanou spodní částí, a s kartuší s reliéfem, znázorňujícím svržení sv. Jana Nepomucého z Karlova mostu. Sloupek vynáší vlastní soklík sochy, zdobený rokajem. Světec je znázoněn jako starší muž, v běžném oděvu i postoji, v levé roce svírá krucifix, který má opřený o levé rameno. Tělo je rozpohybováno ve výrazném kontrapostu.

 

Stage 3: Štítek na soklu obsahuje text "Dílo neznámého sochaře kol. r. ???C..." Čtvrtá číslice je C. Socha P. Marie Svatohorské je jediná v regionu, tedy potkáváte se tu s raritou. Postava korunované madony, držícícJežíška, stojí na vysokém barokně tvarovaném, ale časově pozdějším podstavci. Uprostřed římsy je osazená ozdobně tvarovaná kartuše s latinským nápisem TU NOS / AB HOSTE PROTEGE / ET MORTIS HORA / SUSCIPE. Nad římsou je vlastní sokl sochy s bočními stranami volutově zavinutými a zatíženými koulemi. Střed soklu zdobí dvě hlavy andílků. Velmi štíhlá figura je zachycena v kontrapostu uvolněné pravé nohy.

 

Stage 4: Povšimněte si schodů lemovaných zabradlím. Počet schodů je D
Kaple sv. Rosálie je postavena na kruhovém půdoryse, se vstupem orientovaným k jihu byla postavena r. 1812 na místě staršího kříže.. Fasády vrcholí římsou, krytou prejzy, nad pravoúhle klenutým vstupem vzedmutou, pod níž je reliéfně vyveden nápis MARIA. Nad vstupem je umístěn půlkruhově ukončený štít s konkávně projmutými křídly. Střecha je kuželová, s válcovou lucernou završenou křížkem. Kaple je nejspíše dílem místního řemeslníka. Fascinuje mě jak nádherně je zde "zasazena".


Zajímavé místo: Opouštíte Vraný. cestou do Lukova stojí za prohlédnutí tzv. Bláhovic křížek. Štítek na boku památky nás informuje, že byl vystavěn péčí Sdružení přátel Vraného na místě památného křížku, zničeného ve 2. polovině 20. století. 
Vraný.
První známý držitel byl vladyka Bedřich z Vraného, jehož rod  držel část vsi podle první zmínky už roku 1228. Od roku 1434 bylo Vraný v majetku Zajíců z Házmburka. Na žádost Jana Zajíce z Házmburka byla 4. 4.1513 vesnice povýšena na městečko. 14. května 1538 udělil král Ferdinand I. Vranému podnes užívaný znak. Poslední feudálním vlastníkem Vraného byla od roku 1706 Metropolitní kapitula u sv. Víta na Pražském hradě.


 


Cestou z Vraného do Lukova budete míjet zajímavé místo, k němuž se váže keš od TwiceRaP Smirci kriz-Vrany/Conciliation Cross of Vrany Rozhodně stojí za návštěvu.



Zajímavé místo: Tento kříž je na samé hranici okresů a krajů. Podobně jako jeho "dolní" bráška je kamenný. Vedle kříže si můžete prohlédnout  krásný historický hraniční kámen, možná milník. 
Lukov.
F. Velc uvádí, že zde bývala tvrz, ale již po ní není památky. V 15. století prý byla panským sídlem pánů z Braškova a z Lukova. Poslední zmínka o tvrzi je z roku 1615 (kde Velc neuvádí) a poté, za válek švédských, pustla a pustla a pustla...
Když jsem tu brouzdal během přípravy této multiny zašel jsem ke kostelu sv. Jiří u něhož mě velice zaujala márnice a ještě něco. Jestli zavítáte i sem, mrkněte se na náhrobky. Trochu přeŠrámkováno, ne?


Stage 5: Oproti "hornímu" bráškovi je tento kříž datovaný. Víme tedy, že ho sem "šoupli" roku 1898. 
Vás zajímá i nedaleká žlutá trafostanice. Identifikační číslo stanice je ve tvaru KL ??40. Součet prvního a druhého čísla za KL je E.

Odtud se vydejte na poslední stage, do Pálče. Cestu budete mít přes Horní Kamenici, kde si můžete povšimnout roztomilé zvoničky. Letmo se tématem zvoniček jako drobných památek zabýváme v keši DCP#13 - ZTRACENA KAPLICKA. Tato je jiná než ta přelícká, ale rozhodně stojí za pozornost.

 


Stage 6: Mezi okapem a elektrodvířky si všimněte modré orientační tabulky pro vodárenské zařízení. Druhé číslo je F. Pokud si nejste jistí použijte fotohint. U kříže můžete provést samostudium, je popsán nádherným písmem ze všech stran. Páleč. Název obce nejspíše souvisel s tím, že obec vznikla na místě vypáleného lesa při kolonizaci ve 13. století. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1316. V obci stála tvrz, na níž sídlil místní zeman. V první polovině 14. století patřila alespoň část obce biskupu Janu z Dražic, který ji daroval nově založenému klášteru augustiniánů v Roudnici nad Labem. Po husitských válkách přešla obec do majetku českých panovníků. V 16. století ji získali  Hrobčičtí z Hrobčic, kteří ji drželi do roku 1623. Ještě v roce 1928 bylo možno pozorovat asi 40 m široké a 36 m dlouhé původní zdivo tvrze.

 


Finále: N 50° 18.ABC' E 14° 2.DEF'

Dovolil jsem si pro vás připravit itinerář, který by mohl nabídnout pohodlnější putování a třeba i obohatit váš výlet. Stáhnout si jej můžete ZDE 


Zdroj:
Památkový katalog - online
Wikipedie - online
Velc, F.: Soupis památek, ročník 20. Politický okres slanský (1904) - online


Nezávislý test provedli ashberry, stara.kryta a Raduar. Z celého srdce jim za to děkuji.



Informace o sérii Drobné církevní památky (DCP)

Série je otevřená. Drobné sakrální architektury je v našem regionu dost a časem by mohla být pěkně podchycena a zdokumentovaná část krajiny. Pokud by vás někoho tento záměr zaujal a chtěl vytvořit keš do série prosím jej jen o zachování tvaru názvu keše, volby DCP v kladenském okrese a o zvážení zda jsem ochotný/á se o keš dlouhodobě starat, případně jí nabídnout k adopci pokud to již nebude možné. První keš série byla publikována v pátek 13.června 2014.

Do série DCP patří tyto keše

Additional Hints (Decrypt)

mn xnzral

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)