Skip to content

Telefonni Mystery Cache

Hidden : 7/2/2020
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Z historie telefonu a spojovacích zařízení


Odvěká potřeba lidí předávat zprávy vedla ke vzniku celé řady způsobů. Teprve rozvoj využívání elektřiny umožnil zkoumání možností přenosu zpráv i elektrickou cestu.
v roce 1820 objevil H. CH. OERSTED magnetické účinky elektrického proudu. Tím zahájil období prací dalších průkopníků – ŠILINGRA, GAUSSE, WEBERA, COOKA a WHEATSTONA, jejichž výsledkem byl telegraf, který v roce 1837 vylepšil MORSE na telegraf píšící v jednotném značkovém kódu (Morseova abeceda). O další zdokonalení telegrafu se zasloužil D. E. HUGHES, který sestrojil telegraf píšící písmena. I nadále však lidstvo postrádalo přenos zvuku lidského hlasu.

V roce 1854 popsal CH. BOURSEL přístroj s membránou, tato myšlenka měla ke vzniku telefonního přístroje již velmi blízko. V roce 1860 J. P. REISS využil objevu magnetostrikce a jako první sestrojil zařízení pro přenos zvuků, přenášená řeč byla nesrozumitelná. Do historie však vešel název telefon(řecky: téle = vzdálený a fóné = hlas), který pro své zařízení poprvé použil. Zklamaný Reiss v práci na vynálezu nepokračoval, předal jej roku 1863 svému příteli do Londýna, odkud se dostal do Ameriky. Tam na jeho zlepšení pracovali Wayde, Gray, Cromewll a Varley. Výrazného zlepšení však nedocílili.

První přístroj, který umožňoval srozumitelný přenos řeči, sestrojil A. G. BELL, dobře přenášel hudbu i řeč, ale jen na malou vzdálenost. Patent na telegraf byl Bellovi udělen 7.3.1876 pod číslem 174465. Představen byl na první světové výstavě ve Philadelfii v červnu 1876.
Začátkem ledna 1876 umístil Bell sluchátkový přístroj na půdě a mluvítko na stůl v přízemí. Věta, kterou pak pronesl do mikrofonu, vstoupila do dějin: „Pane Watsone, prosím, přijďte sem, potřebuji vás tady!“ Za okamžik se po schodech přiřítil nadšený asistent: „Slyšel jsem vás! Funguje to!“

Podstatné zlepšení Bellovu telefonu se dostalo uhlíkovým mikrofonem, za jehož vynálezce je považován D. E. HUGHES. V roce 1877 docílil výrazného zvětšení dosahu přenosu zvuku. K dalšímu zdokonalení výrazně přispěl i T. A. EDISSON, BERLINER či MERCEDIER, který sloučil mikrofon a sluchátko do jednoho mechanického celku, nazvaného mikrotelefon.

Telefon tedy vznikl a byl zdokonalen v Americe. První telefony se do Evropy dostaly v říjnu 1877. Při své svatební cestě jich několik do Anglie přivezl sám Bell. Věnoval je vedoucímu londýnského hlavního telegrafního úřadu, který 24. října 1877 dva z nich věnoval generálnímu poštmistrovi v Berlíně, ten již 26. řijna 1877 předvedl veřejnosti telefony v provozu na vedení mezi hlavní poštou a hlavním telegrafním úřadem. 26. říjen 1877 je považován za den vzniku telefonu na evropském kontinentě.

Vynálezce Bell, jehož společnost The American Bell Telephone Company v roce 1880 vyrobila již přes 50 tisíc telefonů, se o patentovou ochranu v Německu nezajímal, a tak bylo možno okamžitě zahájit jejich výrobu. Koncem listopadu téhož roku firma Siemens vyráběla již 200 kusů denně. V roce 1881 byl zahájen v Berlíně provoz první městské telefonní ústředny. V téže době provozovala Americe již 20 místních a několik meziměstských ústředen.

Telefonizace se nezadržitelně šířila, ve Vídní zahájila v roce 1881 činnost první telefonní ústředna v Rakousku-Uhersku pro 154 účastníků, v Čechách bylo v tom roce zřízeno teprve první soukromé telefonní vedení mezi budovou správy dolů Richarda Hartmana v Ledvicích a nádražní budovou v Duchcově. Téhož roku si nechal zřídit telefonní vedení vysočanský statkář Frey, mezi svým bydlištěm a cukrovarem.

První dvě pražské telefonní stanice byly dány do provozu v dubnu 1882 k veřejnému použití zdarma, sloužily především k propagaci. První ústředna v Praze zahájila provoz 11. srpna 1882 a měla 11 účastníků. Ještě toho roku byla nahrazena novou telefonní ústřednou. V roce 1896 měla 1200 účastnických přípojek a po rozšíření v roce 1908 už 6000 přípojek.
První meziměstské telefonní spojení na našem území se uskutečnilo v roce 1888. Nejfrekventovanější meziměstská telefonní linka mezi Prahou a Vídní byla zřízena v roce 1889. Veřejné pouliční telefonní přístroje byly dány do provozu v Praze v roce 1911.
Práce operátora v telefonní ústředně jistě nikdy nebyla jednodochá (1966)

V počátcích telefonizace u nás byly nejčastěji používány anglické telefonní přístroje firmy Gower-Bell se dvěma Bellovými sluchátky. V roce 1919 byla zřízena polostátní firma Telegrafie v Praze na výrobu telegrafů a telefonů, která začala vyrábět první typizované vzory československých telefonních přístrojů. Větší počet technicky vyspělejších telefonních přístrojů se plně uplatnil až po zavedení automatického telefonního styku, který se u nás datuje od roku 1921.

Průkopníkem byl Američan A. B. STROWGER, který vyřešil problém spojování pouze technickými prostředky. V roce 1892, kdy byla vynalezena číselnice, bylo již toto automatické zařízení tak zdokonaleno, že o něj projevila zájem celá řada dalších států. V roce 1898 se dostalo do Evropy a bylo dáno do provozu v Londýně. V Berlíně zahájilo provoz v roce 1906.

Německá firma Siemens a Halske, která v roce 1907 získala americké patenty, zdokonalila systém volby, když od roku 1927 začala vyrábět čtvercové voliče. Do Evropy se vrátila z Ameriky zdokonalená Švédská technologie ústředen zvaná křížová až v roce 1950.

V sedmdesátých letech se začaly objevovat první elektronické telefonní ústředny. Vynikají především v rychlosti spojování, v rozsahu funkcí, a to zejména s nastupující digitalizací 90 let. Elektronika pronikla do telefonních přístrojů a ve spojení s digitálním elektronickým spojovacím systémem umožňuje nabídnout telefonnímu účastníkovi komfortní služby (ISDN) a to jak hlasové, tak datové.
Využívání moderních spojovacích systémů se stalo v současném světě komunikace a informatiky samozřejmou a každodenní potřebou.
První mobilní analogová síť (NMT) byla u nás spuštěna v roce 1991.
Výstavba telekomunikační budovy v Místku na Antoníčkově náměstí (30.4.1980)

Telefonní inspektorát pro Moravu a Slezsko byl v Místku zaveden 1.12.1867. V roce 1889 se pošta sloučila s telegrafickým úřadem a instituce se přestěhovala z domu Felixe Šuberta do vyhořelé továrny Johanna Elzera u fary (stará pošta). Ve Frýdku byl poštovní úřad v roce 1885 spojen s telegrafní stanici (zřízená 1867).
Výstavba telegrafiního vedení byla vedená 1866 od Přerova, Nový Jičín, Frýdek, Těšín a Bílsko do Haliče. Telefonní ústředna byla v Místku zřízena roku 1891 a zaměstnala několik telefonních manipulantek.
Zdroj informací: PUBLI
Jak na keš?

V klidu si uvař kafíčko, posaď se, vezmi papír, tužku a počítej, ale co?
Proveď ciferaci jednotlivých letopočtů na obrázku s telefony z tohoto listingu.
Letopočty v horním řádků patří severní zeměpisné šířce a spodní řádek východní zeměpisné délce.
V šifře místo čísel dosaď ciferaci patřičného letopočtu (např. 8 = v pořadí 8 rok čili 1949 = 5), sečti, odečti.


N 49° 4 (6-7) . (3-2) (1+5) (4-1)    E 018° 2 (8-14) . (9+11) (10+15) (8+14)


Máš vyluštěno, tak odlož hrnek od kávy a hurá ven.


Additional Hints (Decrypt)

icenib mn uyrqrw cbgeroar

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)