Skip to content

Kotlina Turoszowska pieszo lub rowerowo # 20 Mystery Cache

This cache has been archived.

Pucek-Team-P.A.D: Zmiana kesza z zagadkowego na tradycyjny i miejsca ukrycia

More
Hidden : 8/5/2019
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kotlina Turoszowska pieszo lub rowerowo # 20

Pomysł na założenie skrytek w Kotlinie Turoszowskiej narodził się podczas przygotowywania Pierwszego Pieszego Rajdu Kotliny Turoszowskiej w Bogatyni o dystansie 60 km, który odbył się dnia 30 czerwca 2019 roku. Chęć udziału w Rajdzie zadeklarowało 203 uczestników w tym było 85 kobiet i 115 mężczyzn. Na starcie pojawiło się 187 uczestników a do mety dotarło 151 uczestników. W Pierwszym Pieszym Rajdzie Kotliny Turoszowskiej udział wzieli uczestnicy z krajów: Polski, Czech, Słowacji oraz Niemiec. Po 6 godzinach i 18 minutach metę przekroczył pierwszy uczestnik rajdu. Trasa Rajdu prowadziła przez trzy kraje: Polska, Czechy, Niemcy i miała troszkę inny przebieg niż trasa założonych 72 keszy.

Dlaczego 72 kesze? Bo będzie okazja zdobyć suweniry np. 24 kesze w 24 godziny albo 48 kesze w 24 godziny albo 72 kesze 24 godziny a nawet 100 keszy w 24 godziny gdy się odwiedzi kesze innych bogatyńskich Geokeszerów. Wybór należy oczywiście do Was, ile keszy znajdziecie w ciągu jednego dnia.

INFORMACJA O KOTLINIE TUROSZOWSKIEJ:

Kotlina Turoszowska znajduje się w Polsce w województwie dolnośląskim, powiecie zgorzeleckim, w gminie Bogatynia oraz w przygranicznym obszarze Republiki Czeskiej na terenie gmin Hradek nad Nisou oraz Chrastava.

Kotlina Turoszowska jest podjednostką geograficzną Obniżenia Żytawsko-Zgorzeleckiego, położoną w obrębie Pogórza Zachodniosudeckiego. Rozciąga się południkowo od Gór Izerskich na południu do Wyniosłości Działoszyna na północy. Kotlinę Turoszowską od południa ograniczają Góry Izerskie, od wschodu Pogórze Izerskie od zachodu Pogórze Wschodniołużyckie a od północy kotlinę zamyka Wyniosłość Działoszyna. Kotlina Turoszowska składa się z Obniżenia Zatonia, Doliny Miedzianki, Grzbietu Rybarzowickiego, Wysoczyzny Kopacza oraz obszaru wyrobisk i zwałowisk Kopalni „Turów”. W południowej części kotlina przecięta jest granicami państwowymi – granicą polsko-niemiecką od zachodu i granicą polsko-czeską od południa.

Oprócz znajdowania skrytek będzie możliwość poznania historii Kotliny Turoszowskiej dawnej i obecnej.

TRASA PĘTLI KOTLINY TUROSZOWSKIEJ:

Pętla Kotliny Turoszowskiej zaczyna się na placu przy Dworcu Historii w Bogatyni i będzie przebiegać ścieżką Śladami Przeszłości do Opolna Zdrój. Ścieżką przewodników dotrzemy do czeskiej miejscowości Uhelno, z której kierujemy się do Kopaczowa. Następnym miejscem jest Styk Trzech Granic gdzie znajdujemy szlak zielony, którym podążamy wzdłuż Nysy Łużyckiej do Trzcińca Górnego, gdzie znajdują się ruiny Zamku Ronów. Obieramy kierujemy do wsi Działoszyn, nastepnie do wsi Wigancice i zwałowiskiem zewnętrznym zwanym hałdą dochodzimy / dojeżdzamy do Bogatyni.

KESZ:

Jak się zapoznałeś z tablicami turystycznymi nie będziesz miał trudności z odpowiedziami na poniższe pytania, które zaprowadzą Cię do kesza.

Tablica Turystyczna na Jasnej Górze znikneła. Udostępniam opis tablicy nr 5. 

Tablica nr 5 - Jasna Góra

      Stoisz w najwyższym punkcie, najwyżej położonej miejscowości w gminie Bogatynia.

Jasna Góra, wzmiankowana po raz pierwszy na początku XIV w to łańcuchowa wieś łużycka ciągnąca się wzdłuż starej Drogi Kościelnej z Bogatyni aż pod szczyt Guślarza (569 m n.p.m) który znajduje się po czeskiej stronie granicy.

Jasna Góra, podobnie jak cześć Bogatyni należała do średniowiecza Rady Miasta Żytawa. Pierwszą szkołę wzniesiono tu 1666 roku, a 1728 roku, w pobliżu dzisiejszego boiska, wybudowano nie istniejący dziś wiatrak.

Między Jasną Górą a Opolnem znajdują się zarośnięte kamieniołomy trachyfonolitów, z których wydobywano kamienie używane do budowy tutejszych domów.

      Wieś słynęła w okolicy z doskonałych wód źródlanych i studziennych oraz ze wspaniałego widoku na okolice. W epoce romantyzmu, kiedy modne stały się wycieczki góry, panorama roztaczająca się z Guślarza przyciągała licznych spacerowiczów kurujących się w Opolnie-Zdrój. Zimą organizowano tu cieszącą się dużą popularnością kuligi. W Jasnej Górze na przełomie XIX i XX wieku funkcjonowało sześć gościnców oferujących kuracjuszom jadło, napitek i odpoczynek w drodze na Guślarz, a na szczycie od 1872 do 1948 roku działała gospoda. W kronice Bogatyni jest wzmianka, że góra zwana po czesku Vychledy (Widok), a po niemiecku Guckelsberg (Kogucia Góra) była dawniej, miejscem pogańskich obrzędów – guseł, stąd obecna polska nazwa.

      Masyw Guślarza zbudowany jest gnejsów łużyckich, ale na szczycie występuje bazaltowa skała, na której wzniesiono drewnianą platformę widokową. Nieopodal można zobaczyć słup Saksońskiej Sieci Triangulacyjnej z 1864 roku, ruiny gospody i stare kasztanowce rosnące niegdyś przed wejściem na werandę.

17 września 1779 roku cesarz Józef II Habsburg podczas swojej wizyty w Saksonii odwiedził Guślarz i Jasną Górę. Piękne stare lipy, rosnące we wsi, mogą pamiętać wizytę monarchy.

       Skromny obelisk z szarego granitu upamiętnia 26 ofiar I wojny światowej, poborowych mieszkających w chwili mobilizacji w Jasnej Górze. Większość żołnierzy zginęła we Francji, aż siedmiu w bitwie pod Sommą i czterech w Perthes. Kilku Jasnogórzan poległo na froncie wschodnim w okolicy Jekaterinosławia i Homla oraz Siedmiogrodzie. Najmłodszy miał 19 lat, a najstarszy 50 lat.

      Do wojny trzydziestoletniej Górne Łużyce należały do Czech. Obecna granica biegnąca po północnej stronie Guślarza pojawiła się 1635 roku i jej przebieg nie zmienił się do dziś.

      Początkowo rozdzielała terytoria Królestwa Czech (od 1849 r. Cesarstwo Austrii, później Austrio-Węgry) i Saksoni ( od 1871 r. Cesarstwo Niemieckie), po 1918 roku Czechosłowacji i Niemiec, od 1945 roku Polski i Czechosłowacji i ostatecznie, od 1993 roku Polski i Republiki Czeskiej. W terenie przygranicznym kwitł przemysł nazywany "czarnym rzemiosłem". Przemytniczą ścieżkę z Jasnej Góry do Horneho Vitkova wykorzystywano do szmuglowania gorzałki, tytoniu, czeskiego szkła, cukru, kawy, rodzynek czy prochu strzeleckiego.

      Dziś na drugą stronę granicy warto wybrać się na wędrówkę Nowym Szlakiem Grzbietowym (Nova Hrebenovka) czy odwiedzić Curię Vitkov – replikę grodu wczesnośredniowiecznego wielmoży

N 50o 52.ABC E 014o 54.DEF

A) Na Jasnej Górze znajduje się obelisk z szarego granitu, który upamiętnia mieszkańcow poległych w I Wojnie Światowej ?

Ile nazwisk znajduje sie na tym obelisku ?

20 nazwisk - 2   /   23 nazwisk - 3   /   26 nazwisk - 4   / 29 nazwisk - 5 

B) Na Jasnej Górze znajduje się obelisk z szarego granitu, który upamiętnia mieszkańcow poległych w I Wojnie Światowej ? Najmłodsza upamiętniona ofiara liczyła sobie lat ?

18 lat - 1   /   19 lat - 2   /   20 lat - 3   /   21 lat - 4

C) Na Jasnej Górze znajduje się obelisk z szarego granitu, który upamiętnia mieszkańcow poległych w I Wojnie Światowej ? Najstarsza upamiętniona ofiara liczyła sobie lat ?

40 lat - 0   /   45 lat - 2   /   50 lat - 4   /   55 lat - 7  

D) Obecna granica polsko – czeska istnieje od 1993 roku. Jej wyznaczenie jest nie zmienne od roku?

1605 roku - 6   /   1615 roku - 7   /   1625 roku - 8  /   1635 roku - 9 

E) Na terenie przygranicznym kwitł przemysł. Jak się nazywał?

Kontrabandowy - 4   /   Turystyczny - 5   /   Handlowy - 6   /   Czarnym rzemiosłem - 7

F) Co mieściło się na Vyhledach w latach 1872 – 1948 ?

Punkt widokowy - 0   /   Wiatrak - 3   /   Gospoda - 6   /   Młyn - 9

ŹRÓDŁO:

Tablice informacyjne na trasie ułożonych keszy "Kotlina Turoszowska pieszo lub rowerowo"                                                                                   

Książka "BOGATYNIA I OKOLICE ZARYSY DZIEJÓW" - Marian Iwanek i Elżbieta Orłowska

Książka "Polskie Górne Łużyce" Waldemar Ben

Książka "Im Zittauer Zipfel"

https://pl.wikipedia.org/

https://www.google.pl/

Additional Hints (Decrypt)

qno. avfxb

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)