Skip to content

Blaničtí rytíři Multi-cache

Hidden : 7/28/2019
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Blaničtí rytíři

Blanicti rytiri

Po smrti knížete Václava se nepřítel často odvážil vniknout do Čech a plenit je. Zdeněk Zásmucký, pán z hradu Louňovice, se opevnil na Blaníku, aby se přesile ubránil. V statečné řeži padlo mnoho nepřátel, ale přesto nakonec Zdeněk se svými chrabrými druhy podlehl. Namísto uloupení kořisti se cizí vojsko znenadání obrátilo a odtáhlo pryč. Vesničané chtěli své hrdiny pochovat, ale po nich jako by se zem slehla. Po několika dnech zvěstovali pastýři, kterak Zdeněk s družinou v zlatém brnění do Blaníka vjížděl. Hora se otevřela a s ní i komnaty vzácným kamením vykládané. V okamžiku přijeli neznámí jezdci v čele se svatým Václavem, který promluvil k obráncům hory: „Pojďte, nesmrtelní, neboť nesmrtelnost jsem Vám na Bohu vyprosil za to, že jste za vlast bojovali a padli. Odedneška já budu s Vámi strážcem této drahé země mé a vaší otčiny! Potom dodal: „Nikdy víc vás neopustím, pokud Čechové budou mojí ochranu potřebovati.“ Hned nato se brána Blaníka za všemi zavřela. Rytíři uvnitř spí a bdící svatý Václav se vždy ptá anděla, je-li čas pomoci zemi české. Strážný duch odpovídá: „Ještě ne!“ Však jednou, až bude země vetřelci sužována, pak zvolá: „Již je čas! Tisíce nepřátel, svatý vévodo, sužuje tvé věrné Čechy!“ Spící blanické vojsko vytrhne do boje a běda těm, kteří je probudili.

(čerpáno z knihy Středočeský kraj, ACR Alfa, s.r.o., nakladatelství a vydavatelství, 2005)

Ve chvíli, kdy bude naše vlast v největší tísni, zazelená se suchý dub na Blaníku a pramen pod ním vydá tolik vody, že se studánka přeplní a voda poteče až po stráni dolů. Pak se v hoře otevře tzv. Veřejová skála, rytíři uvnitř se probudí z hlubokého spánku a pod vedením svatého Václava, patrona české země, vyrazí proti nepřátelům, porazí je a v Čechách nastane opět klid a mír.

Den uvnitř hory je dlouhý jako rok na povrchu. Alois Jirásek ve Starých pověstech českých píše o kováři, kterého pozval neznámý rytíř z Blaníku, aby mu v hoře okoval koně. Kovář šel a když dokončil svoji práci, dali mu rytíři pytel plný smetí. Ve zlosti pak kovář vysypal celý pytel pod kopcem. V Louňovicích se pak všichni divili, kam kovář na celý rok zmizel. Když pak vyprávěl, co se mu přihodilo, sáhl do pytle a nahmatal tři dukáty. Teprve v tu chvíli poznal, jakou udělal chybu, když pytel vysypal. Honem utíkal k hoře, ale nenašel ani dukáty, ani smetí.

Pozornost Blaníku a legendě o svatováclavském vojsku znovu přineslo české národní obrození. V dubnu 1868 při vylamování základního kamene pro Národní divadlo kamenický pomocník Václav Podbrdský z Louňovic udělal špatný krok a zřítil se z výšky 60 metrů. Přestože ho spolupracovníci viděli padat, jeho tělo se nikdy nenašlo,  a tak musel být po zákonem stanovené době prohlášen za mrtvého. Podbrdský se objevil až po 18 letech. U soudu ve Vlašimi se soudil s kamenickým mistrem Šolínem o zaplacení mzdy za vylomení základního kamene. Podbrdský soud vyhrál a musela mu být vyplacena dlužná mzda i s úroky. Případ vzbudil pozornost a Podbrdský byl postaven před vojenský soud pro podezření z vyhýbání se vojenské službě. Před soudem vypověděl, že po dopadu se probral ve velkém klenutém sále, kde jej přivítala krásná dívka. Cítil se najednou jako jiný člověk, jako by byl studovaný a učený. Postupně se zde setkal s Cyrilem a Metodějem, Karlem IV., Janem Husem a dalšími. S některými prý dokonce telepaticky mluvil. Jejich řeči prý nerozuměl, myšlenkám ano. Na závěr se velikáni za zvuků staroslověnského chorálu odebrali zpět do nitra hory a krásná dívka, Génius Čech, se s Václavem Podbrdským rozloučila. Poté se vznesla ke stropu, kde se změnila v jasnou letní oblohu. Podle Václava Podbrdského to vše mělo trvat 18 hodin, když však vyšel z Blaníku ven, zjistil, že uplynulo 18 let. Vojenský soud kameníkovo vysvětlení fakticky přijal. Označil jej však za fixní ideu. Podbrdského za uniknutí vojenské službě však nijak nepotrestal.

Od roku 1989 se v Louňovicích pod Blaníkem pravidelně pořádají Svatováclavské slavnosti, kdy na svůj svátek sjíždí z Velkého Blaníku na bílém koni sv. Václav s doprovodem svých vojáků na louňovické náměstí, kde se konají vlastní oslavy.

(čerpáno z webových stránek cs.wikipedia.org)

Louňovice pod Blaníkem

V roce 1149 byl v Louňovicích pod Blaníkem založen premonstrátský klášter. Opodál kláštera bylo postaveno proboštství, obydlí probošta. Je to jižní křídlo nynějšího zámku. V jeho západní části byla kaple. Po vypálení kláštera husity v roce 1420 bylo proboštství a celé zboží louňovické v držení města Tábora až do roku 1547. Později si Oldřich Skuhrovský ze Skuhrova zámek upravil jako svoje letní sídlo. Jeho dcera se provdala za Karla Adama z Říčan a ten vystavěl zámek do čtyř úhlů na rozích s okrouhlými baštami. V nádvoří jsou v přízemí i patře arkády. Omítka byla sgrafitová. Nad vchodem do bývalých panských pokojů je znak pána z Říčan. Po smrti Karla Adama z Říčan přešel zámek do vlastnictví pražského arcibiskupství. Nad vchodem do zámku je znak arcibiskupa Jana Bedřicha z Valdštejna s letopočtem 1675. Za arcibiskupa Salma byly okrouhlé bašty sníženy po střechu.

V první pozemkové reformě v roce 1921/22 získala zámek místní TJ Sokol. Bylo zde místní kino, tělocvična a byty. Protože TJ Sokol neměla prostředky na údržbu, předala k 1. lednu 1974 zámek  státu. Zámek přešel do péče obce, která získávala peníze od okresu. Začalo se s opravami. Byly obnoveny nárožní věže, a tak zámek dostal původní podobu. V letech 1974 až 1988 zámek dostal novou střechu a nové omítky a byly prováděny vnitřní úpravy. V těchto letech zároveň zámek sloužil jako kulturní stánek, bylo v něm kino, divadelní sál, nový sál Jana Dismase Zelenky, informační středisko a muzeum, obřadní síň a kanceláře. Od roku 1992 vlastní zámek opět TJ Sokol Louňovice pod Blaníkem.

(čerpáno z vývěsní tabulky u vstupu na nádvoří)

Jak na keš

Od 1. května do 31. října nalezneš keš v tzv. letní variantě. Logbook je uložen v dřevěné truhličce, do níž jsem vložila 10 CWG na výměnu. Prosím měň CWG poctivě, kus za kus. Dále jsou v truhličce drobné předměty pro první nálezce.  Nachází se zde také logbook a propiska.

Otevírací doba muzea s infocentrem:

Středa – neděle: 09:00 – 16:00

Pondělí - úterý: zavřeno

Keš v letní variantě nalezneš podle těchto indicií:

Stage 1 (N 49°38.224 E 014°50.900)

Stojíš před památníkem Jana Dismase Zelenky.

  1. Kdy a kde se  Jan Dismas Zelenka narodil?

a) v prosinci Drážďanech (keš najdeš v přízemí zámku), A=3

b) v říjnu v Louňovicích pod Blaníkem  (keš najdeš v 1. poschodí zámku), A=2

  1. Jan Dismas Zelenka byl:

a) hudební skladatel (keš se nachází vlevo od schodiště), B=1

b) akademický malíř (keš se nachází vpravo od schodiště), B=0

Stage 2 (N 49°38.235 E 014°50.845)

Stojíš před kostelem:

  1. Z kolika písmen je utvořen dvouslovný nápis nad vchodem do kostela?

a) ze 6 (keš je za prvními dveřmi na začátku chodby vpravo), C=4

b) z 8 (keš je za posledními dveřmi na konci chodby vlevo), C=6

  1. Na kostelní věži vidíš hodiny. Jaké mají číslice?

a) arabské, D = 6

b) římské, D = 7

Stage 3 (N 49°38.255 E 014°50.830)

Stojíš před pomníkem.

  1. Kolik jmen padlých vojínů za světové války je uvedeno na horní desce pod obrázkem?

a) 22 (keš je za dalšími dveřmi napravo na stolku), E=9

b) 11 (keš je hned za dveřmi nalevo na stolku), E=0

 


Od 1. října do 31. března je muzeum s infocentrum zavřeno. V září je možné lovit i zimní variantu, protože infocentrum má ve všední dny zavřeno.

 Keš v zimní variantě nalezneš podle těchto indicií:

Zimní varianta je odlovitelná i pro vozíčkáře.


Stage 1 (N 49°38.224 E 014°50.900)

Stojíš před památníkem Jana Dismase Zelenky.

  1. Kdy a kde se  Jan Dismas Zelenka narodil?

a) v prosinci Drážďanech (keš najdeš na nádvoří zámku nalevo od vstupních vrat), A = 3

b) v říjnu v Louňovicích pod Blaníkem  (keš najdeš na nádvoří zámku napravo od vstupních vrat), A = 2

  1. Jan Dismas Zelenka byl:

a) hudební skladatel (keš se nachází v podloubí), B = 1

b) akademický malíř (keš se nenachází v podloubí), B = 0

Stage 2 (N 49°38.235 E 014°50.845)

Stojíš před kostelem:

  1. Z kolika písmen je utvořen dvouslovný nápis nad vchodem do kostela?

a) ze 6 (zaměř pozornost na jednokřídlé hnědé dveře), C = 4

b) z 8 (zaměř pozornost na dvoukřídlé krémové dveře), C = 6

  1. Na kostelní věži vidíš hodiny. Jaké mají číslice?

a) arabské, D = 6

b) římské, D = 7

Stage 3 (N 49°38.255 E 014°50.830)

Stojíš před pomníkem.

  1. Kolik jmen padlých vojínů za světové války je uvedeno na horní desce pod obrázkem?

a) 22 (keš je přímo na dveřích), E = 9

b) 11 (keš je na stěně vedle dveří), E = 0


Krabice s logbookem se nachází na finálních souřadnicích:

N 49°38.ABC E 014°50.DED

(Kontrolní součet: A + B + C + D + E = 25)


Podmínkou uznání logu je zapsat se do logbooku. Logy s fotkou místo zápisu do logbooku budou smazány.

Poděkování panu starostovi z Úřadu městyse Louňovice pod Blaníkem za vstřícnost k umístění keše.

Additional Hints (Decrypt)

n) Yrgaí inevnagn: cbq zncbh o) Mvzaí inevnagn: mn, avp arqryrw fvybh, bcngear ilfha fzrerz anubeh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)