
Vítejte u krátké série Cesta na Lacembok. Trasa začíná na kraji Staňkova a vede kolem vrchu Masník, kamenitou cestou mezi poli, kterou zdobí po obou stranách bujná vegetace, poskytující příjemný stín - pozůstatek původní barokní krajiny. Minete malý lesík a dojdete až k lavičce pod mohutnými lípami. V tuto chvíli se nacházíte někde mezi Horní Kamenicí a Krchleby. Pokračujte dále po cestě k dalšímu zastavení, křižovatce pod vrchy Holubí hlavu a Kamennou horu. Odtud pokračujte po zelené turistické značce až k rybníkům Horní a Dolní Vížce, kde vaše cesta skončí.
Krchleby jsou pravěké hradiště u stejnojmenné vesnice u Staňkova v okrese Domažlice. Nachází se na vrchu Holubí hlava jeden kilometr severovýchodně od vesnice. Hradiště u Krchleb existovalo v pozdní době halštatské. Datování provedli Jaroslav Bašta a Dara Baštová na základě nálezů keramických střepů v roce 1988. Staveništěm hradiště se stala ostrožna nad soutokem dvou drobných potoků. Její příčné opevnění se dochovalo přibližně v délce 300 metrů. Tvoří je sestava dvou valů a čtyři metry hlubokého příkopu mezi nimi. Celková šířka opevnění je čtrnáct metrů. Vnější val je vysoký jeden metr, zatímco vnitřní val dosahuje výšky dva až tři metry.
Skalní ostroh (německy Landzunge) je geomorfologický termín pro jazykovitý výběžek protáhlého tvaru, který je z obou bočních stran ohraničený příkrými svahy a vybíhá ze skalního masívu do moře, jezera nebo rovinaté krajiny, přičemž někdy tvoří jádro říčního meandru. Téměř ve všech případech se jedná o erozně denudační zbytek rozlehlejšího skalního masívu, který byl postupně narušen vnějšími vlivy, jako je eroze či mořská nebo říční abraze. Jedinou výjimkou jsou případy, kdy skalní ostroh byl vytvořen čelem lávového proudu. Skalní ostroh obvykle vybíhá z hřebene nebo planiny a ukončuje jej opyš.[zdroj?] Ostrohy nazývané též ostrožny byly v minulosti často využívány jako místo k výstavbě hradišť a hradů.
