Skip to content

CITO Jdeme lupině po krku Cache In Trash Out Event

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event! The date of the event has passed. We automatically archive events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived events, log trackables, and share their experiences.

More
Hidden : Saturday, June 22, 2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

22 June 2019, 10:00 - 15:00

CS: Likvidace invazní lupiny mnoholisté v okolí Dobré Vody, Roviny a Pustiny v NP Šumava.

Ve spolupráci se Správou Národního parku Šumava vám zveme na další šumavský CITO event. Bude se konat v sobotu 22. června v okolí Dobré Vody, Roviny a Pustiny. Vydáme se na zdejší louky, kterým se pokusíme pomoci od zavlečené invazní lupiny mnoholisté neboli vlčího bobu.

Lupina – krásná bestie

Lupina

Lupina mnoholistá, známá také jako vlčí bob, je hlavní invazní rostlinou šířící se na území NP Šumava. Víceletá rostlina nejsnáze kolonizuje obnažená místa, kde je odkrytý povrch půdy, například bývalé skládky dřeva či intravilány obcí. Pokud se na takové místo dostanou semena lupiny, je to otázkou často jen jediné vegetační sezóny, než tato rostlina úplně vytlačí ostatní druhy rostlin. Snadno se také šíří liniově, tedy podél cest nebo vodních toků.

Lupina v našem prostředí nemá přirozené nepřátele a velmi snadno zabírá stanoviště, z nichž vytlačuje původní druhy rostlin. Již brzy na začátku vegetační sezóny vytváří husté porosty, do nichž mají jiné rostliny malou šanci proniknout. Kvést začíná začátkem června nápadnými fialovými květenstvími a po odkvětu tvoří lusky plné drobných semínek. Ta mají značnou klíčivost a rostlina jich produkuje velké množství. Lupina je také schopná velmi účinně se zmladit z pokosených rostlin. Během několika týdnů vytvoří nová květenství, která mohou opět vytvořit mnoho semen. Ta mohou přetrvávat v půdě řadu let, je proto nutné místa, kde se lupina vyskytovala, pravidelně kontrolovat a případné nové rostliny likvidovat.

Další významnou vlastností lupiny je její schopnost měnit živinové podmínky v půdě. Děje se to pomocí hlízkových bakterií, které žijí symbioticky na kořenech rostlin čeledi bobovitých. Tyto bakterie fixují vzdušný dusík z atmosféry a přeměňují jej na dusíkaté látky, které je rostlina schopna využít. Zvyšováním obsahu dusíkatých látek v půdě dochází k jejímu obohacování a v půdě se pak snáze uchytí další druhy rostlin, pro něž je zvýšený obsah dusíku příznivý. Druhová diverzita se v důsledku těchto změn snižuje. Je prokázáno, že lupina nejen že zastiňuje okolní vegetaci, ale vylučuje alkaloidy, kterými brání v klíčení ostatních druhů. Samotná rostlina je celá smrtelně jedovatá, nežerou ji ani býložravci.

Detailně např. v článku Kateřiny Zemanové Máchalové Rostlinné invaze na Šumavě / Lupina mnoholistá – krásný nepřítel (PDF), který vyšel v časopisu Šumava, léto 2016, str. 18 a 19, odkud také pochází výše uvedený souhrn problematického chování lupiny.

CITO, procházka či povídání

Logo NP a CHKO Šumava

Sejdeme se na parkovišti pod Dobrou Vodou (viz waypoint), prosím o dochvilnost, abychom mohli v 10 hodin začít vše vysvětlovat. Lupinu budeme trhat na okolních loukách, po kterých se budeme postupně přesouvat. Otrhané rostliny dávat do pytlů, aby se zcela dostala z lokality. Rostlina je křehká a měla by jít utrhnout snadno, asi nebude potřeba ji uřezávat. Podél cest se můžeme pokusit lupinu vyrýpnout včetně kořene, na což se hodí malá sázecí lopatka (používá se třeba při pletí) nebo malý polní rýč, ale stačit jich bude pár (a uvidíme, jak to s nimi půjde). V průběhu práce se naobědváme a likvidaci budeme provádět zhruba do 15 hodin.

Po skončení prací můžeme udělat vlastivědně poznávací procházku přes poustevnu na Březníku, skály u Souše, bývalou Souš a Pustinu, popř. si od Ing. Steinbachové nechat povědět o boji s invazivními druhy rostlin na Šumavě či o péči o super vzácný druh hořečku. Tato část bude na naší domluvě na místě.

Přihlášení, vybavení, doprava

Přihlaste se prosím logem Will Attend a uveďte počet přihlašovaných osob. Přivezte si pracovní rukavice, které vám vyhovují, ale nějaké budou k dispozici. Svačinu a pití si přibalte též. Sem tam někdo může vzít lopatku či rýček, ale zase desítky jich nebudeme potřebovat. Máte-li k dispozici velké pytle, co oželíte, vezměte je s sebou. Nezapomeňte na oblečení odpovídající počasí (pamatujte na dlouhé tričko, aby nevylézalo při ohýbání). Pokud by hrozilo poprchávání, není na škodu mít náhradní oblečení a obuv.

Pokud byste měli po tom všem hlad, v chatě Rovina vaří i pro veřejnost a skvěle.

Additional Hints (No hints available.)