Skip to content

Uši tatarských Virtual Cache

Hidden : 2/25/2020
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kdysi dávno, přesněji v roce 1241, okupovali Mongolové během svého vojenského tažení i město Štramberk. Nepřátelské vojsko si tehdy rozložilo tábor na úpatí blízkého kopce Kotouč. Podle pověsti prokopali místní obyvatelé po noční bouři hráz rybníka nedaleko tábora a ležení „Tatarů“ vytopili. Když voda opadla, našli prý na místě vaky s nasolenýma lidskýma ušima, které Mongolové utínali křesťanům a posílali svému chánovi. Údajně na památku této události se ve městě, v předvečer svátku Nanebevstoupení Páně, každoročně peče cukroví slazené medem a ochucené tajnou směsí koření.

 

Co je na tom pravdy vám sama nepovím, ale je známo, že se tato sladká pochoutka ve městě peče dodnes, a to nejen v předvečer svátku Nanebevstoupení Páně, ale každý den. Stal se z ní totiž fenomén. Na štramberské uši narazíte v tomto městě na každém rohu. Vlastně nemáte šanci jim uniknout. A z všudypřítomné nabídky vám po jednom dni polezou uši doslova ušima.

 

Jak to s nimi ale ve skutečnosti je? Pravé štramberské uši se pekly skutečně jednou ročně. A pravé štramberské ucho musí být válené. Ale je to pracné a zdlouhavé a pro dnešní komerční použití v podstatě nevhodné. Takže ačkoliv má štramberské ucho od začátku roku 2007 jako první český potravinářský výrobek ochrannou známku místa původu, dnes se vyrábí většinou litím těsta, nikoliv válením. U litých uší tak odpadá minimálně jeden výrobní krok a stihne se tak udělat dvakrát tolik uší. Musí se však podle toho upravit i receptura.

 

To, že si každá štramberská rodina pečící uši do „surového“ receptu přidávala koření podle své chutě a libosti, je jedna věc (přeci jen je to cukroví s tajnou směsí koření), ale v případě velkovýroby se musel dokonce nahradit tradiční med (nebo jeho část) cukrem. Proto jsou lité uši, na rozdíl od těch tradičních válených, ihned měkké. A kupodivu to zákazníkům nevadí, dokonce to prý vyhledávají. Původní uši totiž byly po upečení tvrdé a změkly až postupně.

 

Při výrobě tradičních štramberských uší musíte mít tak trochu „plechové“ prstíky. Poté, co se nachystá těsto, se nechá odležet, vyválí se, vykrojí se přibližně sedmicentimetrová kolečka, ta se položí na plech a na pár minut se dají péct do trouby. Tajemství samotného tvaru ucha spočívá v tom, že v okamžiku, kdy se horké placky vytáhnou z trouby, se rychle smotají do připravených kornoutků a prsty se zatlačí dovnitř. Tím získají požadovaný tvar.

 
Dobrou chuť a pěknou procházku po štramberských lokacích Vám přeje

baobaab

 

Pro uznání logu musí být splněna tato podmínka:/ For the log to be recognized, this condition must be met:

Ke svému logu přidej 3 fotografie sebe, případně osobního XWG nebo GPS s ušima (nejlépe těma štramberskýma). A protože se jedná o 3 fotografie ze tří povinných stage - nejlépe s pohledem na Trúbu - (jsou popsány níže), je tato virtuálka jako D 3,5. / To your log add 3 photos of yourself, or personal XWG or GPS with ears (preferably those Štramberk). And because it is 3 photos from three different places, so this virtual cache as D 3,5.

 

Podmínku musí splnit každý, logy bez 3 fotografií, z 3 povinných stage, budou smazány. / Everyone has to fulfill this condition, logs without a 3 photos will be deleted.

Stage 1: N 49°35.534', E 18°06.972' – při vstupu na rozhlednu, kousek od pokladny, např:

 

Stage 2: N 49°35.586', E 18°07.244' – u vyhlídkového místa u skály Rudý, např:


 

Stage 3: N 49°35.253', E 18°07.099' – u zvoničky v Národním sadu, např:

 

Cestou po virtuálce můžete navštívit nespočet dalších keší, které Vás podrobněji seznámí s tímto krásným městem. Tak ať se Vám tady líbí minimálně stejně jako mi.

GCE50 - Tex-Czech – nejstarší keš v ČR
 
GC85GFZ - Stramberk, Moravsky Betlem
 
GC7JHKG - Zamecky vrch / Castle hill
 
GC6DN3D - Stramberske jeskyne
 
GCKDRG  - Truba
 
GC7CZNA - Čertovo Hovno
 
GC85GTR - Malý lom
 
GC2CPR2 - U PANNY MARIE
 
GC40YKT - AGT 26: Jeskyne Sipka/Sipka cave
 
GC19XHZ - Rozhledna Bila hora
 
GC1FZYB - Stramberska Kamenarka
 
GC5XEAK - Juruv kamen (verdonek)
 
GC85H83 - Krizova cesta
 
GC5Y4Y0 - Strambersky vapenec - Kotouc/Stramberk Limestone
 
GC5ZAY7 - Jasonova stezka / Trail Jason Cervenoky
 
GC85MT5 - Pod Bílou horou
 
GC6WQ6V - Arboretum
 
GC6Z261 - Prirodni pamatka: Vanuv kamen
 
GC5Y16J - Stramberske ucho
 
GC6BX5C - VANUV nebo CERTUV?
 
LAB cache - Štramberk - Lašská brána
 

Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between June 4, 2019 and June 4, 2020. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 2.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)