Skip to content

DD • BEŠTIA Mystery Cache

This cache has been locked, but it is available for viewing.
Hidden : 8/7/2019
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


DD • BEŠTIA
Vitajte pri mysterke venovanej nášmu obľúbenému autorovi detektívnych príbehov z Nášho Mesta. Dnes sa pozrieme na príbeh z roku 2006, ktorý bol knižne vydaný ako 3. v poradí. Pohodlne sa usaďte, vezmite do ruky papierové či virtuálne vydanie a … Želáme Vám príjemné čítanie.
o autorovi
Dominik Dán (1955) sa viac ako dvadsaťpäť rokov zaoberá vyšetrovaním zločinov. Osobné kontakty s vrahmi, lupičmi, únoscami a inou „lepšou spoločnosťou“ mu umožnili pochopiť nepísané zákony podsvetia. Z bohatých skúseností čerpá pri písaní mrazivo autentických detektívnych príbehov.
O pravej identite sa na verejnosti, ale i medzi fanúšikmi vedú spory. Po prvej desiatke kníh sa média začínali viac zaujímať o úspešného autora. Taktiež sa objavujú konšpirácie, že pseudonym je len značkou úspešných copywriterov. Autor začal komunikovať s verejnosťou cez rozhovory v elektronických médiách, v ktorých potvrdil, že je z radov kriminalistov. Okrem najbližších spolupracovníkov a pracovníkov poznajú jeho identitu niektorí novinári. Svoju identitu si stráži aj z profesionálneho hľadiska. Dán sa viackrát vyjadril, že by vystúpil z anonymity, no zatiaľ to necháva tak ako je. Nepravý je aj rok narodenia, ktorý sa uvádza na prebale jeho kníh. Ak by sme autora stotožňovali s detektívom Richardom Krauzom, bol by jednoznačne mladší. Richard Krauz nastúpil k polícii v roku 1985. Ku kriminálke nastúpil v roku 1988. Vo viacerých knihách sa spomína presný vek detektíva. V románe Hriech náš každodenný je to štyridsiatka.

Autor vo svojich knihách rieši kriminálne prípady, ktoré sa stali v tzv. „Našom meste“. Toto mesto nie je nikde konkrétne pomenované. Po prečítaní viacerých románov je zrejmé, že autor sa zaoberá prípadmi súvisiacimi s Bratislavou. Kým v prvých románoch jednoducho šifroval ulice či známe postavy (Remiáš – Eliáš, biskup Ján Jastrab – Ján Sokol, Pekárska dolina – Mlynská dolina), neskôr otvorene a presne pomenúva reálie Bratislavy.

Autorsky spolupracoval pri tvorbe slovenského seriálu Kriminálka Staré Mesto a v roku 2016 bol natočený film Červený kapitán podľa jeho rovnomennej knihy.
o knihe
Domoinik Dán sa opäť pohybuje na hranici medzi fikciou a skutočnosťou. Tretí román Beštia sa dohráva tesne po veľkých zmenách, presnejšie po nekrvavej revolúcii a amnestii v roku 1990, po ktorej sa na slobodu dostáva mnoho nenapraviteľných zločincov. Niektorí využijú pád železnej opony a opustia republiku. Za jedných z nich sa polovicou Európy tiahne krvavá stopa, ktorá sa však vracia domov. Skúsený recidivista po sebe necháva zversky zmasakrované a zneuctené telá žien, ale žiadne odtlačky prstov. Kriminalistom však prichádza na pomoc nová metóda - analýza DNA. Atraktivitu knihy zvyšujú aj zmeny perspektívy, striedavo sledujeme konanie vraha. Hlas, čo ho núti vraždiť, a snahu detektívov chytiť beštiu v ľudskej koži. Beštia časovo predchádza prvým dvom Dánovým románom Popol veľkých zarovná a Nehanebné neviniatko. Richard Krauz je v ňom začínajúcim detektívom, stretneme sa s bývalám eštebákom a budúcim isiskárom Ivanom Canisom a v závere románu prichádza na Oddelenie vrážd Jozef „Chosé“ Fischer...
Krátky úryvok
"Čo to piješ?" spýtal sa ráno Burger Váňu, sotva sa kancelária naplnila detektívmi.
"Mrkvovú šťavu. Je vynikajúca na žalúdočné vredy, daj si," a podával mu pohár.
"Díki… ja už vredy mám, daj si ty."
Váňa sa nedal znechutiť a naozaj sa napil. Slastne zamľakal, odhryzol si z kabanosu a po chvíli sa zasnene spýtal kolégia.
"Chlapi… akosi sa mi začali páčiť mladé baby… čím to bude? ide na mňa jar?"
"Nie, kríza stredného veku," osolil ho Krauz.
"Kríza… kríza… Do kelu aj s krízou! Keď sa mi páčili v dvadsiatke, to bolo čo?"
"Puberta… oneskorená," dorazil ho Canis.
Hanzel sa iba natiahol na stoličke a ruky si zopol za hlavou. Príma, takto si predstavoval začiatok pracovného dňa. Chlapi sa rehotali a Váňa hundral.
o keške
Súradnice sa dozvieš, ak nájdeš odpovede na otázky:

1) Posledné slovo, ktoré povedal hlas Ondrejovi.
2) Jedlo, ktoré jedol Canis po tom ako našli
s Krauzom 3 mŕtve telá?
3) Meno a priezvisko kolegu, ktorý zachránil Ivanovi M. krk.
4) Meno chlapa, ktorý videl Ondreja pred vraždou v Holandsku.
5) Čo bola Ondrejova prvá obeť?
6) Meno Ondrejovho syna.
7) V koľkých krajinách Ondrej vraždil?
8) Za vraždu koľkých žien Ondreja odsúdili?
9) Koľko hodín strávil Krauz so ženou v nemocnici?
10) Koľko rokov mala Ondrejova posledná obeť?
11) Koľko bolo hodín keď Krauz doma dofajčil cigaretu?
12) Číslo vchodu kde býva Ondrej. (číslovka)
13) Koľko zlatníctiev mali obehnúť Vaňa s Hanzelom?

Zistené hodnoty zadaj do CHECKERA* a uvidíš čo sa stane.

* Odpovede do checkera zadávajte s diakritikou a čísla nezadávaj slovom!
Pre nájdenie správnych odpovedí odporúčame použiť knižné vydanie.


Additional Hints (No hints available.)