Skip to content

Klánovické lázně, vila Rudolfa Utěšila Mystery Cache

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera. Odarchivace se v těchto případech neprovádí.


Rico Reviewer - Comunity Volunteer Reviewer
Česká republika: Hlavní město Praha a Středočeský kraj

More
Hidden : 5/17/2019
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Klánovické lázně

Klánovické lázně (také Klánovická riviéra) byly vedle golfového areálu nejvýznamnějším důkazem meziválečné a válečné prosperity lesní obce Klánovice. Po svém dokončení v roce 1926 byly lázně moderním relaxačním komplexem uprostřed Klánovického lesa. Plný provoz zde fungoval do roku 1948, v roce 1988 byla budova zbořena. Na jejich místě dnes stojí rodinné domky.

Areál lázní v Klánovicích (asi 1928), v pozadí kostel Nanebevzetí P. Marie

Historie Klánovic

Lesní obec Klánovice vznikla v 80. letech 19. století na základě projektu majitele zdejších pozemků Václava Klána. Nejvýznamnější rozvoj zaznamenala ve 20. a 30. letech 20. století v souvislosti s aktivitami pražského realitního podnikatele a architekta Rudolfa Utěšila (lázně, bazén, kolonáda a restaurace s penzionem) a Golf Clubu Praha (golfové hřiště).

Václav Klán

Výstavba lázní

Klánovické lázně vybudoval mezi roky 1922–1926 podnikatel Rudolf Utěšil. Hlavní budova stála mezi dnešními ulicemi Šlechtitelská, Ke Znaku a Přímským náměstím v městské části Praha-Klánovice.

Utěšilova vila je na místě, kde se právě nacházíte.

Provoz

Lázně byly koncipovány jako společenské centrum pro významné osobnosti pražské společnosti. Využívaly toho, že Klánovice byly už v této době snadno dostupné jak autem, tak také vlakem. Hlavními lákadly pro klienty byla kombinace zdravého lesního vzduchu společně s léčivou radioaktivní vodou z vlastních hlubinných vrtů (kromě v té době populární radioaktivity se voda vyznačovala také vysokým obsahem kyseliny uhličité). Voda byla čerpána z podzemních vrtů pomocí větrné energie..

V centru lázní byl rozsáhlý park s vodotrysky, skluzavkou, vodním kolem, skákacími můstky a lehátky. V hlavní stavbě byl zrcadlový sál s pódiem, francouzská jídelna, dvě restaurace, kuželník, moderně vybavená kuchyň a byt správce.

Budovu lázní doplnily centrální garáže pro motorizované návštěvníky, bytové domy, ordinace lékařů nejrůznějších specializací a řada služeb. Postupně zde vyrostly sprchy, převlékací kabiny, verandy, společenské místnosti a kuželník. Specialitou lázní byl taneční sál, jehož parket se během tance měnil v mělké brouzdaliště. Lázně byly vybaveny podzemní čistírnou odpadních vod, která fungovala do 50. let 20. století.

Konec lázní

Po roce 1945 Rudolf Utěšil lázně prodal trojici podnikatelů, v následujících letech došlo k dalším majetkovým přesunům. Plný provoz lázní trval do roku 1948. V roce 1952 byl komplex tehdejšímu majiteli Novákovi vyvlastněn a on sám byl zatčen. Po tomto roce začal areál pustnout, lázeňské budovy byly přebudovány na byty a pro veřejnost sloužilo jen kino (zrušeno v roce 1966). Lázeňské prameny byly využity pro zásobování vodovodu bytového družstva a pro napájení veřejného koupaliště.

Hlavní budova lázní byla zbourána v roce 1988 a uvolněný prostor byl využit k zástavbě rodinnými domky. V okolí lázní se dodnes uchovalo několik připomínek na nejslavnější klánovické období – mj. honosné vily, centrální garáže nebo Kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Srazy Autoklubu Republiky Československé

Lázně byly oblíbeným místem četných srazů členů prvorepublikového Autoklubu Republiky Československé. Jedním z důvodů byl fakt, že stavitel Utěšil byl dlouholetým předsedou autoklubu.

Zajímavost

Částečná replika Klánovických lázní dodnes stojí v obci Mšeno u Mělníku.

Lázně Mšeno u Mělníka

Zdroj: cs.wikipedia.org, ceskatelevize.cz, historockasidla.cz

Info ke keši:
POZOR, VÝSLEDNÉ SOUŘADNICE BYLY ZMĚNĚNY. NUTNO PŘEPOČÍTAT! INDÍCIE JSOU STEJNÉ S VYJÍMKOU POLOŽKY "E".
V místě původního umístění kešky začal někdo krmit lesní zvěř a docházelo k opakovanému poškození krabičky. Kešku jsem proto přesunul na jiné místo, přibližně stejně vzdálené od výchozích souřadnic. Design kešky je nyní v lázeňském duchu a je rozšířena o prostor pro výměnu CWG. Prosím, vyměňujte CWG férově kus za kus, aby byla keška lákavá i pro ostatní kačery. Obtížnost terénu je snížena na hodnotu 1 a dostane se k ní bez problémů i vozíčkář.

Výsledné souřadnice:
N 50°06.(D-A)(D/C)(D/C) E 14°40.ABE
A = součet jednotlivých číslic, ze kterých je složeno číslo popisné na Utěšilově vile
B = počet oválných oken na přední části Utěšilovy vily, při pohledu z ulice
Přesuňte se na VP2, za Kostel Nanebevzetí Panny Marie.
C = počet půlkulatých oken v zadní části kostela ve půlkulaté části se samostatnou stříškou
D = počet oken ve věžičce kostela
E = počet podnikatelů, kterým Rudolf Utěšil prodal lázně

Pro kontrolu: A+B+C+D+E = 22

Heslo k zámku je (A-B)(A-D)(E+B)



Additional Hints (No hints available.)