Skip to content

Jaro vola od vody Mystery Cache

Hidden : 5/13/2019
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Pokud zjistíte, odkud na nás jaro od vody volá, můžete získat bodík. K návštěvě vás zvou i zpěvní kamarádi v sesterské keši Jaro volá z lesa. Tak hodně zdaru.

PTÁK ČÍSLO 0

Tento pták, zvaná také březňačka, patří mezi ekologicky nejúspěšnější druhy ptáků. Je největším plovavým zástupcem žijícím v Česku. Později z tohoto druhu byla vyšlechtěna domácí varianta. Tak jako u mnoha jiných druhů ptáků se i tento vyznačuje výrazným pohlavním dimorfismem, kdy samička není tak pestře zbarvena jako sameček (resp. cacher :-) a má hnědočerné ochranné zbarvení.

Náš pták hledá potravu jak ve vodě, tak i na souši. Potrava je rostlinná i živočišná. Mezi živočišnou potravu patří ryby, žáby, plazi, savci včetně myší a hrabošů a dokonce i zbytky mršin. Mezi rostlinnou potravou převažují vodní rostliny, různé druhy trav, ale také plody a semena včetně ovsa. V zimě s oblibou sbírá žaludy, ozobává brambory i řepu. Při pozření příliš velkého sousta (např. kaštanu) může uhynout.

Známým a nesmírně zajímavým jevem je imprinting (vtištění) vylíhlých ptáčat na prvního živého tvora, kterého vidí.

 

PTÁK ČÍSLO 1

Pták 1  je středně velký plovavý pták. Má robustní tělo celé porostlé lesklým černým peřím. Odlišné barvy je pouze bílý zašpičatělý zobák a čelní štítek, červené oči a šedé končetiny, na kterých nemá plovací blány, ale pouze kožní lem. Mezi pohlavími je slabě vyvinut sexuální dimorfismus. Tento pták je typickým obyvatelem stojatých vod všeho druhu, v městech jej můžeme spatřit především v zimě, kdy se stěhuje na parková jezírka. Potravu vyhledává především ve vodě a tvoří ji různé druhy vodních rostlin, malí vodní živočichové nebo případě části rostlin rostoucích na břehu.

 

PTÁK ČÍSLO 2

Pták 2  je velký druh bahňáka z čeledi slukovitých. Je velký jako holub, se zavalitým tělem a dlouhým zobákem. Opeření je kombinace šedé, okrové, tmavohnědé a rezavě hnědé barvy. je vedený jako ohrožený druh. Živí se především červy, v menší míře také hmyzem, pavouky, semeny a částmi trav. Potravu hledá na zemi, a to i v nižších vrstvách půdy. Odtud ji dostává tzv. pícháním, při němž zabodává zobák do země, rozevře jeho špičku a díky hmatovým tělískům v něm kořist uchopí.

 

PTÁK ČÍSLO 3

Pták 3 je velký druh brodivého ptáka. Je velký, s dlouhým krkem a dlouhýma nohama. Délka těla je 95-110 cm a rozpětí křídel 180-218 cm, samec je o něco větší než samice. Ve zbarvení převažuje bílá barva, letky jsou černé, zobák a nohy červené. Obě pohlaví jsou zbarvena stejně. V letu drží na rozdíl od volavek a pelikánů krk natažený. Typickým zvukovým projevem je klapání zobákem, kterým se ozývá hlavně na hnízdě. Hnízdí v otevřené zemědělské krajině s přístupem k bažinatým říčním břehům, mokřadům a zaplavovaným územím. Hnízdo stavějí oba ptáci na střechách, komínech, sloupech, stromech, speciálních podložkách a jiných vyvýšených místech. Hnízdění na lidských obydlích je doloženo již od středověku. Pták se živí hlavně drobnými savci (hraboši, krtky), hmyzem, žábami a žížalami, méně požírá také plazy, plže, ryby, ptačí vejce i mláďata a mršiny.

 

PTÁK ČÍSLO 4

Pták 4 je průměrně 16,5 cm velký. Má zavalité tělo, krátký ocas a končetiny, široká křídla a zhruba 4 cm dlouhý rovný zašpičatělý zobák. Je velmi výrazně zbarvený s oranžovou spodinou a modrým hřbetem, křídly a temenem. Obě pohlaví se přitom zbarvením nijak výrazně neliší. Výrazným znakem je nápadně dlouhý zašpičatělý zobák. Tento pták je po většinu roku samotářsky žijící a přísně teritoriální. Hnízdí v norách, které si sám hloubí ve strmých březích vod, v jedné snůšce přitom bývá 5–7 světlých vajec.

Žije v blízkosti pomalu tekoucích čistých vod bohatých na ryby. Živí se zejména menšími rybami, vyjma ryb požírá i obojživelníky, hmyz a korýše. Pokud kořist spatří, vrhá se rychlým střemhlavým letem pod vodní hladinu, uchopí ji do zobáku a ulovenou potravu následně zabíjí údery o větev a polyká ji hlavou napřed, aby se neporanil o rybí šupiny a ploutve. Při lovu se může potopit i jeden metr pod vodní hladinu, obvykle však nepřesahuje hloubku 25 cm. Pod vodou má oči otevřené, ale chráněné jemnou blankou, kvůli které nevidí a spoléhá se tak pouze na dotek.

 

PTÁK ČÍSLO 5

Pták 5  je velký vrubozobý pták z čeledi kachnovití.  Délka těla: 145 – 160 cm , hmotnost: 8 - 12,5 kg. Tento pták patří mezi největší ptáky v Česku. Má dlouhé, bíle zbarvené tělo s krátkým ocasem, černýma nohama, obloukovitě zahnutým štíhlým krkem a oranžovým zobákem s hrbolem na kořeni, který je u samce viditelně větší než u samice. Létá s pomalými údery křídel a nataženým krkem.

Obývá stojaté i pomalu tekoucí vody. Živí se zejména vodními rostlinami a rostlinami rostoucími na březích. Občas si jídelníček zpestří také starým pečivem a dalšími zbytky potravy, které jí lidé házejí do vody. V malé míře se živí živočišnou potravou, jako jsou různí plži, mlži a hmyz, výjimečně zkonzumuje i malou rybu.

 

PTÁK ČÍSLO 6

Pták 6 je velký, silně stavěný veslonohý pták. Dorůstá do velikosti až 1 metru, v rozpětí křídel měří 155–175 cm. Jeho nejnápadnějším znakem je dlouhý štíhlý krk a dlouhé končetiny, které mu umožňují pohybovat se i ve větších hloubkách. Je naprosto nezaměnitelný, ze spodní strany špinavě bílý a svrchu šedý s růžovožlutým zobákem, tmavým pruhováním na krku, černými konci křídel a tmavými prodlouženými pery na hlavě. Pohlaví se mezi sebou neliší.

Létá s pomalými údery křídel, krk má přitom esovitě prohnutý a končetiny natažené.

Náš pták je obyvatelem prakticky všech typů vod bohatých na potravu, od pomalu tekoucích řek a mokřin, po jezera, rybníky, nádrže, kanály a umělá jezírka v parcích. Za potravou často zalétává také na pole. Převažující složkou potravy jsou ryby různé velikosti i mrtvé (preferuje), požírá však také obojživelníky, měkkýše, hmyz a jiné bezobratlé, malé ptáky a savce, občas plení i hnízda vodních ptáků, často loví hraboše na polích, a tím je užitečný. Škody na tekoucích vodách jsou zanedbatelné, přesto rybáři vyvíjí silný nátlak na povolování jejich odstřelu. Kořist většinou polyká vcelku, pokud je však příliš velká, vyvrhuje ji a snaží se ji spolykat znovu.

 

PTÁK ČÍSLO 7

Pták 7 je středně velký vodní pták. Je největší zástupce svého druhu v Evropě. Samice jsou o něco menší než samci. Stavbou těla je skvěle přizpůsoben životu ve vodě. Má relativně dlouhé tělo a krk porostlý měkkým, velmi hustým a vysoce vodotěsným peřím a vysoce pohyblivé klouby na končetinách, na jejichž prstech nemá na rozdíl od většiny jiných vodních ptáků plovací blány, ale kožní laloky. Svrchu je celkově tmavý s černými křídly, hnědým hřbetem a boky, světlým obličejem a dlouhým, zašpičatělým, tmavým zobákem. Spodní strana těla je bílá, končetiny olivově zelené, od kořene zobáku k oku se na jeho hlavě táhne silný černý pruh. Obě pohlaví se zbarvením nijak viditelně neliší. Je monogamní (žije v párech). Létá nízko, s nataženým krkem a končetinami a pravidelnými údery křídel.

Nejčastěji se vyskytuje na jezerech, rybnících, ale i na nádržích, v močálech, lagunách, na pomalu tekoucích řekách a v jejích ústích. Hlavní složku potravy tvoří ryby, které loví pod vodou. Zde přitom dokáže vydržet až 3 minuty a dosáhnout hloubky až 20 m, většinou se však nepotápí hlouběji než 6 m. Mimo ryb požírá i hmyz, korýše (včetně mořských krevet), měkkýše, pulce a žáby.

 

PTÁK ČÍSLO 8

Pták 8  je velikosti holuba, ale s delšími zahrocenými křídly. Dospělí ptáci mají hnědou až černohnědou hlavu, v zimním šatě bílou až na tmavou skvrnu za okem; u mladých ptáků je hlava jakoby pomoučená. Hnízdí v koloniích v mokřinách u rybníků či na zarostlých ostrůvcích. Na jaře a na podzim se s oblibou zdržuje na čerstvě zoraných polích. Potrava převážně živočišná, tvořena z 90% hmyzem. Obvykle jsou ve hnízdě 3 vajíčka, zahřívají je střídavě samice i samec, kteří oba také krmí mláďata. Naši ptáci odlétají zimovat především do západní a jihozápadní Evropy; na hnízdiště se vracejí v březnu.

 

PTÁK ČÍSLO 9

Pták 9  je středně velký vrubozobý pták z čeledi kachnovití. Délka těla: 40–47 cm, rozpětí křídel: 72 cm, hmotnost: 500–1400 g. Je o něco menší než kachna divoká. Samec je leskle černý s bílými boky, modrošedým zobákem s černým koncem a charakteristickou chocholkou, díky které získal druh i svůj název. V prostém šatě, který má od léta do podzimu, je matně černý s šedohnědými boky. Samice je tmavě hnědá, boky má o něco světlejší.

Tento pták preferuje rybníky, jezera, řeky a mořské břehy s dostatečně hustým porostem, v zimě se často objevuje na parkových jezírcích. Během jara a léta žije obvykle samostatně, na konci podzimu a na zimu se však obvykle sdružuje do větších hejn. Je částečně tažný, v Česku se vyskytuje celoročně. Umí se výborně potápět i do více jak 5 metrových hloubek, kde požírá drobné měkkýše, vodní hmyz a občas i některé vodní rostliny.

Souřadnice skrýše jsou

N50° labuť krát racek minus sluka . kachna plus kachna  plus sluka krát lyska

E14° polák plus čáp . potápka krát volavka krát čáp minus čáp krát ledňáček

Signál tu má odchylku +- pár metrů. Ale to dáte! Keš je sice malá, ale schránka velká.

Nezapomeňte si poznamenat, na co jste v ptačí skrýši narazili.

Schránka sice není přímo na soukromém pozemku, ale okolní lidé se o  místo starají a keš je tam umístěna s jejich laskavým svolením. Chovejte se tedy s co největší ohleduplností, prosím.

Additional Hints (Decrypt)

Zá iynfgaí qbzrprx. Arxybir. Mn "iengl" fáuav qbyrin.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)