Tato keš byla založena pod číslem (
VK-12080) a patřila do série
„Dvanáct hodin“, založené pro 12. ročník geomaratonu
Valašské keškobraní 2019, pořádaného na téma
"12 = tucet".
Více se o Valašském keškobraní dozvíte na webu
vkteam.online
Tato keš patří do série „Čas", která byla založena pro 12. ročník geomaratonu Valašské keškobraní 2019.
Čas společně s dobou jsou jedny ze základních fyzikálních veličin, které se rozlišují takto:
- čas (čas jedné události) určuje okamžik události na časové ose (tj. první souřadnici časoprostoru),
- doba určuje časovou vzdálenost mezi dvěma událostmi, rozdíl mezi časy dvou událostí.
Definice času
Na povahu a smysl času existuje množství silně odlišných náhledů, a je proto obtížné nabídnout jeho nekontroverzní a jasnou definici. Důležitým pojmem je tzv. šipka času, která určuje smysl (směr) plynutí času a odpovídá směru rozpínání vesmíru. Čas se od starověku také měří, nejčastěji počítáním pravidelně se opakujících pohybů, například Slunce nebo kyvadla. Základní myšlenku tohoto měření využil Aristotelés k definici: "Čas je napočítaný pohyb ve vztahu k před a po."
Prstencové hodiny
Jsou vytvořeny úzkým válcem - prstencem. Je opatřen očkem pro zavěšení, které zajišťuje svislou polohu prstence. Číselník je umístěn na vnitřní stěně. V horní části prstence je malý otvor. Ten umožňuje průchod paprsků a jejich zobrazení na číselníku ve formě světlého kroužku Existují různá provedení - s jedním či dvěma pevnými nebo posuvnými otvory.
Nejčastěji ve vyskytují prstence se dvěma pevnými otvory. V tom případě je každý z nich na jiné straně prstence a je umístěn v jiné výšce. Výše umístěný otvor se využívá v období od jarní rovnodennosti přes letní slunovrat k podzimní rovnodennosti. Níže umístěný otvor se požívá v období od podzimní rovnodennosti přes zimní slunovrat k jarní rovnodennosti. Uvnitř prstence jsou dva číselníky, každý pro jeden otvor. Číselník sestává ze tří pásů odpovídajících dvojicím měsíců se shodnou výškou Slunce a křivek hodinových čar.
Pro odlovení keše bude stačit odečíst z obrázku souřadnice (použij pravítko):