Skip to content

Galeria Labirynt na Wieniawie Letterbox Hybrid

Hidden : 5/2/2019
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


....Jest to pierwsza skrytka serii "Lubelskie dzielnice"

~~~~o~~~~~o~~~~~o~~~~~````

Znajdujemy się w jednej z dzielnic miasta Lublina, na Wieniawie

Historia:

Wieniawa

otrzymała prawa miejskie na przełomie XVI i XVII wieku. Wyrosła z prywatnego miasteczka, lokowanego przy prawie samych granicach Lublina. Do 1826 stanowiła własność prywatną. Przestała być miastem 13 stycznia 1870 roku, gdy została włączona do gminy Konopnice. W 1916 roku została włączona do Lublina.

~~~~o~~~~~o~~~~~o~~~~~````

We mgle nie słychać kroków, które zbliżają
wędrowca ku miastu rodzinnemu.
Ścieżyny polne pęcznieją, nabrzmiewają w drogi, a te znów
rozlewają się szeroko wśród falistych pól.
Szosa się toczy. Zrywający się wiatr szumi w kłosach.
Północ niedaleko, a jeszcze ktoś
wodę ze studni ciągnie. Żuraw słychać.
Jeszcze wiejsko tu. Jeszcze wiejsko.
Księżyc goni wśród chmur. Mgła rzednie.
Wędrowcze, oto już kręte uliczki starego przedmieścia.
Wieniawy. Dawniej, gdy winnice opinały te wzgórza,
nazywano je: Winiawa. Idąc dziś między cieniami ruder
i zapadłych w ziemię domostw myślisz, wędrowcze, o tym tylko,
że miasto kochane już cię ogarnia i tuli.

~~~~o~~~~~o~~~~~o~~~~~

Józef Czechowicz fragment: "Poemat o mieście Lublinie”


Wieniawa była typowym sztetlem; zamieszkiwali ją biedni żydowscy rzemieślnicy i handlarze. Nigdy nie wybudowano tam kościoła. Jedynym obiektem sakralnym i jednocześnie murowanym, aż do końca XIX w., była synagoga. Jej główną ulicą była Lubelska (obecnie ul. Stanisława Leszczyńskiego), którą wybrukowano dopiero w 1907. Jedynym powodem było żądanie rosyjskich oficerów z pobliskich Koszar Świętokrzyskich (dzisiaj KUL). Murowane domy zaczęły się pojawiać dopiero przed wybuchem I wojny światowej. Po 1940, gdy wysiedlono Żydów, hitlerowcy dokonali zatarcia śladów po ich obecności. Zniszczono synagogę i większość domów. Zniknął także, istniejący od XVIII wieku, cmentarz żydowski. Na jego części jeszcze w czasie okupacji wybudowano stadion sportowy. W 1943 Wieniawę ponownie zdewastowano i wysiedlono stamtąd Polaków. Wieniawski rynek i układ ulic zostały zatarte przez nowsze budownictwo. Dawne przedmieście jest obecnie traktowane jako część centrum Lublina. Z Wieniawy pochodzili przodkowie Henryka i Józefa Wieniawskich, stąd nazwisko.

mapka

Administracja

Granice administracyjne określa statut dzielnicy uchwalony 19 lutego 2009. Granice Wieniawy tworzą: od północy al. „Solidarności”, od wschodu ul. Lubomelska – wschodnia granica Ogrodu Saskiego – al. Racławickie – ul. Łopacińskiego – ul. Akademicka, od południa ul. Głęboka, a od zachodu al. Kraśnicka – al. Sikorskiego.

Powierzchnia dzielnicy wynosi 2,2 km². Według stanu na 30 czerwca 2018 na pobyt stały na Wieniawie były zarejestrowane 11 823 osoby.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Skrytka nie znajduje sie na podanych wspołrzędnych. Wskazują one mniej więcej środek starej dzielnicy Wieniawa. Aby odnaleść skrytkę zmierz sie z kawałkiem historii tego miejsca i przy okazji pospaceruj:

A-UMCS:Uniwersytet został powołany do życia 23 października 1944 roku jako uczelnia państwowa, początkowo z czterema wydziałami: Lekarskim, Przyrodniczym, Rolnym i Weterynaryjnym. W ciągu niecałych trzech miesięcy powstał piąty - Wydział Farmaceutyczny. Uroczysta inauguracja pierwszego roku akademickiego miała miejsce 14 stycznia 1945 roku. Kadrę naukową stanowiło wówczas 42 profesorów, m.in. z uczelni Lwowa i Wilna. Studia podjęło 806 słuchaczy. Organizatorem i pierwszym rektorem Uniwersytetu był zoolog prof. Henryk Raabe.

Ten profil Uniwersytetu utrzymał się do lat 50. XX w. W 1949 roku uczelnia powiększyła się o Wydział Prawa. Rok później z Uniwersytetu wydzielono fakultety: Lekarski i Farmaceutyczny, które dały podstawę Akademii Medycznej, obecnie Uniwersytetowi Medycznemu. W 1951 istniejący już Wydział Matematyczno-Przyrodniczy podzielił się na dwa Wydziały: Matematyki, Fizyki i Chemii oraz Biologii i Nauk o Ziemi. Rok później otwarto Wydział Humanistyczny, a w 1953 roku Zootechniczny.

Znaczącą reorganizację struktury Uniwersytet przeżył w 1955 roku, gdy wyodrębniono z niego Wydziały: Rolny, Weterynaryjny i Zootechniczny, które stały się podwalinami Akademii Rolniczej, obecnie Uniwersytetu Przyrodniczego[3]. W drugą połowę lat 50. Uniwersytet wkraczał z czterema wydziałami: Biologii i Nauk o Ziemi, Matematyki, Fizyki i Chemii, Prawa oraz Humanistycznym. Pracowało wówczas na Uczelni 414 osób, w tym 55 profesorów i docentów oraz 145 pomocniczych pracowników naukowych, a studiowało 1389 słuchaczy.

Kolejność nazwisk patronki wymienianych w nazwie Uniwersytetu została przejęta z języka francuskiego. Prawo nie daje możliwości zmiany nazwy uczelni jej władzom. Sama patronka UMCS używała zamiennie obu form pisowni swego nazwiska.

B - Aleja Jana Długosza: a tam znajduję się "Domek kata". Budowla pochodzi z 1595 roku więc jest już dość wiekowa. Pierwsze wzmianki pochodzą nawet z czasów z przed bitwy pod Grunwaldem. Kiedyś mieszkał tu kat który wykonywał wyroki śmierci na skazańcach a zgromadzeni wokół ludzie mogli to obserwować. Obok grzebano samobójców i przestępców.

domek kata

C - Cmentarz żydowski na Wieniawie – niegdyś mieście sąsiadującym z Lublinem, znajdował się przy obecnej ul. Leszczyńskiego, w bliskim sąsiedztwie synagogi. Powstał w drugiej połowie XVIII w., wraz z ukonstytuowaniem się miejscowej gminy żydowskiej. Był czynnie użytkowany aż do wybuchu II wojny światowej.

W czasie II wojny światowej po przesiedleniu wszystkich Żydów z Wieniawy na teren Podzamcza, Niemcy zniszczyli znajdującą się tu dzielnicę żydowską oraz kirkut. Na terenie cmentarza zaczęto budować stadion sportowy dla żołnierzy SS, a macewy wykorzystano do prac budowlanych. Po wojnie część płyt nagrobnych odzyskano i przeniesiono na cmentarz żydowski przy ul. Walecznych. Z terenu cmentarza zachował się tylko wschodni fragment (między stadionem a ul. Czechowską) wraz z dawnym domem przedpogrzebowym (zaadaptowanym na cele mieszkalne). W latach 1995 i 1997 z niektórych miejsc na terenie Wieniawy wydobyte zostały macewy, którymi wyłożone były podwórka. Macewy zostały przewiezione do lapidarium na nowym cmentarzu żydowskim w Lublinie. Jest to zaledwie 27 stel z okresu od pierwszej połowy XIX w. do początku XX w. 23 lipca 2001 r. w wyniku procesu restytucji właścicielem działki cmentarnej o powierzchni 0,6942 ha została Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie.

D - Synagoga na Wieniawie: zbudowana w połowie XVIII wieku. Przez wiele lat była jedynym murowanym budynkiem w Wieniawie. Synagoga nie uchodziła za bogatą, gdyż Żydzi byli najuboższą grupą społeczną w Wieniawie. Po włączeniu w 1916 roku Wieniawy o obszar Lublina, prawdopodobnie około 1920 roku synagoga została wyremontowana staraniem miejscowej gminy żydowskiej. W 1940 roku po wysiedleniu z Wieniawy Żydów budynek został rozebrany.

E - Ogród saski: Park Saski lub Ogród Saski w Lublinie – park miejski w Lublinie założony w 1837 roku według projektu inżyniera Feliksa Bieczyńskiego w stylu angielskim. Pod koniec XIX wieku wokół parku postawiono ozdobne ogrodzenie z bramą i domkiem odźwiernego. Ogrodzenie i bramę rozebrano po II wojnie światowej, pozostawiając jedynie wspomniany domek. Ich odbudowę rozpoczęto w roku 2007, a zakończono w 2008. Ogród ma około 12 ha powierzchni. Jest wpisany do rejestru zabytków.

ogrod

F - ulica Leszczyńskiego: Wieniawa jako przedwojenne miasteczko posiadała swój magistrat przy obecnej ulicy Leszczyńskiego. Pod jakim numerem? (patrz kesz GC73CAW )

Galeria Labirynt na Wieniawie

~~~~o~~~~~o~~~~~o~~~~~````

G - Galeria Labirynt jest miejską instytucją kultury, to miejsce odkrywania sztuki i przeżywania z nią przygody. Odwołując się do figury labiryntu, czytamy jej konstrukcję „na wspak” – nie jako budowlę zamkniętą, z której trudno się wydostać, lecz jako przestrzeń, która – dzięki temu że jest kręta – wzmaga naszą czujność i wyostrza zmysły. Pozostajemy przy tym wierni, wpisanemu w naturę labiryntu, aktowi „błądzenia”. Labirynt jest dla nas zarówno grą w odnajdowanie drogi, jak i odpowiedzialnością, jaką niesie ze sobą rola przewodnika po nieznanym terenie. Labirynt to metafora sztuki współczesnej, upór w pokonywaniu przeszkód i ciekawość tego, co poza granicą wzroku. Ciekawostką jest spoczywający przed galerją pień ponad stuletniej topoli, nazywanej przez lublinian baobabem(patrz kesz GC851QZ )

Uups chyba o czymś zapomniałem, na dworze deszczowo i zimno (22. 05 późne popołudnie), odpocznij więc sobie wędrowcze przy ciepłej herbacie i puzzlach...w nich znajdziesz odpowiedź


https://www.geocaching.pl/images/flags/32/poland.png

Skrytka umieszczona jest na terenia posesji za zgodą dyrekcji. Podczas dokonywania wpisu do kesza będziesz obserwowany przez kamery. Zachowuj się naturalnie i dyskretnie. Obsługa i pracownicy są poinformowani o keszu i nie będą cię niepokoić (jeżeli nie będziesz nic niszczyć). Założenie skrytki wymaga sporego wysiłku więc nie psuj ani nie zabieraj żadnego jej elementu - niech służy innym jak najdłużej. Po zalogowaniu zamknij starannie.

Czytaj uważnie tekst i rozwiązuj: N A1° B5.CE5' E 2D° F2.4GH'



O keszu: 20 kilo żeliwa. Logbook, stempel i poduszka z tuszem NIE SĄ NA WYMIANĘ.

Na starcie kesz zawiera drewniaki związane ze skrytką (proszę nie zabierać wszystkic ;), drewniaki certy da trzech pierwszych znalazców + mó0j osobisty + TB

https://www.geocaching.pl/images/flags/32/united_kingdom.png

The cache is located in the property area with the consent of the management.While logging the cache you will be under the eyes of cameras, staff and Muggles. Act natural but stealthy. Service adn staff knows about the cache and will not disturb you (if you won’t disturb anyting) Creating a cache takes time and effort. Please, don’t damage the containers and leave everything in place. Let the cache serve others as long as possible. After you finish logging – lock carefully!

To find a solution you do not need to know the Polish language, watch the text carefully and solve the mystery: N A1° B5.CE5' E 2D° F2.4GH'

About the cache: 20 kilograms, cast iron. The logbook, stamp and ink pad are NOT REPLACED.

At the start, the cache contains PWG associated with the cache (please do not take everything;), PWG for the first three finders + my personal +TB


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

GeoCheck.org

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Additional Hints (Decrypt)

[PL] an cbmvbzrv tehagh [En] ba gur tebhaq yriry

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)