Skip to content

Zámky a hrady Moravskoslezska (hardcore verze) Wherigo Cache

Hidden : 4/1/2019
Difficulty:
5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Změny u keše v průběhu času:

12.12.2021 - Odstranění vstupu Kontrolní otázky. Cartrige nahrané po tomto datu už nebudou mít nahrán vstup Kontrolní otázky.  Pro hráče, jenž mají cartrige stažené před tímto datem, nechám minimálně rok, spíše déle, návod v listingu, co mají s Kontrolními otázkami dělat.

3.5. 2021 - Na základě některých logů, vytýkajícím mi nesprávné územní dělení v názvu tohoto wheriga, měním jeho název z původního "Zámky a hrady na severu Moravy (hardcore verze)" na "Zámky a hrady Moravskoslezska (hardcore verze)". Logbook prozatím nechávám s původním názvem, do doby, až bude nutná jeho výměna kvůli zaplnění.

 

Vítám tě u hardcore verze wheriga, které tě zavede minimálně k 60 z 90 zámků a hradů v Moravskoslezském kraji, které jsou zařazeny do hry. Hradů na území tohoto kraje je poskrovnu, a to jak ruin, tak těch zachovalých. O poznání lépe jsme na tom se zámky. Některé zámky jsou jako z pohádky a právem přitahují filmaře, některé jsou sice možná obyčejnější, ale stejně mají své kouzlo. V neposlední řadě je zde ještě několik takových jenž stále čekají, že si jich konečně někdo všimne a učiní přítrž jejich pozvolnému chátrání a zapomenutí. A některé už byly bohužel přestavěny tak, že už ani zámky nepřipomínají.

 

Díky stavu, v jakém se nachází, jsem měl dilema, zda je vůbec zařadit do hry. Rozhodlo to, že stačí, jak se macešsky k nim zachovala naše historie, nemusím v tom pokračovat a proto tady jsou. U Starého Bohumína a Českého Těšína jsem zařadil do hry navíc 1 polský zámek a 1 hrad přímo u hraničních přechodů do Polska. Jedná se velice pěkné objekty, jejichž zhlédnutí rozhodně nezklame.

Je na tobě, které z objektů ze široké nabídky si vybereš pro získání povinných bodů. Doporučuji však navštívit i ty méně známé. Mnohokrát mne moc příjemně překvapilo, jak pěkné zámky mají mnohé vesničky a přitom se skoro vůbec o nich neví.

Souběžně s touto hrou Zámky a hrady Moravskoslezska (hardcore verze), kdy je potřeba navštívit 60 objektů můžeš hrát i lehčí verzi Zámky a hrady Moravskoslezska, kdy je potřeba navštívit jen 12 objektů. Lehčí verze byla vytvořena cca o měsíc dříve a pro ztížení hry se vyslovili autoři některých logů po zdolání původní „lehké“ verze.

Hry nejsou na sobě závislé, můžeš je hrát obě zároveň, ale také nemusíš. Důležité je nezapomenout uložit hru u přepínání mezi verzemi. Na získání požadovaného počtu 60 objektů je potřeba zdolat cca 150 km, obtížnost 5 je na místě. Byť u "lehké" verze je za získání 12 objektů, kdy je potřeba zdolat cca 50 km, stejná.

Jeden z nejhezčích zámků Moravskoslezska - Šilheřovice

FOTOGALERIE: ZÁMKY A HRADY MORAVSKOSLEZSKA

 


Fotogalerii jsem vyfotil pro ukázku, jak jednotlivé objekty v současnosti vypadají. Doplňující texty k jednotlivým objektům byly staženy z Mapy.cz, ev. Wikipédie.

Kde hledat?

Zámky i hrady jsou si bodově rovnocenné. Za každý objekt, kterého zónu jsi navštívil, získáš bod. Začít můžeš u kteréhokoliv, důležité je získat 60 bodů. Což znamená, že finální souřadnice a hint se ti vygenerují až po získání 60 bodů. Finálky obou verzí jsou umístěny v blízkosti zámku Hradec nad Moravicí. Zámek jsem vybral z důvodu, že leží přibližně uprostřed Moravskoslezska, takže kačeři z východu či západu Moravy to budou mít skoro stejně daleko.

Mapa zámků a hradů, zařazených do hry

Seznam objektů - Zámky:

Okres Bruntál - Brantice, Bruntál, Dívčí Hrad, Hošťálkovy, Janovice, Jindřichov, Krnov, Linhartovy, Město Albrechtice, Slezské Pavlovice, Slezské Rudoltice, Vrbno pod Pradědem

Okres Frýdek Místek - Bílá, Frýdek, Dolní Tošanovice, Hnojník, Horní Tošanovice, Hukvaldy, Konská, Paskov, Ropice

Pozn. Zámek Konská - je totálně nepřístupný, neboť se náchází uvnitř průmyslového areálu. Navíc je díky okolní zástavbě velice ztížená možnost identifikace objektu na dálku. Nejbližšíší dostupné místo je až u cca 200m vzdálené vlakové zastávky Konská. NáhradníZóna pro hru se tudíž nachází v prostoru mezi vlakovou zastávkou Konská a silnici č. 468)

Okres Karviná - Dolní Lutyně, Doubrava, Fryštát, , Chotěbuz, Petrovice u Karviné, Český Těšín/Polski Cieszyn (PL), Rychvald u Karviné, Šumbark, Těrlicko, Životice

Okres Nový Jičín - Bartošovice, Bilovec, Bravantice, Fulnek, Hukovice, Jeseník nad Odrou, Kunín, Nová Horka, Novy Jičín, Sedlnice, Slatina, Spálov, Studénka, Trnávka, Výškovice

Okres Opava - Bolatice, Dolní Benešov, Dolní Životice, Dubová, Hlavnice, Hlučín, Hradec nad Moravicí, Chuchelná, Jezdkovice, Kravaře, Kyjovice, Litultovice, Loděnice, Melč, Mladecký Dvůr, Neplachovice, Nový Dvůr, Oldřišov, Raduň, Smolkov, Slavkov, Sosnová, Šilheřovice, Šilheřovice – Lovecký zámeček, Štáblovice, Štebořice, Štemplovec, Velké Heraltice, Velké Hoštice,

Okres Ostrava – město - Klimkovice, Polanka nad Odrou, Ostrava - Poruba, Stará Ves nad Ondřejnicí, Ostrava -Zábřeh, Vítkovice Rotschild.

Hrady:
Okres Bruntál : Sovinec, Fulstejn – zřícenina
Okres Frýdek Místek: Hukvaldy
Okres Karviná - Bohumín/Chalupky (PL),
Okres Nový Jičín: Šostýn – zřícenina, Štramberská Trúba, Starý Jičín – zřícenina
Okres Opava: Vikštejn – zřícenina
Okres Ostrava – město: Slezskoostravský hrad

Jeden z nejhezčích zámků Moravskoslezska - Hradec nad Moravicí


Jak hrát?

Wherigo má podobu challenge keše. Rozdíl je v tom, že u objektů ze seznamu výše není nutno hledat fyzické schránky. Ani návštěva vnitřních prostor zámku nebo hradu není podmínkou zadání hry, stačí pouze přijít k objektu. Veškeré objekty zařazené do hry, mají kolem sebe různě velké zóny. Objekty veřejně přístupné mají tyto zóny podstatně menší. Objekty nepřístupné, případně ležící na soukromém pozemku, mají zóny rozšířeny až na nejbližší veřejnou komunikaci, aby nedošlo k nežádoucím konfliktům s majiteli nemovitostí.

Hra nevyžaduje být on-line. To je nutné pouze při stažení cartrige. (odkaz na konci listingu). V terénu postačí být off-line, pouze je nutné mít zapnutou GPS a postarat se, ať GPS stále „běží“. Před vstupem do zóny objektu si zapni hru a se zapnutým displejem počkej, zda hra zachytí daný objekt. To se projeví na dispeji ukázaním obrázku objektu současně i se zvukovým signálem. Prohlédni si obrázek, pod ním jsou informace o objektu a úplně dole je ikonka „OK“. Na tuto ikonku MUSÍŠ "kliknout" a tímto se ti památka uloží do inventáře hry. Info o objektu číst NEMUSÍŠ, ale můžeš, pokud se chceš dozvědět něco o objektu.  Nečekej žádný test na závěr wheriga, kontrolní otázky budou (pokud budou) o něčem jiném. Více o nich později.

Doporučuji mít v kolonce „ÚKOLY“ přehled o počtu objektů před návštěvou a po návštěvě objektu. Je to nejrychlejší, přehledná kontrola a hned uvidíš, zda objekt hra vzala a nebo ne. (obr. níže, modrá šipka) Poté proveď uložení hry. (obr. níže, červená šipka). Nezapomeň na „UKLÁDÁNÍ“ hry při přepínání mezi "lehkou" a "těžkou" verzi, pokud hraješ současně obě hry, ať ti objekt v jedné z verzí nechybí. Hru lze uložit a pokračovat za týden, nebo měsíc atd.

V inventáři si můžeš zobrazit kolik ti ještě chybí hradů nebo zámků a také i všechny, kde si již dosud byl.

Obrazovka pro ukládání hry - Android


Na jakém přístroji hrát?

Doporučuji mít staženou aplikaci WhereYouGo, většinou se objekt načte krátce po vstupu do zóny. Hra byla testována na Androidu Samsung 41A a na iPhone SE.

U Androidů, lze hrát v pohodě obě verze současně, u přístrojů iPhone řady 7 a 8 v případě současně hraných verzí nastává potíž. Ve verzi, která je hrána jako první, se po načtení uloží objekt tak jak má. Po přepnutí do druhé verze se sice objekt na displeji ukáže, ale neobjeví se tlačítko OK pro uložení. Řešením bylo vyjít ze zóny, spustit hru znova, vrátit se do zóny a pak se objekt uložil bez problému. Zde se ovšem může trošku ukázat jako problém mnou zvolená velkorysá velikost zón.

Kdy hrát?

Hrady a zámky Moravskoslezska můžeš navštívit kdykoli. Budu rád, když přiložíš do logu nějakou fotku z tvého putování za památkami, ale není to povinné.

Uložení keše

Finálka je dostupná kdykoli v průběhu roku, kdy nebude na zemi ležet více jak 10 cm sněhu. Schránka je uložená poblíž frekventovaného místa, ale domnívám se, že lze její odlov provést vcelku nenápadně.

Kontrolní otázky. Na co si dát pozor!!!

V průběhu hry se můžeš u sedmi ze 88 hradů a zámků potkat s kontrolní otázkou. Dostaneš v ní za úkol opsat nějaký detail v blízkém prostoru před objektem. Pokud za celou hru odpovíš špatně více než 3x, nedostaneš se k Finálce a musíš začít hrát znovu. Avšak i za špatnou odpověď získáš bod za už navštívený hrad nebo zámek, ztrácíš "pouze" 1 život. Proto pozorně čti zadání, odpovědi jsou jednoduché. U textů se vždy vyžaduje psát odpovědi VELKÝM písmem. Pokud nemáš odpovězenou otázku, NEODCHÁZEJ!!! od objektu. Přesunem se můžeš dostat do zóny dalšího objektu ze hry a nezodpovězená odpověď se tím pádem automaticky změní na špatně zodpovězenou.

Pohled na zadání kontrolní otázky. Neklikej v první řadě na kolonku ODPOVĚĎ, ale klikni na lištu, označenou jako KROK 1. V ten moment vyskočí klávesnice a můžeš psát odpověď. Poté klik na KROK 2.

 

Odemykací kód

Odemykací kód se ukáže až po VSTUPU do finální zóny. Může se stát že GPS, dle které je hráč naváděn do finální zóny ještě zónu neregistruje a hráč už uvidí úkryt finálky. Hráč si vyzvedne schránku, zaloguje nález, ale dle GPS vstup stále ještě nemusí být dosažen. Takže odemykací kód neobdrží. V daný moment si to nemusí všimnout a pátrat po něm začne až bude od úkrytu daleko. Je to malý detail, ale pak se to hodně řeší.
Logování pomocí Odemykacího kódu nepožaduji. Má to být ochrana proti obcházení hry, ale není to až tak úplně pravda. Kdo bude chtít hru obejít, si způsob najde vždy. Klidně bych uvítal, kdyby mi hráči raději poslali screenshot navštívených hradů a zámků.

Na závěr bych hráče rád poprosil, aby do logu vložili poznámku, na jakém přístroji hru hráli a zda měli v něčem problém. Pokud budu umět, pokusím se případné chyby opravit. Díky sdílení názvů přístrojů se možná ostatním pomůže s prioritou výběru přístroje ke hře. Díky.


Listing by nebyl úplný bez úpřimného poděkování původnímu tvůrci hry 05 Martinku. Ten ji vytvořil jako I ♥ Opava. Po roce a půl ji pak poslal do archivu. Po dohodě s ním jsem použil jeho mustr" Urwiga k vytvoření wheriga I love Opava II. Formát se mi zalíbil tak, že později jsem vytvořil pět podobných wherig.
I ♥ Opava II
I ♥ OSTRAVA !!!
I ♥ TESIN-CIESZYN
ZÁMKY A HRADY MORAVSKOSLEZSKA
ZÁMKY A HRADY MORAVSKOSLEZSKA (hardcore verze)

TOUR PO VYHLÍDKÁCH NA LYSOU
 

Hru si můžeš stáhnout na WHERIGO.COM.

Pokud tě tato keš zaujala, můžeš navštívit i další mé keše:

Třeba tuto šachetní sérii s bonusovou keší:

(CZ) - ŠACHETNÍ (BONUS) - NÁVŠTĚVA U PERMONÍKŮ

(CZ) - BÝVALÝ DŮL GABRIELA II (bonus číslo "A").
(CZ) - BÝVALÝ DŮL BARBORA (bonus číslo "B")
(CZ) - ORLOVSKÉ HRADČANY (bonus číslo "C").
(CZ) - POSLEDNÍ VŮZ UHLÍ Z DOLU 9.KVĚTEN (bonus číslo "D")
(CZ) - POSLEDNÍ VŮZ UHLÍ Z DOLU 9.KVĚTEN II. (bonus číslo "H")
(CZ) - QUO VADIS HAVÍŘOV? KEŠ O HAVÍŘOVĚ (bonus číslo "E")
(CZ) - PROČ V LOUKÁCH VLAKY JEZDÍ POMALU (bonus číslo "F").
(CZ) - SKIPOVÁ VĚŽ DOLU FRANTIŠEK (bonus číslo "G")
(CZ) - LANDEK TROŠKU JINAK
(CZ) - DOLNÍ a PROSTŘEDNÍ SUCHÁ - ohlédnutí zpátky

 

Další mé keše či wheriga mimo šachetní sérii:

(CZ) - LYSÁ HORA fotografická keš
(CZ) - FLYŠOVÝ ODKRYV NA POTOKU ŘEHUCÍ - EARTH keš v údolí Ostravice
(CZ) - CYKLOTRASA KOLEM ŘEKY OSTRAVICE

(CZ) - IOPAVA II - hra mírně upravená, adoptovaná po archivaci
(CZ) - IOSTRAVA !!!
(CZ) - ZÁMKY a HRADY MORAVSKOSLEZSKA
(CZ) - ZÁMKY a HRADY MORAVSKOSLEZSKA (hardcore verze)
(CZ) - TOUR PO VYHLÍDKÁCH NA LYSOU

LAB keše:
(CZ) - SOUTOKY" OSTRAVSKÝCH ŘEK......zatím jenom ve stavu LAB, bez bonusové keše
(CZ) - KRÁSNÁ KRÁSNÁ
(CZ) - PROCHÁZKA PO ONDŘEJNÍKU

(PL) - I TĚŠÍN (CIESZYN)

(SVK) - JÁNOŠÍKOV ZABUDNUTÝ POKLAD

Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

Cb mífxáaí 60 obqh ir uer

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)